metro.cz

Počasí v Praze

-3 °C / -3 °C

Neděle 3. prosince 2023. Svátek má Svatoslav
Hrabalova zeď v ulici Na Hrázi 24. | foto: Veronika Reicheltová, Metro.cz

Zažijte Hrabalův pivní slalom s přednáškou z historie i s ochutnávkou speciálu Trilobit

  18:25
Romantická Libeň poodhalí perličky z historie.

Pokud ještě nemáte program na dnešní podvečer a chcete si zavzpomínat i svlažit hrdlo zlatavým mokem, vydejte se na komentovanou procházku s názvem S Hrabalem po stopách libeňských hospod. Sraz je v 17 hodin v centru historie a kultury Libeňský svět v Pivovarnické ulici. Akcí, která je zdarma, provede radní Prahy 8 Michal Švarc.

Bude se povídat i pít
„Hospody v Libni mají velkou tradici. Od období padesátých a šedesátých let fungovaly jako kulturně-společenské instituce,“ vysvětluje Švarc. „Libeň byla oblast převážně dělnická, proto se tu mísili lidé od kladiva i pera, s Hrabalem v čele, který právě u piva čerpal inspiraci pro svá věhlasná díla,“ popisuje dobovou atmosféru Švarc.

Procházka začne zhruba půlhodinovou přednáškou o zajímavostech z historie pohostinství a pivovarnictví Prahy 8, následovat bude túra po stopách hospod existujících i zmizelých. Výklad se dotkne také současné situace a snahy místních putyk nesnadné časy přežít.

„Libeňskou historii tvoří nejen konzumace piva, ale také jeho výroba. Dříve proslulý Anglický pivovar před pěti lety znovu ožil, vaří se tam speciál Trilobit, který zajdeme ochutnat,“ říká Švarc.

Svatební perličky
Hrabal a jeho přátelé, ke kterým patřil filozof Egon Bondy, výtvarník Vladimír Boudník nebo devadesátičtyřletý filozof Josef Zumr, byli proslulí takzvaným hospodským slalomem, který zahrnoval desítky podniků. Měl kratší a delší trasu. Ten delší slalom trval několik dnů.

„Hrabalovská společnost pravidelně oslavovala nejen po putykách, ale i u spisovatele doma v ulici Na Hrázi 24,“ upřesňuje návyky slavného autora Švarc, který si pro návštěvníky akce připravil povídání plné perliček.

„Tradiční byly třeba svatby v domě, kdy si šli tito přátelé v pátek přečíst vývěsku, kdo se o víkendu žení, a pak pili na jejich počest, aniž by novomanžele znali,“ vypráví. „Bude to taková vzpomínka na romantickou Libeň plnou začouzených hospůdek,“ láká k procházce Švarc.

Komentáře

Hlavní zprávy

K-trend v České republice. Kde se vzal a o co vlastně jde?

vydáno 3. prosince 2023  6:38

Hudba, kinematografie nebo třeba kosmetika. Několik světů, které korejská kultura uchvátila.  celý článek

V druhé Perinbabě Juraje Jakubiska se mihne i nesmrtelný Dan Nekonečný

vydáno 2. prosince 2023  10:00

Nový snímek je pokračováním 38 let staré fantasy pohádky, která je na Slovensku vánoční klasikou.  celý článek

Slibované kontroverze i férovost hledejte jinde! Hra na oliheň: Výzva překonává očekávání

Strážce streamu
vydáno 1. prosince 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Zbohatni nebo chcípni. Předtím si ale zahraj sérii v tuzemsku většinou neznámých dětských her. A buď v nich nejlepší ze všech. Tohle jednoduché motto se...  celý článek

Čtyři roky s covidem. Rozhovor s epidemiologem Rastislavem Maďarem Poučili jsme se?

vydáno 1. prosince 2023  5:25

Čas šíleně letí. Právě dnes jsou tomu čtyři roky, co v Číně odhalili neslavně proslulý virus covid-19. Deník Metro přináší rozhovor s epidemiologem...  celý článek