metro.cz

Počasí v Praze

16 °C / 10 °C

Úterý 5. března 2024. Svátek má Kazimír
Hrabalova zeď v ulici Na Hrázi 24. | foto: Veronika Reicheltová, Metro.cz

Zažijte Hrabalův pivní slalom s přednáškou z historie i s ochutnávkou speciálu Trilobit

  18:25
Romantická Libeň poodhalí perličky z historie.

Pokud ještě nemáte program na dnešní podvečer a chcete si zavzpomínat i svlažit hrdlo zlatavým mokem, vydejte se na komentovanou procházku s názvem S Hrabalem po stopách libeňských hospod. Sraz je v 17 hodin v centru historie a kultury Libeňský svět v Pivovarnické ulici. Akcí, která je zdarma, provede radní Prahy 8 Michal Švarc.

Bude se povídat i pít
„Hospody v Libni mají velkou tradici. Od období padesátých a šedesátých let fungovaly jako kulturně-společenské instituce,“ vysvětluje Švarc. „Libeň byla oblast převážně dělnická, proto se tu mísili lidé od kladiva i pera, s Hrabalem v čele, který právě u piva čerpal inspiraci pro svá věhlasná díla,“ popisuje dobovou atmosféru Švarc.

Procházka začne zhruba půlhodinovou přednáškou o zajímavostech z historie pohostinství a pivovarnictví Prahy 8, následovat bude túra po stopách hospod existujících i zmizelých. Výklad se dotkne také současné situace a snahy místních putyk nesnadné časy přežít.

„Libeňskou historii tvoří nejen konzumace piva, ale také jeho výroba. Dříve proslulý Anglický pivovar před pěti lety znovu ožil, vaří se tam speciál Trilobit, který zajdeme ochutnat,“ říká Švarc.

Svatební perličky
Hrabal a jeho přátelé, ke kterým patřil filozof Egon Bondy, výtvarník Vladimír Boudník nebo devadesátičtyřletý filozof Josef Zumr, byli proslulí takzvaným hospodským slalomem, který zahrnoval desítky podniků. Měl kratší a delší trasu. Ten delší slalom trval několik dnů.

„Hrabalovská společnost pravidelně oslavovala nejen po putykách, ale i u spisovatele doma v ulici Na Hrázi 24,“ upřesňuje návyky slavného autora Švarc, který si pro návštěvníky akce připravil povídání plné perliček.

„Tradiční byly třeba svatby v domě, kdy si šli tito přátelé v pátek přečíst vývěsku, kdo se o víkendu žení, a pak pili na jejich počest, aniž by novomanžele znali,“ vypráví. „Bude to taková vzpomínka na romantickou Libeň plnou začouzených hospůdek,“ láká k procházce Švarc.

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Přerovská padesátka a její varianty lákají širokou veřejnost na túru

vydáno 5. března 2024  13:34

Okolím Přerova projde v sobotu 9. března 42. ročník pochodu Přerovská padesátka neboli Memoriálu Jiřího Caletky, pojmenovaného podle jednoho z jeho...  celý článek

Nejpracovitější filmová herečka Petra Hřebíčková hledá chlapa. Už zase

vydáno 5. března 2024  12:31

Nová komedie od tvůrců hitu Ženy v běhu se blíží do kin. Dostane v ní oblíbená herečka možnost zazářit i jinak než jako obvykle? Tedy jako ztrhaná matka...  celý článek

První sirkárna v Sušicích? Ne, vznikla v pražském Karlíně, tvrdí filumenisté

vydáno 5. března 2024  4:12

Filumenie je sběratelský obor věnovaný hlavně sbírání zápalkových nálepek, ale také související dokumentace, stojánků na zápalky a dalších s tím spojených...  celý článek

Vědmy mají konkurenci. Věštit už umí také umělá inteligence a nemýlí se

vydáno 4. března 2024  12:00

V současném digitálním světě se umělá inteligence (AI) zarývá čím dál více do kůže společnosti.  celý článek