metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 6 °C

Pondělí 26. února 2024. Svátek má Dorota
Procesí ve Střelničné ulici po druhé světové válce. | foto: Archiv PrahyMetro.cz

Procházka na střelnici připomene padlé československé hrdiny

  18:17
Nenápadná Famfulíkova ulice v Kobylisích nese jméno jednoho z chrabrých vlastenců.

Praha si připomíná československé hrdinství, které před 80 lety prokázali parašutisté, odbojáři i další často pozapomenutí lidé. Právě na tyto obyčejné hrdiny se zaměřuje pozornost některých doprovodných akcí, jež městské části připravují ke kulatému výročí operace Anthropoid, při níž byl proveden atentát na zastupujícího protektora Reinharda Heydricha.

Už tuto neděli se koná komentovaná procházka na téma Po stopách názvů ulic Kobylis. Sraz na akci, která je zdarma, je v 15 hodin před Kulturním domem Ládví v Praze 8. „Nejprve se vydáme směrem do starých Kobylis a navštívíme dominantní ulice, jež nesou jména parašutistů a odbojářů, kteří byli popraveni na Kobyliské střelnici,“ přibližuje program vycházky pro deník Metro radní Prahy 8 Michal Švarc, který bude setkáním provázet.

„Účastníci se dozvědí více o tom, kdo byli například četníci Josef Bojas nebo František Famfulík a jak se do odboje zapojili. Poodhalíme také historii názvů ulic jako Bublíkova nebo Hrubého, což byli parašutisté, kteří se po atentátu také skrývali v kryptě kostela Cyrila a Metoděje,“ vysvětluje Švarc.

O něco pozitivnější vsuvkou během truchlivé procházky bude povídání o sídlišti v Ďáblicích. „Místní sídliště má unikátní architekturu, protože odstup domů je větší, než je běžné. Je také hodnoceno jako jedno z nejzelenějších sídlišť ve střední Evropě,“ pokračuje Švarc.

Trasa průvodu povede až na bývalou vojenskou střelnici v Kobylisích, ze které je od roku 1945 pietní místo. „Připomeneme si například Aloise Eliáše, což byl předseda vlády protektorátu Čechy a Morava, který byl za svou odbojovou činnost jako jediný premiér popraven,“ vypráví dále Švarc. „Během heydrichiády byla v Kobyliské střelnici popravena také filozofka a politička Františka Plamínková nebo například spisovatel Vladislav Vančura,“ upřesňuje radní.

„Konala se tam také poprava dalších obyvatel Lidic, kteří byli před vyhlazením vsi uvězněni nebo pobývali během osudné noci jinde,“ doplňuje Švarc.

Komentáře

Hlavní zprávy

Znovu se v rozmanitých grimasách rozhýbe tvář proslulého spisovatele Franze Kafky

vydáno 26. února 2024  17:48

Rekonstrukce pohyblivé sochy znázorňující hlavu Franze Kafky, umístěné u obchodního centra Quadrio poblíž pražské Národní třídy, byla úspěšně završena. Už...  celý článek

Krvavý boj o Japonsko. Na obrazovky platformy Disney+ přichází ambiciózní seriál Šógun

vydáno 26. února 2024  15:42

Nová původní adaptace slavného románu Jamese Clavella Šógun, jejíž první dva díly si odbývají premiéru na obrazovkách streamovací platformy studia Disney,...  celý článek

Setkáte se s legendou světového šachu Višvanáthanem Ánandem? V Praze pobude tři dny

vydáno 26. února 2024  12:30

Hvězdy šachového nebe míří do Česka. Festival královské hry potrvá až do 7. března.  celý článek

Česká republika je jednou z nejlepších zemí pro život, říká cestovatel Petr Horký

vydáno 26. února 2024  5:35

Právě se pouštíte do rozhovoru, který vznikal na vzdálenost 14 tisíc kilometrů. Cestovatel, spisovatel a režisér Petr Horký totiž zrovna dlí na ostrově...  celý článek