metro.cz

Počasí v Praze

-3 °C / -3 °C

Neděle 3. prosince 2023. Svátek má Svatoslav
Procesí ve Střelničné ulici po druhé světové válce. | foto: Archiv PrahyMetro.cz

Procházka na střelnici připomene padlé československé hrdiny

  18:17
Nenápadná Famfulíkova ulice v Kobylisích nese jméno jednoho z chrabrých vlastenců.

Praha si připomíná československé hrdinství, které před 80 lety prokázali parašutisté, odbojáři i další často pozapomenutí lidé. Právě na tyto obyčejné hrdiny se zaměřuje pozornost některých doprovodných akcí, jež městské části připravují ke kulatému výročí operace Anthropoid, při níž byl proveden atentát na zastupujícího protektora Reinharda Heydricha.

Už tuto neděli se koná komentovaná procházka na téma Po stopách názvů ulic Kobylis. Sraz na akci, která je zdarma, je v 15 hodin před Kulturním domem Ládví v Praze 8. „Nejprve se vydáme směrem do starých Kobylis a navštívíme dominantní ulice, jež nesou jména parašutistů a odbojářů, kteří byli popraveni na Kobyliské střelnici,“ přibližuje program vycházky pro deník Metro radní Prahy 8 Michal Švarc, který bude setkáním provázet.

„Účastníci se dozvědí více o tom, kdo byli například četníci Josef Bojas nebo František Famfulík a jak se do odboje zapojili. Poodhalíme také historii názvů ulic jako Bublíkova nebo Hrubého, což byli parašutisté, kteří se po atentátu také skrývali v kryptě kostela Cyrila a Metoděje,“ vysvětluje Švarc.

O něco pozitivnější vsuvkou během truchlivé procházky bude povídání o sídlišti v Ďáblicích. „Místní sídliště má unikátní architekturu, protože odstup domů je větší, než je běžné. Je také hodnoceno jako jedno z nejzelenějších sídlišť ve střední Evropě,“ pokračuje Švarc.

Trasa průvodu povede až na bývalou vojenskou střelnici v Kobylisích, ze které je od roku 1945 pietní místo. „Připomeneme si například Aloise Eliáše, což byl předseda vlády protektorátu Čechy a Morava, který byl za svou odbojovou činnost jako jediný premiér popraven,“ vypráví dále Švarc. „Během heydrichiády byla v Kobyliské střelnici popravena také filozofka a politička Františka Plamínková nebo například spisovatel Vladislav Vančura,“ upřesňuje radní.

„Konala se tam také poprava dalších obyvatel Lidic, kteří byli před vyhlazením vsi uvězněni nebo pobývali během osudné noci jinde,“ doplňuje Švarc.

Komentáře

Hlavní zprávy

K-trend v České republice. Kde se vzal a o co vlastně jde?

vydáno 3. prosince 2023  6:38

Hudba, kinematografie nebo třeba kosmetika. Několik světů, které korejská kultura uchvátila.  celý článek

V druhé Perinbabě Juraje Jakubiska se mihne i nesmrtelný Dan Nekonečný

vydáno 2. prosince 2023  10:00

Nový snímek je pokračováním 38 let staré fantasy pohádky, která je na Slovensku vánoční klasikou.  celý článek

Slibované kontroverze i férovost hledejte jinde! Hra na oliheň: Výzva překonává očekávání

Strážce streamu
vydáno 1. prosince 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Zbohatni nebo chcípni. Předtím si ale zahraj sérii v tuzemsku většinou neznámých dětských her. A buď v nich nejlepší ze všech. Tohle jednoduché motto se...  celý článek

Čtyři roky s covidem. Rozhovor s epidemiologem Rastislavem Maďarem Poučili jsme se?

vydáno 1. prosince 2023  5:25

Čas šíleně letí. Právě dnes jsou tomu čtyři roky, co v Číně odhalili neslavně proslulý virus covid-19. Deník Metro přináší rozhovor s epidemiologem...  celý článek