„Byla jsem hloupá, a tak jsem naletěla falešnému prodejci Nového Prostoru. Bylo mi divné, že má pouze jeden umolousaný výtisk. Tvrdil mi ale, že když mu zaplatím, dá mi nový časopis druhý den. Samozřejmě lhal.“ S touhle příhodou se redakci nedávno svěřila čtenářka Veronika. Stejnou nebo podobnou situaci ale zažilo i mnoho dalších. Proto se na deník Metro obrátil zaměstnanec časopisu Ladislav Boroš.
„Jsme nezisková organizace a vydavatel stejnojmenného časopisu Nový Prostor, který vrací lidi v tíživé životní situaci zpátky do života a do společnosti. Díky našemu systému sociální služby – formou prodeje časopisu – mají lidé bez domova nebo ohrožení bezdomovectvím možnost vydělat si peníze na zaplacení noclehu na ubytovně nebo azylovém domě, případně alespoň částečně pokrýt své základní životní potřeby,“ říká pro deník Metro Boroš. A dodává, že s pomocí se začleněním do společnosti se pojí i dodržování kodexu prodejce. Ti musí být například slušní, nenásilní, nesmí pít a kouřit v průběhu prodeje a podobně. „Slušným chováním získají důvěru a podporu veřejnosti a šíří důstojný obraz navzdory své nelehké situaci. V současné době ale ve zvýšené míře čelíme zneužívání této naší služby nepoctivými lidmi, kteří si seženou jeden výtisk časopisu a s ním pak žebrají po ulicích, a pokud jim někdo peníze nedá, tak mu sprostě nadávají a obtěžují je,“ říká Boroš. A doplňuje: „Je to pro nás velký problém, protože kolemjdoucí mnohdy nerozeznávají, že se nejedná o naše registrované prodejce a po jedné takové nehezké zkušenosti už pak nikdy nepřispějí těm lidem, kteří se perou se svým osudem poctivě.“
Jak potvrzují i zaměstnanci Nového Prostoru, s potíráním tohoto zneužívání ve značné míře pomáhají zaměstnanci Městské policie Praha. Mají na to dokonce vypracované ustálené postupy. Ovšem ani oni nemohu být všude.
„Strážníci jsou proškoleni, jak postupovat v případech, kdy by časopis Nový Prostor, který pomáhá lidem bez domova, prodával někdo jiný než registrovaný prodejce. Kamelot by měl být oblečen do červené vesty s nápisem Nový Prostor, případně by měl mít na ruce pásku s nápisem Jsem v zácviku. Musí mít na sobě také viditelně umístěn průkaz prodejce s identifikačním číslem, validační známkou a kuponem na aktuální měsíc s uvedeným přiděleným prodejním místem,“ popisuje pro deník Metro mluvčí strážníků Irena Seifertová.
Kamelot může prodávat pouze na přiděleném místě podle údajů uvedených na kuponu a pouze časopisy se shodným číslem, jako je jeho identifikační číslo uvedené na průkazu prodejce.
„Pokud kamelot nesplňuje výše uvedené, je zjevné, že prodává časopis k vlastnímu obohacení a dopouští se tak protiprávního jednání. V případě žebrání se jedná o porušení vyhlášky města, v případě pouličního prodeje o porušení Tržního řádu,“ vysvětluje Seifertová.
O podvod se podle ní jedná v momentě, kdy se neoprávněný prodejce takzvaným hraním na city snaží v kupujícím vzbudit dojem, že nejenže koupí tiskoviny, ale i poskytnutím jakékoli finanční hotovosti bez následného obdržení tiskoviny koná dobrý skutek ve prospěch vydavatele. Přičemž se obohatí pouze neoprávněný prodejce.
Zmiňovaná jednání mohou strážníci řešit uložením pokuty na místě, a to až do výše deseti tisíc korun. Případně také oznámením správnímu orgánu. Kolik pokut reálně rozdají, mluvčí strážníků neprozradila. „Samostatnou statistiku těchto přestupků neevidujeme, ale měsíčně se jedná o jednotky případů,“ uzavírá Seifertová.