metro.cz

Počasí v Praze

-2 °C / 0 °C

Středa 29. listopadu 2023. Svátek má Zina

Další 4 fotografie v galerii
Milan „Květák“ Starec a Tomáš „Vodouch“ | foto: Petr Holeček, Metro.cz

Zaparkujete obytňák a jdete na jedno i pět. To není pivovar, to je stroj času nad Černými lesy

  13:17
Údajně sám svatý Vojtěch založil v hlubokých a zdálky se černajících lesích malý opevněný kostelík. Tak vznikl Černý Kostelec, který teprve ve dvacátém století změnil název na Kostelec nad Černými lesy. Pokud se tam vydáte na výlet, neuděláte chybu.

V černokosteleckém pivovaru, který od roku 1987 do roku 2001 chátral, najdete rozsáhlé pivovarské muzeum s původním strojním vybavením, restauraci ve stylu první republiky a hlavně výčep nabitý dobrými pivy! Pro cestovatele s obytnými auty a dodávkami tu chystají novinku. „Už od července tu budou mít možnost napojit se na vodu a elektriku. Přespání bude možné na několika místech nového karavanového stání. Pokud tedy nevyužijete rovnou naše pokoje,“ říká spolumajitel Tomáš Vodochodský. „Můžete jít i na zámek, do muzea keramiky nebo si zajet do Kouřimi či Kutné Hory,“ vyjmenovává možnosti dalších výletů. Prohlídku samotného pivovaru byste ale vynechat neměli.

Procházka útrobami Černokosteleckého zájezdního pivováru a jeho úžasnými sklepy je jako cesta časem. Pivovarníci Tomáš „Vodouch“ Vodochodský a Milan „Květák“ Starec totiž zachraňují historickou techniku pro výrobu piva z bývalých pivovarů, kde ji chtějí zničit. Je tu tolik úžasných věcí k obdivování. Spolumajitelé mají skoro půl milionu fotek zaniklých pivovarů a do roka by chtěli otevřít unikátní expozici s největší varnou na přímý otop dřevem na světě. A také 160hektolitrovou varnu.

V černokosteleckém pivovaru najdete rozsáhlé pivovarské muzeum s původním strojním vybavením.

„Návštěvníkům můžeme už nyní ukázat parní stroj v kotelně vedle topeniště varny. Z dalších unikátních věcí máme třeba chladicí štoky, které jsou v Česku funkční jen u nás a U Fleků, také sprchový chladič na dochlazování mladiny, ten je jediný funkční v Česku. A nádherný je krov žentouru – největšího v Evropě, chladicí kompresor Kolben a Daněk ve strojovně a chladicí kompresor Bosch v podvarní,“ vyjmenovává Milan Starec s tím, že pivovar včetně movitého vybavení je už zapsaný na seznamu kulturních památek, což pomáhá při získávání financí na záchranu strojů a tvorbu expozic.

Milan a Tomáš si plní pivovarské sny už roky. Přesvědčili jsme se o tom na vlastní oči.

Milan a Tomáš si plní pivovarské sny už roky. Zchátralý pivovar koupili v roce 2001. Dvojice kamarádů vzděláním i životem spojená s pivem tu ale původně pivo vařit nechtěla. Zdrojem peněz pro rekonstrukci byly vlastní pražské hospody a pivní bar, ale nestačilo to, a tak začali odebírat pivo i z Kostelce. Původní pivovarské objekty jsou tu už z roku 1840 a jedno z piv se jmenuje Černá svině. „Chceme vyčuhovat ve všech směrech, takže i v názvech. Máme zaregistrovanou nejenom černou, ale i bílou a rudou svini. Jsou tu černé lesy, jsme v Kostelci nad Černými lesy, tak jsme přišli s Černou sviní,“ směje se Tomáš Vodochodský.

Komentáře

Hlavní zprávy

Českému školství chybějí učitelé. Hrozí zánik některých odborných předmětů?

vydáno 29. listopadu 2023  21:00

Nedostatek pedagogů mává s tuzemským školstvím. Roli hrají platové podmínky i vysoký věk učitelů.  celý článek

Poznejte tajemné rostliny. Třeba vousatce hnědavého nebo terčovku hrbolkatou

vydáno 29. listopadu 2023  18:50

Ochránci přírody chystají lichenologický seminář. Ten se v Michelské ulici koná v rámci třídenní vánoční výstavy ovoce.  celý článek

Vládce temnot i První den mého života. Italové míří do pražské Lucerny

vydáno 29. listopadu 2023  15:39

Stejně jako v minulých ročnících festivalu bude část věnována některým velkým mistrům italského umění, jako jsou Borromini, Bernini a Caravaggio.  celý článek

Lyžařská střediska brzy otevřou. Některé skiareály chtějí zkrátit čekací dobu na vlecích

vydáno 29. listopadu 2023  11:26

Lyžařská střediska v Česku a Slovensku se již intenzivně připravují na nadcházející sezonu. Kromě kontroly zasněžovacích systémů či nasazení sněhových děl...  celý článek