metro.cz

Počasí v Praze

-2 °C / -1 °C

Sobota 2. prosince 2023. Svátek má Blanka
Minipivovar Jičín vrátil tradiční řemesla do pohádkového města. | foto: Facebook Minipivovaru Jičín

Jičínský pivovar vypustil Řáholeckou sojku. V Olomouci vám nově načepují i Fridu a Sherlocka

  12:29
Zatímco před deseti lety bylo na našem území zhruba 100 minipivovarů, momentálně jich je 507. Kvůli pandemii a jiným těžkostem sice některé v posledních letech skončily, ale nové stále vznikají. Letos už se tuzemská pivní scéna rozrostla hned o osm minipivovarů. Některé vám představíme.

Jako první zmíníme Vinohradský pivovar. Ten byl obnoven už v roce 2014, letos expandoval za Prahu. V Káraném vznikl jeho bratříček. Majitelé totiž potřebovali navýšit již nedostačující kapacitu provozu na pražských Vinohradech. V místě bývalé sodovkárny se vaří převážně spodně kvašená piva – Vinohradská 11° a 12°, novinkou je světlé spodně kvašené pivo Káranská 9.

Novou rybou v českém pivním rybníčku je i Pivovar Sever. Ten byl založen v historickém centru města Děčín. Vlajkovou lodí pivovaru se stal Severský ležák, jenž je doplňován Severskou APA a pšenicí.

Na jaře slavnostně otevřel i moravský Pivovar Ivančice. Ten vznikl původně jako koníček. „ Každý z naší rodiny do konečného díla přináší část sebe a v pivu se pak zrcadlí pohoda a láska, které u nás v průběhu vaření a péče o pivo panují. A aby byla harmonie i chuťová, celý proces vaření piva je pod taktovkou nejkrásnější sládkové,“ básní pivovar na svém webu.

V květnu otevřel nový pivovar také v Praze. Bohemia Goose nabízí pět druhů vlastního piva. Koncept spojuje pivovar a restauraci v jednom. Jak již název napovídá, můžete tu ochutnat menu složené z husích a kachních pokrmů.

Občas se už podle názvu pozná, kde pivo uvařili. Schválně si tipněte, z kterého města je třináctistupňová Řáholecká sojka. Albrecht z Valdštejna, na počátku 17. století odňal jičínským měšťanům právo vařit pivo. „Sucho“ skončilo letos. Minipivovar Jičín bude vařit třeba i spodně kvašený světlý ležák Řáholec.

Albert, Mandarín, Frida nebo třeba Sherlock. To jsou názvy piv nového řemeslné pivovaru Twinberg. Ten si vybudoval zázemí i s posezením pro hosty v olomoucké čtvrti Řepčín, nedaleko cyklostezky. Sládek má za sebou několik let zkušeností s vařením piva doma, v létajícím pivovaru i minipivovarech. Na léto chystá i ovocné kyseláče.

Česká pivní kultura chce na seznam UNESCO

  • Jízda králů, loutkářství nebo například modrotisk. To vše už na seznamu českých nehmotných památek je. V budoucnu by na něj mohla přibýt i česká pivní kultura. Cesta to bude ale zřejmě ještě dlouhá.
  • „V únoru podal Český svaz pivovarů a sladoven žádost o zapsaní pivní kultury v Jihočeském kraji na krajský seznam nemateriálního kulturního dědictví a jsme velmi rádi, že rada kraje návrhu v květnu vyhověla. O několik dní později se obdobný úspěch konal i v Plzeňském kraji, kde byla přihláška podána již minulý rok,“ popisuje Michal Voldřich, prezident Českomoravského svazu minipivovarů, a dodává: „Po úspěšném zapsání pivní kultury na krajské seznamy již nic nebrání pokusit se zapsat českou pivní kulturu na národní seznam nehmotného dědictví, ze kterého může Česká republika nominovat tento kulturní statek na světový seznam UNESCO.“
  • Podle Voldřicha čeká nyní svaz náročný úkol. Je totiž nutné nejprve přesně definovat, co ona česká pivní kultura je. „Proto jsme společně vytvořili Radu pro zapsání české pivní kultury na seznam UNESCO, jež je tvořena z odborníků se vztahem k pivovarnictví, kteří mají akademické zázemí v oborech historie, sociologie, etnologie a kulturologie,“ říká Voldřich.

Komentáře

Hlavní zprávy

V druhé Perinbabě Juraje Jakubiska se mihne i nesmrtelný Dan Nekonečný

vydáno 2. prosince 2023  10:00

Nový snímek je pokračováním 38 let staré fantasy pohádky, která je na Slovensku vánoční klasikou.  celý článek

Slibované kontroverze i férovost hledejte jinde! Hra na oliheň: Výzva překonává očekávání

Strážce streamu
vydáno 1. prosince 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Zbohatni nebo chcípni. Předtím si ale zahraj sérii v tuzemsku většinou neznámých dětských her. A buď v nich nejlepší ze všech. Tohle jednoduché motto se...  celý článek

Čtyři roky s covidem. Rozhovor s epidemiologem Rastislavem Maďarem Poučili jsme se?

vydáno 1. prosince 2023  5:25

Čas šíleně letí. Právě dnes jsou tomu čtyři roky, co v Číně odhalili neslavně proslulý virus covid-19. Deník Metro přináší rozhovor s epidemiologem...  celý článek

Přízračná oblaka páry v Hostivaři dosyčí. Na Vánoce po nich nebude památky

vydáno 30. listopadu 2023  16:59

Žádná díra není pro deník Metro a jeho čtenáře málo významná. Zní to jako nadsázka, ale tento fakt platí zejména tehdy, když se z ní skoro dva roky valí...  celý článek