metro.cz

Počasí v Praze

16 °C / 20 °C

Pátek 22. září 2023. Svátek má Darina
Minipivovar Jičín vrátil tradiční řemesla do pohádkového města. | foto: Facebook Minipivovaru Jičín

Jičínský pivovar vypustil Řáholeckou sojku. V Olomouci vám nově načepují i Fridu a Sherlocka

  12:29
Zatímco před deseti lety bylo na našem území zhruba 100 minipivovarů, momentálně jich je 507. Kvůli pandemii a jiným těžkostem sice některé v posledních letech skončily, ale nové stále vznikají. Letos už se tuzemská pivní scéna rozrostla hned o osm minipivovarů. Některé vám představíme.

Jako první zmíníme Vinohradský pivovar. Ten byl obnoven už v roce 2014, letos expandoval za Prahu. V Káraném vznikl jeho bratříček. Majitelé totiž potřebovali navýšit již nedostačující kapacitu provozu na pražských Vinohradech. V místě bývalé sodovkárny se vaří převážně spodně kvašená piva – Vinohradská 11° a 12°, novinkou je světlé spodně kvašené pivo Káranská 9.

Novou rybou v českém pivním rybníčku je i Pivovar Sever. Ten byl založen v historickém centru města Děčín. Vlajkovou lodí pivovaru se stal Severský ležák, jenž je doplňován Severskou APA a pšenicí.

Na jaře slavnostně otevřel i moravský Pivovar Ivančice. Ten vznikl původně jako koníček. „ Každý z naší rodiny do konečného díla přináší část sebe a v pivu se pak zrcadlí pohoda a láska, které u nás v průběhu vaření a péče o pivo panují. A aby byla harmonie i chuťová, celý proces vaření piva je pod taktovkou nejkrásnější sládkové,“ básní pivovar na svém webu.

V květnu otevřel nový pivovar také v Praze. Bohemia Goose nabízí pět druhů vlastního piva. Koncept spojuje pivovar a restauraci v jednom. Jak již název napovídá, můžete tu ochutnat menu složené z husích a kachních pokrmů.

Občas se už podle názvu pozná, kde pivo uvařili. Schválně si tipněte, z kterého města je třináctistupňová Řáholecká sojka. Albrecht z Valdštejna, na počátku 17. století odňal jičínským měšťanům právo vařit pivo. „Sucho“ skončilo letos. Minipivovar Jičín bude vařit třeba i spodně kvašený světlý ležák Řáholec.

Albert, Mandarín, Frida nebo třeba Sherlock. To jsou názvy piv nového řemeslné pivovaru Twinberg. Ten si vybudoval zázemí i s posezením pro hosty v olomoucké čtvrti Řepčín, nedaleko cyklostezky. Sládek má za sebou několik let zkušeností s vařením piva doma, v létajícím pivovaru i minipivovarech. Na léto chystá i ovocné kyseláče.

Česká pivní kultura chce na seznam UNESCO

  • Jízda králů, loutkářství nebo například modrotisk. To vše už na seznamu českých nehmotných památek je. V budoucnu by na něj mohla přibýt i česká pivní kultura. Cesta to bude ale zřejmě ještě dlouhá.
  • „V únoru podal Český svaz pivovarů a sladoven žádost o zapsaní pivní kultury v Jihočeském kraji na krajský seznam nemateriálního kulturního dědictví a jsme velmi rádi, že rada kraje návrhu v květnu vyhověla. O několik dní později se obdobný úspěch konal i v Plzeňském kraji, kde byla přihláška podána již minulý rok,“ popisuje Michal Voldřich, prezident Českomoravského svazu minipivovarů, a dodává: „Po úspěšném zapsání pivní kultury na krajské seznamy již nic nebrání pokusit se zapsat českou pivní kulturu na národní seznam nehmotného dědictví, ze kterého může Česká republika nominovat tento kulturní statek na světový seznam UNESCO.“
  • Podle Voldřicha čeká nyní svaz náročný úkol. Je totiž nutné nejprve přesně definovat, co ona česká pivní kultura je. „Proto jsme společně vytvořili Radu pro zapsání české pivní kultury na seznam UNESCO, jež je tvořena z odborníků se vztahem k pivovarnictví, kteří mají akademické zázemí v oborech historie, sociologie, etnologie a kulturologie,“ říká Voldřich.

Komentáře

Hlavní zprávy

Soulož s kostlivcem nemusí být hned Konec světa. Nebe s.r.o. baví i napočtvrté

Strážce streamu
vydáno 22. září 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Děj komediálního seriálu Nebe s.r.o., neboli Miracle Workers se ve čtvrté sérii přesunul do postapokalyptické budoucnost. V ní čelí pouštní válečník Sid...  celý článek

RECENZE: Stallonea budete postrádat. Banda akčních veteránů je potřetí zpátky v kinech

vydáno 22. září 2023  6:00

Je to celé poněkud smutné. Na jednu stranu je člověk rád, že se série Postradatelní dočkala i čtvrtého závěrečného pokračování. Zároveň je však nasnadě,...  celý článek

Češi s dluhy. Nejvíce je tíží „dluhy pro dobrou věc“ - hypotéky. Z EU jsou na tom nejhůře Řekové

vydáno 21. září 2023  12:11

Zastavte se někde na ulici a začněte počítat. První, druhý, první, druhý. Statisticky tak každý druhý chodec, který kolem vás projde, patří k lidem,...  celý článek

I vstupní prohlídka u praktického lékaře může zachránit ledviny

vydáno 21. září 2023  9:52

Své dětství a většinu dospívání prožil Vojtěch Růta (25) v jižních Čechách. Zde také chodil na gymnázium a věnoval se svým oblíbeným sportům, jako...  celý článek