metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 28 °C

Úterý 3. října 2023. Svátek má Bohumil
Minipivovar Jičín vrátil tradiční řemesla do pohádkového města. | foto: Facebook Minipivovaru Jičín

Jičínský pivovar vypustil Řáholeckou sojku. V Olomouci vám nově načepují i Fridu a Sherlocka

  12:29
Zatímco před deseti lety bylo na našem území zhruba 100 minipivovarů, momentálně jich je 507. Kvůli pandemii a jiným těžkostem sice některé v posledních letech skončily, ale nové stále vznikají. Letos už se tuzemská pivní scéna rozrostla hned o osm minipivovarů. Některé vám představíme.

Jako první zmíníme Vinohradský pivovar. Ten byl obnoven už v roce 2014, letos expandoval za Prahu. V Káraném vznikl jeho bratříček. Majitelé totiž potřebovali navýšit již nedostačující kapacitu provozu na pražských Vinohradech. V místě bývalé sodovkárny se vaří převážně spodně kvašená piva – Vinohradská 11° a 12°, novinkou je světlé spodně kvašené pivo Káranská 9.

Novou rybou v českém pivním rybníčku je i Pivovar Sever. Ten byl založen v historickém centru města Děčín. Vlajkovou lodí pivovaru se stal Severský ležák, jenž je doplňován Severskou APA a pšenicí.

Na jaře slavnostně otevřel i moravský Pivovar Ivančice. Ten vznikl původně jako koníček. „ Každý z naší rodiny do konečného díla přináší část sebe a v pivu se pak zrcadlí pohoda a láska, které u nás v průběhu vaření a péče o pivo panují. A aby byla harmonie i chuťová, celý proces vaření piva je pod taktovkou nejkrásnější sládkové,“ básní pivovar na svém webu.

V květnu otevřel nový pivovar také v Praze. Bohemia Goose nabízí pět druhů vlastního piva. Koncept spojuje pivovar a restauraci v jednom. Jak již název napovídá, můžete tu ochutnat menu složené z husích a kachních pokrmů.

Občas se už podle názvu pozná, kde pivo uvařili. Schválně si tipněte, z kterého města je třináctistupňová Řáholecká sojka. Albrecht z Valdštejna, na počátku 17. století odňal jičínským měšťanům právo vařit pivo. „Sucho“ skončilo letos. Minipivovar Jičín bude vařit třeba i spodně kvašený světlý ležák Řáholec.

Albert, Mandarín, Frida nebo třeba Sherlock. To jsou názvy piv nového řemeslné pivovaru Twinberg. Ten si vybudoval zázemí i s posezením pro hosty v olomoucké čtvrti Řepčín, nedaleko cyklostezky. Sládek má za sebou několik let zkušeností s vařením piva doma, v létajícím pivovaru i minipivovarech. Na léto chystá i ovocné kyseláče.

Česká pivní kultura chce na seznam UNESCO

  • Jízda králů, loutkářství nebo například modrotisk. To vše už na seznamu českých nehmotných památek je. V budoucnu by na něj mohla přibýt i česká pivní kultura. Cesta to bude ale zřejmě ještě dlouhá.
  • „V únoru podal Český svaz pivovarů a sladoven žádost o zapsaní pivní kultury v Jihočeském kraji na krajský seznam nemateriálního kulturního dědictví a jsme velmi rádi, že rada kraje návrhu v květnu vyhověla. O několik dní později se obdobný úspěch konal i v Plzeňském kraji, kde byla přihláška podána již minulý rok,“ popisuje Michal Voldřich, prezident Českomoravského svazu minipivovarů, a dodává: „Po úspěšném zapsání pivní kultury na krajské seznamy již nic nebrání pokusit se zapsat českou pivní kulturu na národní seznam nehmotného dědictví, ze kterého může Česká republika nominovat tento kulturní statek na světový seznam UNESCO.“
  • Podle Voldřicha čeká nyní svaz náročný úkol. Je totiž nutné nejprve přesně definovat, co ona česká pivní kultura je. „Proto jsme společně vytvořili Radu pro zapsání české pivní kultury na seznam UNESCO, jež je tvořena z odborníků se vztahem k pivovarnictví, kteří mají akademické zázemí v oborech historie, sociologie, etnologie a kulturologie,“ říká Voldřich.

Komentáře

Hlavní zprávy

Fenoménem tuzemské turistiky je dál nomádský styl cestování díky obytňákům a také glamping

vydáno 3. října 2023  17:36

Češi milují cestování. Už několik let to není jen letecky k moři do resortu od cestovek. Táhne také kombinace kempování v přírodě a komfortu nebo obytňáky.  celý článek

Svět golfu zdaleka není jen o jamkách na greenech, říká šéfka golfsoftwarové firmy

vydáno 2. října 2023  19:34

Sára Kubelková měla k práci s lidmi, řízení talentů a jejich rozvoji blízko už během studia andragogiky. V průběhu covidové krize v sobě objevila skrytou...  celý článek

Kultura pro rodiče nabízí alternativu. Děti mohou vzít na představení s sebou

vydáno 2. října 2023  9:00

Chcete zajít za kulturou, ale nemáte hlídání? Nyní můžete i s dětmi, o které se postará zaučený personál.  celý článek

Úspěch terapie záleží na klientově odhodlání, říká psycholog Pavel Pařízek

vydáno 1. října 2023  20:00

Pavel Pařízek je psycholog a zakladatel webu Terapie.cz, který usnadňuje lidem najít správného psychoterapeuta. Nejčastěji s klienty řeší problémy ve...  celý článek