Jako první zmíníme Vinohradský pivovar. Ten byl obnoven už v roce 2014, letos expandoval za Prahu. V Káraném vznikl jeho bratříček. Majitelé totiž potřebovali navýšit již nedostačující kapacitu provozu na pražských Vinohradech. V místě bývalé sodovkárny se vaří převážně spodně kvašená piva – Vinohradská 11° a 12°, novinkou je světlé spodně kvašené pivo Káranská 9.
Novou rybou v českém pivním rybníčku je i Pivovar Sever. Ten byl založen v historickém centru města Děčín. Vlajkovou lodí pivovaru se stal Severský ležák, jenž je doplňován Severskou APA a pšenicí.
Na jaře slavnostně otevřel i moravský Pivovar Ivančice. Ten vznikl původně jako koníček. „ Každý z naší rodiny do konečného díla přináší část sebe a v pivu se pak zrcadlí pohoda a láska, které u nás v průběhu vaření a péče o pivo panují. A aby byla harmonie i chuťová, celý proces vaření piva je pod taktovkou nejkrásnější sládkové,“ básní pivovar na svém webu.
V květnu otevřel nový pivovar také v Praze. Bohemia Goose nabízí pět druhů vlastního piva. Koncept spojuje pivovar a restauraci v jednom. Jak již název napovídá, můžete tu ochutnat menu složené z husích a kachních pokrmů.
Občas se už podle názvu pozná, kde pivo uvařili. Schválně si tipněte, z kterého města je třináctistupňová Řáholecká sojka. Albrecht z Valdštejna, na počátku 17. století odňal jičínským měšťanům právo vařit pivo. „Sucho“ skončilo letos. Minipivovar Jičín bude vařit třeba i spodně kvašený světlý ležák Řáholec.
Albert, Mandarín, Frida nebo třeba Sherlock. To jsou názvy piv nového řemeslné pivovaru Twinberg. Ten si vybudoval zázemí i s posezením pro hosty v olomoucké čtvrti Řepčín, nedaleko cyklostezky. Sládek má za sebou několik let zkušeností s vařením piva doma, v létajícím pivovaru i minipivovarech. Na léto chystá i ovocné kyseláče.
Česká pivní kultura chce na seznam UNESCO
|