metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 28 °C

Úterý 3. října 2023. Svátek má Bohumil
ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Sport u piva. Platí provozovatelé hospod stejné částky jako běžní lidé?

  13:49
Hokejové mistrovství je za námi, ale zajímavá otázka zůstává – jak řeší provozovatelé restaurací poplatky za přímé přenosy.

Plná hospoda, zvuky ťukajících půllitrů a k tomu zapnutý sportovní přenos. Platí provozovatelé stejné částky jako běžní lidé? V případě tarifů za sportovní balíčky pro domácnosti je výslovně zakázána veřejná produkce. Tou není situace, kdy si domů pozvete partu kamarádů, sportbar je už něco jiného.

Aby se zabránilo nelegálnímu streamování, nesmíte vysílání dokonce sdílet s nikým mimo společnou domácnost. Pro bary a hospody mají operátoři připraveny speciální balíčky. Jsou samozřejmě o dost dražší než v případě domácností. Kupříkladu O2 TV nabízí službu Business, za kterou se platí o téměř tři tisíce korun více.

Podle mluvčího Davida Solnaře problémy s nelegálním vysíláním v hospodách moc nezaznamenávají, ročně se prý jedná o jednotlivé případy. V současné době tuto službu využívá zhruba 2500 restauračních zařízení.

Kromě plateb televizním operátorům musí provozovatelé při veřejné produkci platit ještě autorským svazům, v čele s nejznámějším sdružením OSA.

„Pokud je v restauraci televizní přijímač, ze kterého majitel restaurace pouští program hostům, je nutné s OSA uzavřít licenční smlouvu, která obsahuje souhlasy i za autory a umělce zastupované dalšími kolektivními správci jako Intergram, Dilia, OOA-S a OAZA,“ říká Roman Strejček z představenstva OSA.

Sazebník OSA má sedmnáct stran a nabízí různé ceny podle typu provozovny, velikosti města, ve kterém se nachází, i počtu provozoven.

„Autorská odměna se počítá podle počtu reprodukčních zařízení a zohledňuje se velikost obce, ve které se restaurace nachází. Pro výpočet autorské odměny se vychází z počtu reprodukčních zařízení – počet televizorů, rádií, reproduktorů. Také záleží na velikosti obce, ve které je provozovna umístěna,“ dodává Strejček.

Do hospod a restaurací se chodí sledovat sportovní utkání v reálném čase. Jak je to ale doma? Tam sportovní přenosy sleduje osm z deseti diváků živě, ukazuje výzkum televizního operátora Telly.

Na sportovní přenosy se podle něj lidé dívají živě bez ohledu na čas – sleduje je živě 81 procent diváků, 12 procent si zápas vychutná do druhého dne a zbylých sedm procent si jej do třiceti dnů pustí z archivu.

Češi a sport

  • O sportovní obsah jen na televizních stanicích je zájem, ukazují to i čísla sledovanosti. Z celkového času, který tráví čeští diváci ve věku 15 až 69 let sledováním televize, připadá na sportovní pořady celých pět procent. V současnosti na našem trhu působí přibližně 20 sportovních kanálů.
  • Loni přibyla televizní skupina CANAL+ se svou sportovní stanicí.

Komentáře

Hlavní zprávy

Fenoménem tuzemské turistiky je dál nomádský styl cestování díky obytňákům a také glamping

vydáno 3. října 2023  17:36

Češi milují cestování. Už několik let to není jen letecky k moři do resortu od cestovek. Táhne také kombinace kempování v přírodě a komfortu nebo obytňáky.  celý článek

Svět golfu zdaleka není jen o jamkách na greenech, říká šéfka golfsoftwarové firmy

vydáno 2. října 2023  19:34

Sára Kubelková měla k práci s lidmi, řízení talentů a jejich rozvoji blízko už během studia andragogiky. V průběhu covidové krize v sobě objevila skrytou...  celý článek

Kultura pro rodiče nabízí alternativu. Děti mohou vzít na představení s sebou

vydáno 2. října 2023  9:00

Chcete zajít za kulturou, ale nemáte hlídání? Nyní můžete i s dětmi, o které se postará zaučený personál.  celý článek

Úspěch terapie záleží na klientově odhodlání, říká psycholog Pavel Pařízek

vydáno 1. října 2023  20:00

Pavel Pařízek je psycholog a zakladatel webu Terapie.cz, který usnadňuje lidem najít správného psychoterapeuta. Nejčastěji s klienty řeší problémy ve...  celý článek