metro.cz

Počasí v Praze

-2 °C / 1 °C

Středa 6. prosince 2023. Svátek má Mikuláš

Další 2 fotografie v galerii
Děti ji mají rády. „Kočička“ a jí podobní roboti už nejsou v restauracích za exoty. | foto: MAFRAMAFRA

Sci-fi scény z filmového pravěku? Covid postrčil obchody a hospody do doby robotické

  12:54
„A prodavači a číšníci nebudou mít co žrát!“ řekla by herečka Stella Zázvorková, kdyby ji v kavárně obsloužila Kočička.

Neremcají a nechtějí přidat. Ideál každého zaměstnavatele, co se zaměstnanců týká. Sci-fi scény z filmového pravěku se stávají stále častějším jevem v českých obchodech a také v restauracích.

Selfie s „číšníkem“
Ke stolu například nedorazí usměvavá servírka, ale metr vysoký sloupek s hlavou a kočičíma ušima, poličkami a displejem. Na něm si naťukáte jídlo i nápoj a odsouhlasíte objednávku. Káva, víno, pivo či zákusek doputují k vašemu stolu stejnou cestou. Obsluhu naživo spatříte až při placení.

Zkušenost s mechanickými kolegy na place už mají například v pražském Obecním domě. „Od našich nových robotických členů gastro týmu si slibujeme hlavně rychlé zapojení do provozu kavárny, dochvilnost a pečlivost,“ říká s nadsázkou Martin Pánek, obchodní ředitel a člen představenstva společnosti, která kavárnu provozuje. Oba roboti, kteří tu fungují od loňského roku, se poměrně rychle stali atrakcí, hosté si je natáčí a fotí se s nimi.

Už i roboti mají své „personální agentury“
Robotizaci obsluhy urychlila v gastronomii covidová pandemie, automatizovaný servis minimalizuje přímý přenos viru od pracovníka restaurace na hosta a opačně. Ale za přibývajícími digitalizovanými číšníky a servírkami stojí i snaha podniků upozornit na sebe, případně ulehčit práci živému personálu. A také ušetřit třeba na počtu lidí na pracovišti.

Podobně jako fungují personální agentury a „pronajímání“ pracovníků, také robota nemusíte kupovat. Pokud nechcete ihned zaplatit třeba 350 tisíc korun, lze ho pronajmout. „Hlasový systém umělé inteligence umožňuje vést dialogy se zákazníky. Robot reaguje různými výrazy a hlasy,“ láká klienty jeden z prodejců a současně pronajímatelů robotizované obsluhy. Jako lákadlo připomíná, že baterie umožní tomuto „zaměstnanci“ celodenní fungování. Lidé pracující v restauracích takzvaně na place, ujdou v průměru kolem 22 tisíc kroků za směnu. Výrobce robotizované servírky garantuje, že v simulovaném provozu zvládne robot 73 tisíc kilometrů bez poruchy.

Obchody bez prodavačů jsou budoucností
Už před rokem se pro zákazníky otevřela ve Strakonicích menší samoobslužná prodejna Coop, kde mohou lidé nakupovat nonstop 24 hodin a sedm dní v týdnu.

Přes den je v nich přítomna obsluha, o víkendech či v nočních hodinách se zákazníci obsluhují sami. Potřebují k tomu speciální aplikace a bankovní identitu, kterou disponuje prakticky každý, kdo má současně internetové bankovnictví. Od té doby přibyly v řetězci další podobné obchody. Automatizované prodejny jsou mimo jiné šancí, jak ušetřit i mzdové náklady, především ty, které jsou jinde spojené s rozšířenou prodejní dobou. „Automatický systém prodeje může zajistit zachování menších obchodů a obslužnosti venkova,“ vysvětluje Lukáš Němčík, mluvčí sítě Coop.

Provoz řídí umělá inteligence. Ta se musela například naučit, aby senzory odlišily, zda si zákazník dává do kapsy svůj mobil nebo peněženku, nebo naopak schovává nějaké zboží, aby ho nemusel platit. Praxe ukázala, že bezobslužný provoz představuje asi deset procent celkového obratu.

Komentáře

Hlavní zprávy

Objevování opuštěných domů je v Česku fenomén, říká zakladatel projektu Poznej domy

vydáno 6. prosince 2023  4:24

„Je to jedno z koření života. Kdo je trochu dobrodružnější povahy, je na takovém místě ve svém živlu. A kdo není, pro toho ten první připraví pěkné...  celý článek

Tentokrát budu tátu dirigovat já, říká pro deník Metro Felix Slováček mladší

vydáno 5. prosince 2023  19:17

Saxofonista a klarinetista Felix Slováček mladší v lednu chystá další koncert s názvem Lady Carneval a největší hity božského Káji. Písně jako Kávu si...  celý článek

Stalo se před 106 lety. Kyselina pikrová zažehla malou sněžnou Hirošimu

vydáno 5. prosince 2023  16:45

Psal se prosinec roku 1917 a první světová válka spěla ke svému rozuzlení. Jenže přišla opomíjená katastrofa v daleké Kanadě.  celý článek

Soutěž podporuje děti s epilepsií. Záchvatové onemocnění s sebou stále nese řadu stigmat

vydáno 5. prosince 2023  11:48

Panenku, plyšové zvíře, míč nebo stavebnici nakreslily děti s epilepsií pro výtvarnou soutěž Líbí se ti, mami? Letošního 11. ročníku se zúčastnilo přes 60...  celý článek