metro.cz

Počasí v Praze

-2 °C / -1 °C

Sobota 2. prosince 2023. Svátek má Blanka

Další 2 fotografie v galerii
Nevisí ve vašem okolí také nějaká opuštěná vitrína? | foto: Jana TalířováMetro.cz

K umění stačí visací zámek, říká Dominika Lewis z Ukradené Galerie v Českém Krumlově

  20:30
Toužili jste někdy vystavit světu své umění, ale nevěděli jste kde? Řešení je jednoduché, stačí si všimnout nepoužívaného prostoru. Právě tak vznikla Ukradená Galerie (UKG) v Českém Krumlově.

Původní zakladatelé projektu urazili zámek nepoužívané městské vitrínky a každou neděli o půlnoci pořádali tajnou vernisáž. „Zábavné na tom bylo, že město zareagovalo skoro až po tři čtvrtě roce, během kterého vernisáže probíhaly a díla zůstávala vyvěšená týden,“ komentuje pro deník Metro současná správkyně projektu Dominika Lewis. „Když na to město přišlo, poslalo oficiální dopis, ve kterém požádalo o ukončení těchto akcí. Vitrínka, kterou používáme v současnosti, není ta původní, jedná se o jinou, která byla se svolením Hany Jirmusové, ředitelky Egon Schiele Art Centra, pověšena na zeď v Hradební ulici patřící centru, kde visí dodnes,“ říká Lewis.

Dominika Lewis (v popředí)

Koho napadlo první vitrínku ukrást?
Nápad vznikl už v roce 2010, tehdy jej poprvé zrealizovali v Českém Krumlově umělci Alessandra Svatek a Artur Magrot. Ve městě jim chyběla iniciativa zdola, od lidí, neinstitucionalizovaná kultura. Jednalo se o formu intervence do veřejného prostoru. Tradici Ukradené Galerie sice založili v Krumlově, ale rozvezli ji také do dalších měst nejen po Evropě, ale třeba i na asijský kontinent.

Kdo za projektem nyní stojí?
V tuto chvíli jsme na to ve třech společně s Viktorií Nácalovou a Lenkou Volfovou. To, co nás spojuje, je Český Krumlov, nadšení z vytváření akcí k setkávání, a samozřejmě přátelství. Zároveň je to projekt, který prosakuje nejen do umělecké komunity. Angažuje se v něm i spousta dalších lidí z města, naše rodiny a kamarádi.

Jak vybíráte umělce, kteří u vás vystavují?
Pokaždé je to různé, někdy jde o kamaráda, známého či „místňáka“, jindy o někoho, koho najdeme například na sociálních sítích a jeho či její tvorba se nám zalíbí. Přihlásit se může každý, kdo nám napíše přes sociální sítě anebo nás osloví osobně, nebo také umělce oslovujeme my sami. Vystavují zde nejen místní umělci, ale i takzvaní přespolní. Dobrou zkušenost máme také třeba s uměleckými rezidenty Egon Schiele Art Centra, kteří jsou ubytovaní ve stejné ulici, ve které se nachází naše vitrínka, tedy v Hradební. Těm už jsme několikrát vystavovali díla, které v rámci rezidence vytvořili, a bohužel je ve většině případů nemají kde vystavit.

Vystavovat může každý, kdo se autorům projektu ozve.

Do jakých dalších míst se Ukradená Galerie rozšířila?
Do spousty měst, která lze archeologicky vystopovat v rozvalinách internetu – z hlavy dám Lisabon a Glastonbury, v Česku třeba Děčín nebo Praha. V Děčíně funguje doteď, UKG v Praze již několik let mlčí, podle mě je ale jenom otázka času, kdy se ji někdo rozhodne vzkřísit stejně, jako my jsme v roce 2021 vzkřísili několik let spící UKG v Krumlově. Většinou k tomu stačí jenom koupit visací zámek.

Jaké máte s projektem na letošek plány?
Letos máme v plánu velikonoční vernisáž 9. dubna, letní cyklus vernisáží každou neděli od konce června do konce srpna a čtyři adventní nedělní vernisáže. Všechny akce se konají vždy v neděli od 20.00 hodin. Velikonoční výstava proběhne tentokrát výjimečně v rámci projektu Kul.turista platformy 28 Houses, která vznikla na podporu kandidatury města Českých Budějovic na Evropské hlavní město kultury. V rámci Velikonoční neděle neproběhne tedy jenom vernisáž, ale i veřejnosti přístupný grafický workshop, na který může přijít kdokoli zcela zdarma. Ten bude probíhat v budově Prádelny, jen pár kroků od vitrínky.

Co je to Prádelna?
Je to multifunkční prostor, taková otevřená platforma pro aktivity, nápady a akce. Prádelna se snaží být pro lidi prostorem, ve kterém se mohou realizovat – nevytváří program, ale vítá lidi, aby do ní přišli akce pořádat sami. Jedná se o prostor v industriální budově bývalé čistírny v centru města, která jakoby kouzlem vybočuje z pitoreskního turisticky známého Českého Krumlova. Prostor spravuje Spolek Prádelna a dobrovolníci jej vlastníma rukama opravují a starají se o něj.

Všimla jsem si, že se snažíte také pomoci dětem v nouzi formou sbírky. O co se jedná?
Sbírku jsme sice spustili už na Nový rok, ale stále je možné přispět. Sbírka totiž poběží, dokud se nenasbírá aspoň sto tisíc korun. Peníze se následně použijí pro děti, jejichž rodiny jsou ve finanční nouzi a nesplňují podmínky pro finanční pomoc ze strany Jihočeského kraje. Jsme totiž přesvědčeni, že pomoct je třeba všem dětem, tedy i těm, jejichž rodiče na jiné možnosti podpory, z důvodu jejich nastavení, nedosáhnou. Peníze se použijí například na platby za stravenky, zájmové kroužky, školní zájezdy nebo školní pomůcky a vybavení.

Komentáře

Hlavní zprávy

Slibované kontroverze i férovost hledejte jinde! Hra na oliheň: Výzva překonává očekávání

Strážce streamu
vydáno 1. prosince 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Zbohatni nebo chcípni. Předtím si ale zahraj sérii v tuzemsku většinou neznámých dětských her. A buď v nich nejlepší ze všech. Tohle jednoduché motto se...  celý článek

Čtyři roky s covidem. Rozhovor s epidemiologem Rastislavem Maďarem Poučili jsme se?

vydáno 1. prosince 2023  5:25

Čas šíleně letí. Právě dnes jsou tomu čtyři roky, co v Číně odhalili neslavně proslulý virus covid-19. Deník Metro přináší rozhovor s epidemiologem...  celý článek

Přízračná oblaka páry v Hostivaři dosyčí. Na Vánoce po nich nebude památky

vydáno 30. listopadu 2023  16:59

Žádná díra není pro deník Metro a jeho čtenáře málo významná. Zní to jako nadsázka, ale tento fakt platí zejména tehdy, když se z ní skoro dva roky valí...  celý článek

Je tu prostě příliš mnoho aut. Praha není nakufovací, líčí náměstek primátora Zdeněk Hřib

vydáno 30. listopadu 2023  11:00

Magistrát chystá reformu zón placeného stání. Účinnost nového nastavení systému by měla začít 1. října 2024.  celý článek