metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 11 °C

Čtvrtek 22. února 2024. Svátek má Petr
Odolat v únoru nezvládlo v Česku 87 dospělých. | foto: MAFRA

Suchej únor známe, chuť pít je ale silnější. Dokazují to i obraty prodejců lihovin

  5:08
Válka, práce, děti zlobí, drahá elektřina, politika. Jedenáct procent lidí zahání tyto chmury alkoholem. Kampaň nekampaň.

Vyzkoušejte si statistiku. Odpočítejte si na ulici náhodně deset dospělých lidí. Pokud to jsou Češi nebo lidé dlouho žijící u nás, ten desátý z nich je rizikový pijan.

Alkoholu se v únoru prodávalo víc
Zkusit nepít ani kapku je pro mnohé problém, i když je únor, již tradičně vyhlašovaný jako Suchej únor, o tři dny kratší než leden před ním a březen po něm. Alkoholové potěšení si během osmadvaceti dní letos odpustilo podle dostupných údajů třináct procent lidí, kterým zákon povoluje alkoholovou konzumaci.

Neznamená to však, že stejná část populace u nepití také zůstane. Stejně tak to neznamená, že „hubu suší“ i obchodníci. Letos dokonce zaznamenaly obchody a restaurace vyšší obrat. Dokazuje to třeba anketa mezi obchodníky a velkými řetězci. „Řetězec Billa v únoru prodal více piva, vína, sektů i lihovin než loni touto dobou,“ říká mluvčí Billy Dana Bratánková.

Vyšší zájem o alkohol měli v únoru proti minulému roku i zákazníci Penny Marketu. „V případě vína a lihovin byl nárůst dvacetiprocentní,“ vypočítává mluvčí řetězce Tomáš Kubík.

„V souvislosti s akcí Suchej únor jsme u prodejů alkoholu nezaznamenali žádné významné výkyvy,“ uvedl mluvčí Lidlu Tomáš Myler.

Nepití přináší aktivním „sušičům“ řadu benefitů

Když si nedáte denně v hospodě pět levnějších piv po čtyřiceti korunách jako obvykle, ušetříte v únoru 5600 korun.

  • Pětatřicet procent účastníků Suchýho února zaznamenalo pokles osobní hmotnosti.
  • Necelá polovina kuřáků, kteří se zapojili do letošního Suchýho února, omezila kouření .
  • Finanční benefit v ušetřených penězích zaznamenalo s povděkem téměř šedesát procent lidí zapojených do únorového abstinování.
  • Až 86 procent těch, kteří vydrželi měsíc nepít, to považuje za osobní výhru. NIELSEN

Milion je nepřekročitelná hranice? Možná ne
To, co organizátoři Suchýho února evidují, to je v podstatě neměnící se počet těch, kteří v tomto období abstinují. Oněch třináct procent nepijanů v únoru je přibližně 900 tisíc osob. Stejné množství lidí se ke kampani aktivně přihlásilo i v loňském roce. V předcházejících sezonách únorového abstinování byly počty aktivních účastníků výrazně nižší. Předloni nepilo deset procent a například v prvním ročníku v roce 2013 jen dvě procenta.

Stoupající účast vyplývá také z toho, že o Suchým únoru teď už ví téměř pětaosmdesát procent Čechů, propagace je rok od roku výraznější a zasahuje stále víc lidí. „Vzhledem k tomu, jak vysoké je povědomí o kampani i míra sympatií ze strany české veřejnosti, potenciál růstu zde ještě je,“ komentuje skeptické úvahy, že víc než devět set tisíc lidí se už do nepití nezapojí, Hana Friedlaenderová z výzkumné agentury Nielsen.

Alkoholici nás stojí téměř šedesát miliard ročně
Pokud hledají ministři úspory ve státním rozpočtu, daly by se najít také v této oblasti. I když je alkohol vysoce zdaněný a přináší včetně DPH do erární pokladny značné příjmy, na druhé straně stát vydává značné prostředky i na léčbu spojenou právě s konzumací.

„Ročně se pohybují náklady spojené s léčbou kolem 56 miliard korun,“ připomíná ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.

Komentáře

Hlavní zprávy

Svépomoc je fajn věc. Nejde ji ale chtít po všech, říká kutil a moderátor Libický

vydáno 22. února 2024  13:14

Už nějaký ten rok natáčí hobby pořady. Jeho Libovky Pepy Libického jsou určeny pro všechny, kterým se líbí ručně vyrábět, rekonstruovat, budovat, tvořit,...  celý článek

Více podnikatelek by pozitivně ovlivnilo tuzemskou ekonomiku, tvrdí odborníci

vydáno 22. února 2024  4:55

Být pánem svého času by nevadilo mnohým Čechům. O podnikání je v Česku stále větší zájem. Touha po nezávislosti nabírá na síle.  celý článek

Komerční sdělení

Rohálovská desítka láká na šampionát veteránů i favority z minulých let

vydáno 22. února 2024

Jako už tradičně se sjedou i letos 24. února do Prusinovic na Kroměřížsku vyznavači běhu, aby se postavili na start 31. ročníku silničního závodu...  celý článek

Tři podivní pánové pili krev a jedli syrové holuby. Atrakce pěkně vydělávala

vydáno 21. února 2024  12:00

To bylo tak. Jednoho dne do ulice, které se v té době říkalo Kožešnická, zabloudil muž poněkud netradičního vzezření. Kalhoty jen po kolena, lýtka ve...  celý článek