metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 19 °C

Sobota 18. května 2024. Svátek má Nataša

Suchej únor známe, chuť pít je ale silnější. Dokazují to i obraty prodejců lihovin

  5:08
Válka, práce, děti zlobí, drahá elektřina, politika. Jedenáct procent lidí zahání tyto chmury alkoholem. Kampaň nekampaň.
Odolat v únoru nezvládlo v Česku 87 dospělých. | foto: MAFRA

Vyzkoušejte si statistiku. Odpočítejte si na ulici náhodně deset dospělých lidí. Pokud to jsou Češi nebo lidé dlouho žijící u nás, ten desátý z nich je rizikový pijan.

Alkoholu se v únoru prodávalo víc
Zkusit nepít ani kapku je pro mnohé problém, i když je únor, již tradičně vyhlašovaný jako Suchej únor, o tři dny kratší než leden před ním a březen po něm. Alkoholové potěšení si během osmadvaceti dní letos odpustilo podle dostupných údajů třináct procent lidí, kterým zákon povoluje alkoholovou konzumaci.

Neznamená to však, že stejná část populace u nepití také zůstane. Stejně tak to neznamená, že „hubu suší“ i obchodníci. Letos dokonce zaznamenaly obchody a restaurace vyšší obrat. Dokazuje to třeba anketa mezi obchodníky a velkými řetězci. „Řetězec Billa v únoru prodal více piva, vína, sektů i lihovin než loni touto dobou,“ říká mluvčí Billy Dana Bratánková.

Vyšší zájem o alkohol měli v únoru proti minulému roku i zákazníci Penny Marketu. „V případě vína a lihovin byl nárůst dvacetiprocentní,“ vypočítává mluvčí řetězce Tomáš Kubík.

„V souvislosti s akcí Suchej únor jsme u prodejů alkoholu nezaznamenali žádné významné výkyvy,“ uvedl mluvčí Lidlu Tomáš Myler.

Nepití přináší aktivním „sušičům“ řadu benefitů

Když si nedáte denně v hospodě pět levnějších piv po čtyřiceti korunách jako obvykle, ušetříte v únoru 5600 korun.

  • Pětatřicet procent účastníků Suchýho února zaznamenalo pokles osobní hmotnosti.
  • Necelá polovina kuřáků, kteří se zapojili do letošního Suchýho února, omezila kouření .
  • Finanční benefit v ušetřených penězích zaznamenalo s povděkem téměř šedesát procent lidí zapojených do únorového abstinování.
  • Až 86 procent těch, kteří vydrželi měsíc nepít, to považuje za osobní výhru. NIELSEN

Milion je nepřekročitelná hranice? Možná ne
To, co organizátoři Suchýho února evidují, to je v podstatě neměnící se počet těch, kteří v tomto období abstinují. Oněch třináct procent nepijanů v únoru je přibližně 900 tisíc osob. Stejné množství lidí se ke kampani aktivně přihlásilo i v loňském roce. V předcházejících sezonách únorového abstinování byly počty aktivních účastníků výrazně nižší. Předloni nepilo deset procent a například v prvním ročníku v roce 2013 jen dvě procenta.

Stoupající účast vyplývá také z toho, že o Suchým únoru teď už ví téměř pětaosmdesát procent Čechů, propagace je rok od roku výraznější a zasahuje stále víc lidí. „Vzhledem k tomu, jak vysoké je povědomí o kampani i míra sympatií ze strany české veřejnosti, potenciál růstu zde ještě je,“ komentuje skeptické úvahy, že víc než devět set tisíc lidí se už do nepití nezapojí, Hana Friedlaenderová z výzkumné agentury Nielsen.

Alkoholici nás stojí téměř šedesát miliard ročně
Pokud hledají ministři úspory ve státním rozpočtu, daly by se najít také v této oblasti. I když je alkohol vysoce zdaněný a přináší včetně DPH do erární pokladny značné příjmy, na druhé straně stát vydává značné prostředky i na léčbu spojenou právě s konzumací.

„Ročně se pohybují náklady spojené s léčbou kolem 56 miliard korun,“ připomíná ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.

Autor: Pavel Hrabica Metro.cz

Hlavní zprávy

Paralelní světy, kočka a pocuchaný mozek. Bestseller Temná hmota nepřekvapuje

Strážce streamu
vydáno 17. května 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Štve vás manželka? Děti pořád jen pyskují? Šéf je blbec? Nevadí. Stačí, když si promyslíte, jaké vaše životní rozhodnutí vás do tohohle neutěšeného...  celý článek

Fanoušci MHD vymění letos na akci Autobusový den terminál metra Letňany za Letenskou pláň

vydáno 17. května 2024  5:00

„Po šesti minulých ročnících, které se konaly v terminálu u stanice metra C Letňany, se letošní akce uskuteční na zcela novém místě! V sobotu 18. května...  celý článek

Stát na zastávce jako pařez není dobrá strategie. „Mávací“ zastávky čtenáři Metra nechtějí

vydáno 16. května 2024  12:00

I když převedení všech pražských autobusových zastávek do režimu na znamení nikdo z cestujících nechce, stejně to nejspíš na magistrátu odsouhlasí. V...  celý článek

Foťte jako Botticeli! Žádné složité nastavování mobilu, stačí jen pár jednoduchých triků

vydáno 15. května 2024  12:59

Pro dobrou fotku stačí dobrý mobil... Kdepak! Všichni tušíme, že jen ve fotoaparátu to není. S kolegyní jsme se zúčastnili kurzu focení iPhonem a i s...  celý článek