metro.cz

Počasí v Praze

-3 °C / -3 °C

Neděle 3. prosince 2023. Svátek má Svatoslav
Lenka Eywa Večerková | foto: Metro.cz

Ženský úspěch je pořád hodně znehodnocován, říká lektorka osobního rozvoje

  6:00
Peníze kazí charakter a bohatství je stále tabu. Lenka Eywa Večerková chce, aby byly ženy bohaté, proto jim pomáhá změnit vzorce myšlení „Neexistuje, že si řeknete tři afirmace a bude to proudit. Je to práce, ale zvládnete ji,“ říká.

Co pro vás znamená síla?
Představím si silného chlapa, zároveň je to pro mě jakákoli vnitřní schopnost zvládnout věci, které vypadají nezvládnutelně.

A když se řekne ženská síla?
U té trošku mizí ta fyzická záležitost, byť ženy jsou velmi silné, prokazuje se to u porodu. Pro mě v tomto smyslu vyvstává psychická schopnost zvládnout neuvěřitelné věci.

Ženám pomáháte přenastavit mysl. Proč je to důležité?
Přirovnám to ke sportu – sportovec buď má mysl nastavenou na vítězství, nebo ne. Z 95 procent nás ovládá podvědomí, na jeho základě fungujeme a rozhodujeme se, vidíme příležitosti nebo hrozby. Proto je potřeba mít k jakékoli cestě k úspěchu vzorce myšlení správně nastavené. Ženám je pomáhám odkrývat a přepisovat na myšlení bohatých a úspěšných.

Jaké vzorce jsou nejčastější?
Silně máme vryté věty typu, že je lepší být chudý a zdravý než bohatý a nemocný, jak kdyby se nedalo spojit bohatství a zdraví. Nebo že peníze kazí charakter. V pohádkách jsou bohatí lidé často oškliví, tlustí, mají na nose bradavici a jsou vším, čím nechceme být. Panuje proto představa, že peníze jsou zlo tohoto světa. A ženy zlo doma mít nechtějí, nebo jen tak akorát, aby zaplatily účty, ale ne přehršel, protože peníze přece kazí charakter.

Muži s penězi problém nemají?
Žijeme v hodně mužsky řízeném světě, a co platí pro muže, neplatí pro ženy. Pro chlapy je normální, že udělají dobrou práci, mají ji dobře zaplacenou. Ale ženy mnohem více dají na to, co si o nich druzí myslí, a proto se bojí, že když vydělají hodně peněz, ostatní si budou myslet, že jsou hamižné, zlatokopky, kariéristky. Ženský úspěch je pořád hodně znehodnocován.

Hraje strach velkou roli?
Je to nejčastější brzda úspěchu i na cestě k hojnosti. Ženy se nebojí hojnosti jako takové, je pro ně přirozené mít plný stůl jídla, hezký domov. Nejkrásnějším projevem hojnosti jsou potomci, děti, které žena porodí. Jenže jsme naučené, že finanční hojnost je pro chlapy, ženy se regulérně peněz jako takových bojí. Nepomáhají ani takové ty vtipy, že muži peníze vydělávají, ženy je utrácí, rozhazují. Muži mají zase ten stereotyp, že by měli za každou cenu vydělávat víc než žena. Tam se dokonce objevuje takový paradox, že ženy ze soucitu vydělávají méně, aby se muž necítil blbě. Muže reálně nijak neohrožuje, když žena vydělává víc, naopak mu to uleví, že vše není na něm. Průšvih je, že nikdy nevíme, jestli s námi muž navěky bude, může nás opustit, zemře, něco se mu stane. Žena pak zůstane bez příjmu, protože z lítosti nevydělávala dost. Přitom mít doma soběstačnou ženu znamená, že s mužem zůstává proto, že ho miluje. To je podle mě důkaz síly obou pohlaví.

Čeho se bojíme nejvíc?
Většina žen ví, že se bojí toho, když se jim to nepovede. Souvisí to s přijímáním společnosti, bojíme se, co na to řeknou sousedi, když zkrachuju, vede to až ke strachu ze smrti, protože vydělení ze společenství dříve znamenalo smrt. Jenže také máme strach z úspěchu, který si neuvědomujeme. Pozná se to, když si řekneme, kam bych se chtěla dostat, čeho dosáhnout. Někdo to kvantifikuje penězi, někdo počtem klientů. Ve chvíli, kdy se dostaneme k maximu, co si dokáže naše mysl vysnít, tak se lekneme. Vydělávat měsíčně tolik? Ne, to už je moc. Ale to je, jako bychom si říkali: takhle moc zdravá být nechci, to už je moc, chci být jen trochu zdravá. Jsou to takové pastičky, které vypadají nenápadně, ale jsou to reálná nastavení mysli, která určují, jak se budeme v životě rozhodovat. Jestli dokážeme vidět příležitosti, uchopit je, jít za nimi.

Jak se z takového myšlení dostat?
Připustit si, že i já můžu být bohatá, úspěšná, zajištěná. Pak si o tom začít hledat knížky a kurzy. Za mě jsou bohaté ženy schopné změnit život lidí kolem sebe, svůj svět, dokážou vytvářet velký zisk pro společnost. Ženy jsou citlivé na vztahy, dokážou vytvářet skvělé komunity a zvelebovat svět třeba zakládáním lesních školek a prospěšných projektů. Pokud budou mít lidé s otevřeným srdcem a myslí peníze, bude na světě lépe.

Komentáře

Hlavní zprávy

K-trend v České republice. Kde se vzal a o co vlastně jde?

vydáno 3. prosince 2023  6:38

Hudba, kinematografie nebo třeba kosmetika. Několik světů, které korejská kultura uchvátila.  celý článek

V druhé Perinbabě Juraje Jakubiska se mihne i nesmrtelný Dan Nekonečný

vydáno 2. prosince 2023  10:00

Nový snímek je pokračováním 38 let staré fantasy pohádky, která je na Slovensku vánoční klasikou.  celý článek

Slibované kontroverze i férovost hledejte jinde! Hra na oliheň: Výzva překonává očekávání

Strážce streamu
vydáno 1. prosince 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Zbohatni nebo chcípni. Předtím si ale zahraj sérii v tuzemsku většinou neznámých dětských her. A buď v nich nejlepší ze všech. Tohle jednoduché motto se...  celý článek

Čtyři roky s covidem. Rozhovor s epidemiologem Rastislavem Maďarem Poučili jsme se?

vydáno 1. prosince 2023  5:25

Čas šíleně letí. Právě dnes jsou tomu čtyři roky, co v Číně odhalili neslavně proslulý virus covid-19. Deník Metro přináší rozhovor s epidemiologem...  celý článek