metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 11 °C

Čtvrtek 22. února 2024. Svátek má Petr
Michal Kern | foto:  Petr Topič, MAFRA

Il Boemo. Do boje o Oscara se film s Vojtěchem Dykem vydá i se soškami Českého lva

  7:37
V pražském Rudolfinu se udělovaly filmové ceny. Uspěly také snímky Banger. a Arvéd.

Už loni na podzim byl film Il Boemo režiséra Petra Václava vyslán za Českou republiku do bojů o Oscara v kategorii Nejlepší zahraniční film. O tomto víkendu k tomu na jubilejním 30. udělování filmových cen Český lev přidal snímek s Vojtěchem Dykem v roli hudebního skladatele Josefa Myslivečka i šest sošek. Mimo jiné v prestižních kategoriích Nejlepší režie a Nejlepší celovečerní hraný film. Křišťálové ocenění má také z kategorií zvuk, scénografie, kostýmy a masky.

Největší emoce
V hereckých kategorích se ale radovali zástupci jiných snímků. Jednoznačně nejvíce emotivní byli mužští představitelé, ať už Marsell Bendig za vedlejší roli ve filmu Banger., nebo v té hlavní Michal Kern za Arvéda.

Mezi ženami vyhrála Martha Issová za vedlejší ženskou roli v komedii Alice Nellis s názvem Buko. Ta přítomné pobavila, že je ráda, že na slavnostní galavečer přišla, ačkoliv k Vánocům dostala dvě vstupenky na stand-up komika Rickyho Gervaise, který probíhal ve stejný den.

Kláru Melíškovou akademici ocenili za hlavní roli v televizní sérii Podezření. „Jsem šťastná a dojatá. Tohle byl pro mě nejsilnější příběh, který jsem skrze sebe nechala projít,“ dodala k dílu, které zároveň zvítězilo také v dílčí kategorii Nejlepší televizní film nebo minisérie.

Střídání u pultíku
Oficiálním moderátorem byl letos opět herec a režisér Jiří Havelka, vzhledem k jubilejnímu ročníku se pořadatelé rozhodli pro nostalgické ohlédnutí. To začalo už úvodní znělkou, ve které se střídali herci i hlášky z filmů, které byly v minulosti oceněny.

Během večera se na pódiu pražského Rudolfina, které bylo po letech různých covidových restrikcí opět plné, vystřídali u pultíku mnozí moderátoři uplynulých devětadvaceti ročníků. Přišel také Libor Bouček, který by podle svých slov rád byl průvodcem některého z těchto galavečerů v budoucnu.

Stejné i jiné

Na vyhlašování cen Český lev jsem za svou novinářskou praxi byla již poněkolikáté. Tentokrát po tříleté pauze zaviněné covidem a mou loňskou dovolenou v daném termínu. Vrátila jsem se do Rudolfina plného žen v krásných róbách, mužů v oblecích a noblesní atmosféry. I my, novináři, jsme museli dodržet předepsaný dress code – „black tie“, tedy velká večerní. Vždycky se mi líbilo, že se tam vidíme všichni trochu jinak. Tentokrát ale byla ta atmosféra pro mě něčím jiná. Viděla jsem mnoho úsměvů, mnoho dobré nálady, a to i od tvůrců, kteří nakonec nevyhráli sošku, na kterou si podle mě ve skrytu duše brousil zuby každý nominovaný. Jako by po tématech covid a válka na Ukrajině byly letos tenkou linií, která vše pojí, radost a vděčnost. Za to, že tu můžeme všichni spolu být, protože za poslední léta se nám různě připomnělo, že to není samozřejmost. Díky za ten pocit a zážitek!

Komentáře

Hlavní zprávy

Svépomoc je fajn věc. Nejde ji ale chtít po všech, říká kutil a moderátor Libický

vydáno 22. února 2024  13:14

Už nějaký ten rok natáčí hobby pořady. Jeho Libovky Pepy Libického jsou určeny pro všechny, kterým se líbí ručně vyrábět, rekonstruovat, budovat, tvořit,...  celý článek

Více podnikatelek by pozitivně ovlivnilo tuzemskou ekonomiku, tvrdí odborníci

vydáno 22. února 2024  4:55

Být pánem svého času by nevadilo mnohým Čechům. O podnikání je v Česku stále větší zájem. Touha po nezávislosti nabírá na síle.  celý článek

Komerční sdělení

Rohálovská desítka láká na šampionát veteránů i favority z minulých let

vydáno 22. února 2024

Jako už tradičně se sjedou i letos 24. února do Prusinovic na Kroměřížsku vyznavači běhu, aby se postavili na start 31. ročníku silničního závodu...  celý článek

Tři podivní pánové pili krev a jedli syrové holuby. Atrakce pěkně vydělávala

vydáno 21. února 2024  12:00

To bylo tak. Jednoho dne do ulice, které se v té době říkalo Kožešnická, zabloudil muž poněkud netradičního vzezření. Kalhoty jen po kolena, lýtka ve...  celý článek