metro.cz

Počasí v Praze

22 °C / 27 °C

Pondělí 22. července 2024. Svátek má Magdaléna

Il Boemo. Do boje o Oscara se film s Vojtěchem Dykem vydá i se soškami Českého lva

  7:37
V pražském Rudolfinu se udělovaly filmové ceny. Uspěly také snímky Banger. a Arvéd.
Michal Kern | foto:  Petr Topič, MAFRA

Už loni na podzim byl film Il Boemo režiséra Petra Václava vyslán za Českou republiku do bojů o Oscara v kategorii Nejlepší zahraniční film. O tomto víkendu k tomu na jubilejním 30. udělování filmových cen Český lev přidal snímek s Vojtěchem Dykem v roli hudebního skladatele Josefa Myslivečka i šest sošek. Mimo jiné v prestižních kategoriích Nejlepší režie a Nejlepší celovečerní hraný film. Křišťálové ocenění má také z kategorií zvuk, scénografie, kostýmy a masky.

Největší emoce
V hereckých kategorích se ale radovali zástupci jiných snímků. Jednoznačně nejvíce emotivní byli mužští představitelé, ať už Marsell Bendig za vedlejší roli ve filmu Banger., nebo v té hlavní Michal Kern za Arvéda.

Mezi ženami vyhrála Martha Issová za vedlejší ženskou roli v komedii Alice Nellis s názvem Buko. Ta přítomné pobavila, že je ráda, že na slavnostní galavečer přišla, ačkoliv k Vánocům dostala dvě vstupenky na stand-up komika Rickyho Gervaise, který probíhal ve stejný den.

Kláru Melíškovou akademici ocenili za hlavní roli v televizní sérii Podezření. „Jsem šťastná a dojatá. Tohle byl pro mě nejsilnější příběh, který jsem skrze sebe nechala projít,“ dodala k dílu, které zároveň zvítězilo také v dílčí kategorii Nejlepší televizní film nebo minisérie.

Střídání u pultíku
Oficiálním moderátorem byl letos opět herec a režisér Jiří Havelka, vzhledem k jubilejnímu ročníku se pořadatelé rozhodli pro nostalgické ohlédnutí. To začalo už úvodní znělkou, ve které se střídali herci i hlášky z filmů, které byly v minulosti oceněny.

Během večera se na pódiu pražského Rudolfina, které bylo po letech různých covidových restrikcí opět plné, vystřídali u pultíku mnozí moderátoři uplynulých devětadvaceti ročníků. Přišel také Libor Bouček, který by podle svých slov rád byl průvodcem některého z těchto galavečerů v budoucnu.

Stejné i jiné

Na vyhlašování cen Český lev jsem za svou novinářskou praxi byla již poněkolikáté. Tentokrát po tříleté pauze zaviněné covidem a mou loňskou dovolenou v daném termínu. Vrátila jsem se do Rudolfina plného žen v krásných róbách, mužů v oblecích a noblesní atmosféry. I my, novináři, jsme museli dodržet předepsaný dress code – „black tie“, tedy velká večerní. Vždycky se mi líbilo, že se tam vidíme všichni trochu jinak. Tentokrát ale byla ta atmosféra pro mě něčím jiná. Viděla jsem mnoho úsměvů, mnoho dobré nálady, a to i od tvůrců, kteří nakonec nevyhráli sošku, na kterou si podle mě ve skrytu duše brousil zuby každý nominovaný. Jako by po tématech covid a válka na Ukrajině byly letos tenkou linií, která vše pojí, radost a vděčnost. Za to, že tu můžeme všichni spolu být, protože za poslední léta se nám různě připomnělo, že to není samozřejmost. Díky za ten pocit a zážitek!

Autor: Iveta Benáková Metro.cz

Hlavní zprávy

GALERIE: Až se vydáte na výlet podél Bílé Opavy, neudělejte tu samou chybu jako my

vydáno 21. července 2024  15:26

Horké dny jde strávit u vody nebo v horách. Pokud máte chuť na druhou variantu, máme pro vás tip. Naučná stezka Bílá Opava je sice náročná, v létě je ale...  celý článek

Řadová garáž? Před pěti lety za 150 tisíc, teď dokonce za půl milionu

vydáno 21. července 2024  5:04

Když Československo zasáhla vlna automobilismu, vzrostl zájem o garáže. Ulice se začaly plnit auty, najednou nebylo kde parkovat a také při permanentním...  celý článek

RECENZE: V hlavě 2 je nejúspěšnějším filmem roku. Baví, je to ale klasická dvojka

vydáno 20. července 2024  16:58

Ještě ani neběžel v některých zemích a už bylo jasné, že jde o nejvýnosnější dílo značky Pixar. Animák V hlavě 2 je první a dosud jedinou letošní...  celý článek

Stověžaté středověké město se konečně nadechlo a rozepjalo svá křídla

vydáno 20. července 2024  5:40

Před 150 lety, 20. července 1874, začalo bourání hradeb, které chránily Prahu před útoky a ostřelováním. Začalo se ve čtyři hodiny ráno na procitající...  celý článek