metro.cz

Počasí v Praze

18 °C / 20 °C

Sobota 30. září 2023. Svátek má Jeroným, Ráchel
Žena v domácnosti. | foto: MAFRA

Na ženy při práci z domova čekají kariérní záludnosti. Jde i o nabídky k povýšení

  12:09
Flexibilita. Flexibilita. Flexibilita. Zaměstnaným ženám by umožnila lépe sladit práci s rodinou.

Pandemie změnila svět asi víc, než si připouštíme. Pociťují to například firmy, když lákají zpět to práce bývalé zaměstnankyně.

Do práce a z práce podle svého
Tam, kde to profese umožnila, využívaly zaměstnankyně hojně práci z domova. Díky tomu na jedné straně naplňovaly stereotyp, že žena má být doma s dětmi a starat se o manžela. Na druhou stranu jim home office umožnil lépe sladit práci se starostmi především o malé děti.

„Protože firmy nyní usilují nejen o získávání nových zaměstnanců, ale i o to, aby vyšly vstříc stávajícím pracovníkům, zjišťovali jsme mezi čtyřmi tisícovkami žen, jak by podle nich měla vypadat budoucnost práce,“ říká Jaroslava Rezlerová, generální ředitelka personální společnosti ManpowerGroup pro Českou republiku.

Podnětem byla nejen pocovidová situace, ale i spojení problematiky žen a zaměstnání třeba s dnešním Mezinárodním dnem žen. Ukázalo se, že mezi stávajícími zaměstnankyněmi i těmi, jež se do práce chystají po narození dítěte, je co možná největší flexibilita. „Ženy by uvítaly víc pružnosti při volbě začátku a konce pracovní doby,“ uvádí se v pěti základních výstupech průzkumu. Vztahuje se to samozřejmě nejvíc na kancelářský typ práce, ale tento přístup by se dal aplikovat i v některých nekancelářských profesích. „Například větším uplatňováním polovičních úvazků nebo kombinací směn,“ uvažuje Rezlerová.

Nejsi s námi, nepovýšíš!
Práce na dálku má však i svá úskalí. Jak ženy zapojené do průzkumu, při práci na dálku, nebo i v kombinaci s docházkou na pracoviště mají méně příležitostí učit se od ostatních nebo se dočkat povýšení. A to především ve srovnání s muži ve stejném pracovním týmu. Ukázalo se, že nabídku k povýšení dostalo třiadvacet procent mužů, ale jen devatenáct procent žen.

Až čtyřicet procent dotazovaných účastnic průzkumu dokonce uvedlo, že nadřízený neuznává jejich schopnosti a potenciál učit se nové věci a postupy.

V srdci Evropy

 • Při tempu vyrovnávání rozdílů v práci si u nás budou ženy a muži rovni až v roce 2155.
 • Celosvětově vede žebříček genderového vyrovnání Island (90 procent).
 • Česko je v tomto směru na 76. místě ze 146 států světa (například Rwanda je 6. a Namibie 8.).
 • Naše ženy berou o 16,4 procenta méně než muži.

  Komentáře

  Hlavní zprávy

  V USA se mi líbila otevřenost, v Česku miluji kulturu, říká dcera legendárního hokejisty

  vydáno 30. září 2023  5:26

  Zpěvačka Dominika Hašková, známá z mezinárodní kapely We Are Domi, prožila dětství s rodinou v Severní Americe, pak strávila několik let v Česku a vydala...  celý článek

  Kombo nesrovnatelných novinek. Dejte si Medvěda na Koksu a po něm opulentní Babylon

  Strážce streamu
  vydáno 29. září 2023  14:00

  STRÁŽCE STREAMU K výběru tématu aktuálního Strážce streamu mě tentokrát ponoukla aktuální nabídka čerstvě přidaných filmových titulů dostupných na streamovací platformě...  celý článek

  Téměř 500 let starý pivovar opravují nadšenci z Měcholup. Zlonické pivo chce valivou pěnu

  vydáno 29. září 2023  5:59

  Budova Pivovaru Zlonice, který se nachází asi sedm kilometrů severně od Slaného, má nové vlastníky. Těmi je dvojice mladých pivovarníků stojících za již...  celý článek

  Komerční sdělení

  Petit Prix zve vyznavače orientačního běhu na svahy loňského šampionátu

  vydáno 29. září 2023

  Lyžařská sezóna je sice zatím v nedohlednu, ale spodní stanice vleku v obci Nová Ves nad Nisou bude i tak v sobotu 30. září a v neděli 1. října v...  celý článek