metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 18 °C

Sobota 23. září 2023. Svátek má Berta
Vlaďka Kliková s manželem nabízí možnost poznat papoušky zblízka. | foto: Metro.cz

Chtěli byste mít doma jako mazlíčka papouška? Dejte si pozor, není to hračka

  8:09
Přijeďte se pomazlit s kakadu do Království papoušků! Nebývale velké hejno vzácných ptáků chová Vlaďka Kliková s manželem Pavlem v Křelovické ulici v pražské Uhříněvsi a pro zájemce pořádají zážitkové prohlídky. Pavel Klika v rozhovoru také varuje před neuváženým rozhodnutím pořídit papouška jako vánoční dárek.

Je papoušek vhodný dar pod stromeček?
Než si člověk pořídí papouška, měl by se o papoušcích co nejvíce dozvědět a rozmyslet si, zda si na to troufne. Papoušek není hračka a jeho neuvážená koupě může způsobit spoustu nepříjemností. Pokud je velký papoušek jako mazlíček v rodině, potřebuje minimálně dvě hodiny denně vašeho času, kdy se mu opravdu věnujete a může se prolétnout.

Co dalšího potřebuje?
Je potřeba udržovat čistotu, připravovat papouškovi jídlo, vyměňovat vodu, zajišťovat pro něj dřevo k okusu i bidla na sezení, doplňky stravy. Papoušci jsou velmi citliví a žárliví. Člověk jim proto musí rozumět, aby věděl, jak na chování papouška reagovat. Papoušek si ze stresu může začít škubat peří. Má ostrý a silný zobák. Doporučujeme začít raději malým papouškem, tedy andulkou nebo korelou, a nejprve nasbírat zkušenosti. Přijeďte za námi, prohlédněte si je na zážitku a dozvíte se více. Podívejte se na naše webovky www.kralovstvipapousku.cz.

Jak vznikl nápad nabízet setkání s papoušky?
Vlaďka vyrůstala s andulkami, korelkami, roselkou a jejím snem byly vždy velcí papoušci, obzvláště arové. V době, kdy jsme už byli spolu, jsme si s dětmi chtěli aru pořídit, ale tehdy nebylo nikde možné vyzkoušet si zblízka, zda se k nám a my k němu budeme hodit. I to ovlivnilo, že jsme kontakt s papoušky lidem začali umožňovat.

A teď jich máte sedm.
Ano, sedm arů šesti druhů včetně největšího papouška světa ary hyacintového, dva druhy kakadu a čtyři žaky. Naši papoušci jsou velmi ochočení, mazliví, mluví, mají rádi kontakt s lidmi. Lidé si u nás v Království papoušků mohou vzít papoušky na ruku, zblízka je pozorovat, něco se o nich dozvědět, pozorovat rozdíly mezi jednotlivými druhy. Umožňujeme individuální zážitky, takže lidé mají papoušky jen pro sebe v naprostém soukromí, aby je jiní nerušili. Je to práce, která nás naplňuje.

Jací lidé zážitky s papoušky vyhledávají?
Jezdí k nám několik druhů lidí. Ti, kteří chtějí papoušky poznat, něco se o nich dozvědět, než si papouška pořídí. Jiní lidé jsou časově vytížení, proto by se papouškovi nemohli věnovat, a tak velmi rádi přijedou k nám na zážitek, mazlí se s kakadu, prochází se s ary na rukou. Někteří lidé mají rádi netradiční zážitky a zážitek s velkými ochočenými papoušky je pro ně atraktivní. Zážitek s papoušky je také často dárkem pro děti, které rády sledují naše videa s papoušky na našem YouTube kanálu Ara TV a pro něž je často setkání s našimi papoušky naživo splněným snem. Další významnou skupinou obdarovaných jsou starší lidé, pro které je těžké vymyslet originální dárek, protože už leccos zažili. I pro ně je kontakt s papoušky vhodným a intenzivním zážitkem.

Komentáře

Hlavní zprávy

Každý může být hrdinou. Inspirujte se! Můžete setkat s těmi, kteří nám pomáhají

vydáno 22. září 2023  17:02

Osmý ročník oblíbené akce Den hrdinů na Výstavišti představí v rámci celodenního bohatého programu složky integrovaného záchranného systému. Akce proběhne...  celý článek

Soulož s kostlivcem nemusí být hned Konec světa. Nebe s.r.o. baví i napočtvrté

Strážce streamu
vydáno 22. září 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Děj komediálního seriálu Nebe s.r.o., neboli Miracle Workers se ve čtvrté sérii přesunul do postapokalyptické budoucnost. V ní čelí pouštní válečník Sid...  celý článek

RECENZE: Stallonea budete postrádat. Banda akčních veteránů je potřetí zpátky v kinech

vydáno 22. září 2023  6:00

Je to celé poněkud smutné. Na jednu stranu je člověk rád, že se série Postradatelní dočkala i čtvrtého závěrečného pokračování. Zároveň je však nasnadě,...  celý článek

Češi s dluhy. Nejvíce je tíží „dluhy pro dobrou věc“ - hypotéky. Z EU jsou na tom nejhůře Řekové

vydáno 21. září 2023  12:11

Zastavte se někde na ulici a začněte počítat. První, druhý, první, druhý. Statisticky tak každý druhý chodec, který kolem vás projde, patří k lidem,...  celý článek