metro.cz

Počasí v Praze

16 °C / 10 °C

Úterý 5. března 2024. Svátek má Kazimír
Vlaďka Kliková s manželem nabízí možnost poznat papoušky zblízka. | foto: Metro.cz

Chtěli byste mít doma jako mazlíčka papouška? Dejte si pozor, není to hračka

  8:09
Přijeďte se pomazlit s kakadu do Království papoušků! Nebývale velké hejno vzácných ptáků chová Vlaďka Kliková s manželem Pavlem v Křelovické ulici v pražské Uhříněvsi a pro zájemce pořádají zážitkové prohlídky. Pavel Klika v rozhovoru také varuje před neuváženým rozhodnutím pořídit papouška jako vánoční dárek.

Je papoušek vhodný dar pod stromeček?
Než si člověk pořídí papouška, měl by se o papoušcích co nejvíce dozvědět a rozmyslet si, zda si na to troufne. Papoušek není hračka a jeho neuvážená koupě může způsobit spoustu nepříjemností. Pokud je velký papoušek jako mazlíček v rodině, potřebuje minimálně dvě hodiny denně vašeho času, kdy se mu opravdu věnujete a může se prolétnout.

Co dalšího potřebuje?
Je potřeba udržovat čistotu, připravovat papouškovi jídlo, vyměňovat vodu, zajišťovat pro něj dřevo k okusu i bidla na sezení, doplňky stravy. Papoušci jsou velmi citliví a žárliví. Člověk jim proto musí rozumět, aby věděl, jak na chování papouška reagovat. Papoušek si ze stresu může začít škubat peří. Má ostrý a silný zobák. Doporučujeme začít raději malým papouškem, tedy andulkou nebo korelou, a nejprve nasbírat zkušenosti. Přijeďte za námi, prohlédněte si je na zážitku a dozvíte se více. Podívejte se na naše webovky www.kralovstvipapousku.cz.

Jak vznikl nápad nabízet setkání s papoušky?
Vlaďka vyrůstala s andulkami, korelkami, roselkou a jejím snem byly vždy velcí papoušci, obzvláště arové. V době, kdy jsme už byli spolu, jsme si s dětmi chtěli aru pořídit, ale tehdy nebylo nikde možné vyzkoušet si zblízka, zda se k nám a my k němu budeme hodit. I to ovlivnilo, že jsme kontakt s papoušky lidem začali umožňovat.

A teď jich máte sedm.
Ano, sedm arů šesti druhů včetně největšího papouška světa ary hyacintového, dva druhy kakadu a čtyři žaky. Naši papoušci jsou velmi ochočení, mazliví, mluví, mají rádi kontakt s lidmi. Lidé si u nás v Království papoušků mohou vzít papoušky na ruku, zblízka je pozorovat, něco se o nich dozvědět, pozorovat rozdíly mezi jednotlivými druhy. Umožňujeme individuální zážitky, takže lidé mají papoušky jen pro sebe v naprostém soukromí, aby je jiní nerušili. Je to práce, která nás naplňuje.

Jací lidé zážitky s papoušky vyhledávají?
Jezdí k nám několik druhů lidí. Ti, kteří chtějí papoušky poznat, něco se o nich dozvědět, než si papouška pořídí. Jiní lidé jsou časově vytížení, proto by se papouškovi nemohli věnovat, a tak velmi rádi přijedou k nám na zážitek, mazlí se s kakadu, prochází se s ary na rukou. Někteří lidé mají rádi netradiční zážitky a zážitek s velkými ochočenými papoušky je pro ně atraktivní. Zážitek s papoušky je také často dárkem pro děti, které rády sledují naše videa s papoušky na našem YouTube kanálu Ara TV a pro něž je často setkání s našimi papoušky naživo splněným snem. Další významnou skupinou obdarovaných jsou starší lidé, pro které je těžké vymyslet originální dárek, protože už leccos zažili. I pro ně je kontakt s papoušky vhodným a intenzivním zážitkem.

Komentáře

Hlavní zprávy

První sirkárna v Sušicích? Ne, vznikla v pražském Karlíně, tvrdí filumenisté

vydáno 5. března 2024  4:12

Filumenie je sběratelský obor věnovaný hlavně sbírání zápalkových nálepek, ale také související dokumentace, stojánků na zápalky a dalších s tím spojených...  celý článek

Vědmy mají konkurenci. Věštit už umí také umělá inteligence a nemýlí se

vydáno 4. března 2024  12:00

V současném digitálním světě se umělá inteligence (AI) zarývá čím dál více do kůže společnosti.  celý článek

Říkáte, že žijete zdravě? Opravdu? Vaše lednička prozradí celou pravdu

vydáno 4. března 2024  6:00

O nedostatek pacientů se nemusejí bát v Česku kardiologové, odborníci na alkoholismus, plicní specialisté a také obezitologové. Přitom jejich zaměření...  celý článek

Svědkové minulosti. Mizejí poštovní schránky, vypařily se taky tradiční trafiky

PRAHA? AHA!
vydáno 3. března 2024  11:03

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek