metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 2 °C

Čtvrtek 30. listopadu 2023. Svátek má Ondřej

Další 1 fotografie v galerii
Dva mladé páry jsou k vidění v Krokodýlí zoo Praha v Holešovicích. | foto: Krokodýlí zoo Praha

Chutnají krkavcům. K záchraně ohrožených mini želv přispějí i čeští odborníci

  16:32
Tipnete si, které zvíře patří celosvětově k nejohroženějším? Pokud vás napadla panda velká, tak ta je v porovnání se želvičkou Boulengerovou vcelku běžným zvířetem.

Vědecky byl tento druh malé suchozemské želvy popsán v roce 1906, ale když se o ně o sto let později začali zajímat vědci z univerzity v Kapském Městě, zjistili, že ve volné přírodě žádné nemohou najít. „Odhaduje se, že v oblasti jejich výskytu jich v současnosti může být pouze několik stovek. Abychom si udělali lepší představu, tak pand velkých žijí ve volné přírodě téměř dva tisíce, v záchranných centrech a zoologických zahradách několik set,“ objasňuje rozdíl Libor Kopečný, zakladatel Krokodýlí zoo Praha, která se pyšní největší druhovou kolekcí suchozemských želv na světě. „V současnosti chováme 31 druhů,“ doplňuje Kopečný.

Lahoda pro krkavce
Dlouhé pátrání v centrální suché oblasti Jihoafrické republiky bylo nakonec úspěšné. Během expedic v letech 2017–2019 bylo po zpočátku neúspěšném hledání nalezeno, změřeno, zváženo, označeno a opět vypuštěno do přírody celkem 74 želviček. Pandemie však stopla další plánované výpravy, během kterých chtěli výzkumníci ohrožený druh želv dále pozorovat.

„Když se do místa, kde želvy žijí, vědci z Nizozemska letos v dubnu opět dostali, zjistili, že čtvrtinu označených želv nemohou najít. Našly se třeba jen prázdné, vyklované krunýře. Želvičky se čím dál častěji stávají obětí krkavců a vran,“ popisuje hrozivou situaci Kopečný.

Hledání želv není jednoduché.

Jako odborníkovi na chov suchozemských želv se mu podařilo zapojit do záchranného programu, který vytvořil doktor Victor Loehr v rámci nadace Dwarf Tortoise Conservation (Ochrana trpasličích želv). Kritická situace želviček ve volné přírodě přivedla Loehra k rozhodnutí pokusit se ohrožený druh rozmnožit v zajetí a mláďata vracet do volné divočiny.

Mimo Jihoafrickou republiku je chováno pouze 16 exemplářů, dva mladé páry jsou k vidění právě v Krokodýlí zoo Praha v Holešovicích.

Zajímavosti

  • Jedny z nejmenších želv žijí skrytě pouze na jednom malém, kvůli možným nájezdům pytláků utajovaném území v jižní Africe, které převážně tvoří soukromé ovčí farmy.
  • Samci dorůstají v průměru pouze osm a půl centimetru při váze 85–100 gramů, samičky jsou asi o jeden centimetr delší, váží okolo 150 gramů.
  • Vykazují jen malou míru reprodukce. Dospívají ve věku 11 let, dožívají se 50 až 70 let.
  • V průběhu roku snese samička jedno až tři vejce. Jiné, větší druhy suchozemských želv snášejí 20 až 40 vajíček ročně.
  • Hledáním potravy tráví ve volné přírodě pouhých dvanáct minut denně, z toho jedí jen tři minuty.
  • K záchraně ohroženého druhu mohou lidé přispět samotnou návštěvou Krokodýlí zoo Praha, kde specialisté rádi poradí nejen začínajícím želvím chovatelům s jejich péčí.
  • Více informací se dozvíte na krokodylipraha.cz.

„První dva páry želviček, dovezené z volné přírody, se ještě před covidem začaly úspěšně rozmnožovat v chovatelském zařízení Dwarf Tortoise Conservation, odtud pochází i naše čtveřice. Záměrem je vytvořit v rámci Evropy maximálně dvacet párů želviček,“ vysvětluje Kopečný a doplňuje, že při větším počtu by se začala ztrácet genetická rozmanitost.

Je libo samička?
Zajímavostí je, že u suchozemských želv můžete inkubační teplotou nastavit pohlaví mláďat. „Když budete vajíčka držet při teplotě 29 stupňů, vylíhnou se samečci, při inkubační teplotě 31,5 °C budete mít samičky,“ objasňuje Kopečný. Mláďata, která budou určena k návratu do přírody, budou chována v zakrytých teráriích, aby si nezvykla na přítomnost člověka a neztratila tak své instinkty.

Aby byla snaha o záchranu úspěšná, je nutná také ochrana ve volné přírodě. „Želvičky mohou vlézt na vozovku, kde je usmrtí kola aut, jednou z možností ochrany je proto postavit v exponovaných místech u silnic nízké plůtky,“ vysvětluje Kopečný.

Podle něj by pomohlo v místě také eliminovat krkavce a invazivní vrány, kteří si na želvičkách rádi pochutnají.

„Vhodné mohou být akustické a vizuální plašiče, odhánějící ptáky v klíčových místech, nebo například atrapy napuštěné něčím nechutným, které by krkavce na principu podmíněných reflexů učily, že želvičky nejsou jedlé,“ popisuje Kopečný. Jako další řešení zmiňuje i likvidaci starých telefonních sloupů, na kterých si vrány a krkavci staví hnízda, v krajním případě by se přemnožené vrány mohly střílet.

Komentáře

Hlavní zprávy

Přízračná oblaka páry v Hostivaři dosyčí. Na Vánoce po nich nebude památky

vydáno 30. listopadu 2023  16:59

Žádná díra není pro deník Metro a jeho čtenáře málo významná. Zní to jako nadsázka, ale tento fakt platí zejména tehdy, když se z ní skoro dva roky valí...  celý článek

Je tu prostě příliš mnoho aut. Praha není nakufovací, líčí náměstek primátora Zdeněk Hřib

vydáno 30. listopadu 2023  11:00

Magistrát chystá reformu zón placeného stání. Účinnost nového nastavení systému by měla začít 1. října 2024.  celý článek

Otužilci slaví 100 let plavání ve Vltavě. Výročí připomene kniha plná reportáží a rozhovorů

vydáno 30. listopadu 2023  7:00

Pro chladivé kratochvíle nadchl Pražany skoro šedesátiletý klenotník. Na jeho počest se pravidelně koná vánoční závod plavců u Národního divadla.   celý článek

Komerční sdělení

Klimatizace na rostoucí teploty nestačí. Využívejte pasivní chlazení

vydáno 30. listopadu 2023

Rok 2023 se s velkou pravděpodobností stane celosvětově nejteplejším rokem v historii měření. V Česku jsme podle ČHMÚ do poloviny září zaznamenali 14,5...  celý článek