metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 13 °C

Neděle 3. března 2024. Svátek má Kamil

Další 2 fotografie v galerii
Vlk byl u nás pronásledován a loven už od středověku. | foto: NC SRNÍ

Kam na výlet? Vyrazte na Šumavu za vlky a do nebes, s sebou si vezměte dalekohled

  9:31
Upřeně hledíme do dálky a doufáme, že alespoň jednoho uvidíme. Tu se mihne něco mezi stromy. Snažíme se zaostřit a mezi zelenohnědými barvami podzimu ho najednou zahlédneme. Možná 50 metrů od nás kráčí vlk.

Vystoupá na obrovský balvan a rozhlíží se. Už by mohl začít jen výt a bylo by to dokonalé. Za pár okamžiků se vedle šedočerné šelmy objeví další. Nakonec vlků vidíme šest.

Podle správců zdejšího národního parku žijí na Šumavě ve volné přírodě minimálně dvě rodiny. Ta, kterou pozorujeme my, se mezi ně nepočítá. Jejím domovem je totiž tříhektarový výběh.

Najdete ho nedaleko Modravy, poblíž vesnice Srní. Kromě výběhu s vyhlídkovou lávkou je tu návštěvnické centrum věnované šelmám s vnitřní expozicí ukazující život vlků a jeho soužití s člověkem. Vstup na 300 metrů dlouhou lávku je zdarma. Platí se jen parkovné. Padesát korun za hodinu. Nám procházka Vlčí naučnou stezkou zabrala necelé dvě hodinky. Škoda že jsme si s sebou nevzali dalekohled. Pozorování by bylo o fous lepší.

Buďte trpěliví a vezměte si dalekohled. Vlky určitě uvidíte.

Národní park Šumava založil vlčí chov v roce 2015, kdy získal samce ze zoo v Plzni a samici ze zahrady v bavorském Lohbergu. Greg a Pandora spolu měli hned několik potomků. Momentálně ve výběhu žije 13 zvířat.

Divocí vlci, kteří se do České republiky přirozeně šíří z okolních států, se na Šumavě objevují už více než tři desetiletí. Jejich hlavní kořistí je především mnohde přemnožená spárkatá zvěř, mezi niž se řadí například srnci, jeleni a divoká prasata způsobující citelné škody lesníkům i zemědělcům. Tvoří asi 98 procent vlčího jídelníčku.

Pokud chcete šelmy pozorovat, máte na to ještě necelý měsíc. Přes zimu je výběh pro návštěvníky uzavřen. Když se za vlky vydáte, máme pro vás ještě jeden tip. My se stavili na rozhledně Svatobor u Sušice. Od Srní je vzdálená zhruba 30 kilometrů, až přímo pod ni můžete dojet autem.

Rozhledna leží 845 metrů nad mořem a je vysoká přes 30 metrů. Vyjít 182 dřevěných schodů je docela fuška. Za ten výhled ale stojí.

Svatobor

První rozhledna byla na vrcholu Svatobor postavena již v roce 1894. Pro špatný technický stav ji však v roce 1934 zbořili, ale v témže roce, během tří měsíců, už stála rozhledna nová. Projekt zpracoval sušický architekt Karel Houra. Útulna byla postavena v roce 1900, ale v roce 1905 vyhořela. Nová chata v alpském stylu pak byla u rozhledny postavena v roce 1935.

Dřív přímo pod rozhlednou fungovala vyhlášená restaurace. Tamní jídlo ocenil dokonce i Lukáš Hejlík, autor projektu Gastromapa. Podnik však před několika měsíci skončil. Restaurace sice funguje v chatě dál, už ale nenabízí pochoutky z celého světa. Poobědváte tu spíš českou výletní klasiku. My s výhledem na Šumavu přikusovali řízek a hranolky.

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Senioři, zatočte s dluhy, které vás tíží!

vydáno 3. března 2024

Pan Karel žije sám, je mu 71 let a má problém, který mu nedává spát. Hrozí mu, že kvůli nesplacenému úvěru přijde o byt. Nyní mu svitla naděje, že...  celý článek

Netradiční pivo, to je „léčivý“ chmel i med z kaštanů. Jiříkovo vidění vám zachutná

vydáno 2. března 2024  19:45

Vymyslel recepturu několika piv. Sám se ale za sládka nepovažuje. Příběh člověka, kterému neslouží oči, ale nevzdal to.  celý článek

Námět na vycházku. Malíř Rittstein má na Kampě Dvě klády. A Nohy na stole.

vydáno 2. března 2024  15:21

Emeritní profesor pražské Akademie výtvarných umění patří již téměř půl století mezi přední představitele české figurativní malby.  celý článek

Bedřich Smetana. Třetina skladatelovy tvorby vznikla v naprosté hluchotě

vydáno 2. března 2024  5:37

Bedřich Smetana, který by dnes oslavil 200. narozeniny, je vedle Antonína Dvořáka patrně největším českým skladatelem. Nicméně Smetanův zvuk je v...  celý článek