metro.cz

Počasí v Praze

-2 °C / 1 °C

Středa 6. prosince 2023. Svátek má Mikuláš
Na co myslí?. | foto: Veronika Reicheltová, Metro.cz

Je vaše kočka je smutná? Udělejte pro ni něco a vezměte ji ke zvířecímu psychologovi

  18:09
Někdo se asi podrbe na hlavě. Je to možné? Vězte ale, že i němé tváře mohou mít deprese. Lze to však léčit.

Máte doma kočku? A čůrá vám do postele? Možná se vám snaží naznačit, že má zánět močového měchýře a je potřeba ji vzít na veterinu. Nebo třeba to, že se bojí o své území. Tak jako tak je to volání němé tváře (někdy doplněné i hlasitým mňoukáním), že je něco v nepořádku.

„Nikdy si nebudeme jistí, protože se kočky nemůžeme zeptat. Jsou ale metody, jak se dá vnitřní rozpoložení kočky odborně odhadnout,“ uvádí Kateřina Štiblická, která ve své Kočičí polepšovně řeší jejich problematické chování.

Češi patří k velkým zvířecím milovníkům. Psa má doma kolem 40 procent lidí, kočky přes 20 procent. Za kočičí krmivo dají jejich majitelé v průměru dvanáct tisíc korun ročně. Během pandemie si lidé nejen více pořizovali chlupaté společníky, ale začali se i více zajímat o jejich fyzické i psychické zdraví. Kromě krmiva, vybavení a veterináře se tak k nákladům kočičích milovníků přidávají účtenky za zvířecí psychology.

Bez jídla zkolabují
Pokud jste si mysleli, že kočkám se psychické obtíže vyhýbají, není to pravda. Taková deprese pro ně může být fatální. „V momentě, kdy kočka upadne do deprese, je poměrně složité ji z toho dostat,“ říká kočičí psycholožka a trenérka Klára Nevečeřalová. I když mohou vyhlášení lovci myší na první dobrou působit bezcitně a odtažitě, ve skutečnosti to jsou silně citová zvířata. Do stavu „bez duše“ je může dostat smrt milovaného páníčka nebo zvířecího parťáka. „Mohou pak o vše ztratit zájem nebo přestat přijímat potravu, což je u koček velký problém, protože mají velmi rychlý metabolismus a potřebují potravu přijímat v pravidelných intervalech. Pokud se tak neděje delší dobu, může jim metabolismus zkolabovat,“ upozorňuje Nevečeřalová.

Častá je také separační úzkost, kterou malé šelmy prožívají, když jejich majitelé na delší dobu odejdou z bytu nebo odjedou na dovolenou. „To se pak často projeví silnou vokalizací a někdy i močením v bytě ve snaze teritorium ubránit, aby se smečka měla kam vrátit,“ objasňuje Nevečeřalová.

Právě močení mimo kočičí toaletu řeší majitelé s odborníky nejčastěji. „Dalším problémem je agrese koček vůči lidem nebo jiným kočkám. Neznamená to nutně, že by tyto potíže byly nejčastější obecně, jen se opravdu těžce snáší, a proto lidé spíše vyhledají pomoc,“ popisuje Štiblická. Podle ní přicházejí chovatelé pro radu za pět minut dvanáct. „Spoustě potíží jde předejít, třeba cesta k veterináři jde vytrénovat předem,“ vysvětluje Štiblická.

Hrát si a lovit
Kdy je čas na kočičího poradce? „Pokud má majitel pocit, že se jeho kočka chová jinak než normálně, je vždy dobré ji nechat zkontrolovat na veterině, a pokud se tam nic neobjeví, tak kontaktovat nějakého kočičího psychologa, který pomůže rozklíčovat a vyřešit případný problém či stres,“ doporučuje Nevečeřalová.

Štěstí domácích chlupáčů vždy závisí na jejich majitelích. „Za každé zvíře, které přijmeme do svých životů, máme zodpovědnost,“ zdůrazňuje Nevečeřalová. Lidé by si měli podle ní na kočku najít minimálně jednu hodinu denně v rámci péče, z toho věnovat alespoň půl hodiny společné hře. „Kočka je lovec a potřebuje něco nebo někoho lovit. Pokud si s ní budete pravidelně hrát, tak bude lovit hračky, a ne vaše achilovky,“ konstatuje Nevečeřalová.

Komentáře

Hlavní zprávy

Objevování opuštěných domů je v Česku fenomén, říká zakladatel projektu Poznej domy

vydáno 6. prosince 2023  4:24

„Je to jedno z koření života. Kdo je trochu dobrodružnější povahy, je na takovém místě ve svém živlu. A kdo není, pro toho ten první připraví pěkné...  celý článek

Tentokrát budu tátu dirigovat já, říká pro deník Metro Felix Slováček mladší

vydáno 5. prosince 2023  19:17

Saxofonista a klarinetista Felix Slováček mladší v lednu chystá další koncert s názvem Lady Carneval a největší hity božského Káji. Písně jako Kávu si...  celý článek

Stalo se před 106 lety. Kyselina pikrová zažehla malou sněžnou Hirošimu

vydáno 5. prosince 2023  16:45

Psal se prosinec roku 1917 a první světová válka spěla ke svému rozuzlení. Jenže přišla opomíjená katastrofa v daleké Kanadě.  celý článek

Soutěž podporuje děti s epilepsií. Záchvatové onemocnění s sebou stále nese řadu stigmat

vydáno 5. prosince 2023  11:48

Panenku, plyšové zvíře, míč nebo stavebnici nakreslily děti s epilepsií pro výtvarnou soutěž Líbí se ti, mami? Letošního 11. ročníku se zúčastnilo přes 60...  celý článek