metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 25 °C

Pondělí 29. dubna 2024. Svátek má Robert

V autobusech hlásí problémy roboti. V Praze Standa, v Plzni Jan

  4:54
Řidiči MHD sahají při jízdě po mikrofonu jen tehdy, pokud nemají k dispozici nahrávku. Jinak jim pomáhá technika.
ilustrační snímek | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Šoféři autobusů si při své práci v ulicích metropole stále méně „povídají“ s cestujícími přes mikrofon v kabině. Vyplývá to z postřehů, které deník Metro zaznamenal od několika čtenářů. Podle mluvčí dopravního podniku Anety Řehkové mají totiž řidiči k dispozici stále více předchystaných nahrávek.

„Jejich využívání, jež nahradilo dříve používané přímé udílení pokynů řidičem autobusu, se v praxi velmi osvědčilo. Připravená hlášení, kterých je asi třicet, působí přiměřeně autoritativně a přitom bezkonfliktně. Jsou navíc slyšitelná a srozumitelná v celém voze a našim cestujícím poskytují vyčerpávající informace. Některá se zároveň zobrazují v textové podobě na vnitřních LCD monitorech,“ říká pro deník Metro Řehková.

V provozu autobusů zaznívá několik typů hlášení. Konkrétně jde o nahrávky hlášení zastávek, dále hlášení dopravně-provozních informací i hlášení informací určených pro řidiče.

„V drtivé většině jsou hlášení realizována profesionálem. V případě potřeby nového hlášení jsou předem namluvené části textů skládány do logických celků, ze kterých vznikne výsledná relace s přirozenou intonací. V případech krátkodobé nebo operativní potřeby a dále v případech, kdy nejsou k dispozici příslušné profesionální nahrávky, je pak volena ještě jedna cesta. A to využití umělého hlasu, takzvaného syntetizátoru,“ dodává pro Metro Řehková.

Řidič nebo robot
Programově generované slovo hlasovým syntetizátorem, které zní také například v liberecké MHD, je téměř k nerozeznání od lidského hlasu. Ten robotický je o to přesvědčivější, oč má daný dopravce kvalitnější techniku. Robotický hlas má obvykle nějakou živou předlohu, a když se stane cokoli mimořádného, hlášení je namluvené za pár sekund. Jde o funkci převodu textu na mluvený projev, kterou umí již hezkých pár let například tradiční webový nástroj Google překladač. „Díky průběžnému rozvoji informačních technologií a možností je úroveň a intonace takto pořízených nahrávek velmi kvalitní. Nahrávka pořízená prostřednictvím syntetizátoru je v případě dlouhodobějšího používání následně nahrazena opět hlášením profesionálního spíkra,“ vysvětluje mluvčí dopravního podniku.

Stanislav a Jan
Automatický převod psaného textu na řeč, která zní stejně jako člověkem předem namluvené hlášení, využívají i další české dopravní podniky. Kromě zmiňovaného Liberce je to například Ostrava či Plzeň. Ve všech těchto metropolích uslyšíte, stejně jako v Praze, robotický hlas od firmy SpeechTech. V Praze zní dle zvolené barvy hlasu a typu namluvení varianta Stanislav. V Plzni pro změnu Jan, v Ostravě pak dvojice hlasů Stanislav a Iva.

„Aby měl program k dispozici dostatek namluvených slov pro tvorbu jakéhokoli hlášení nejrůznější délky i charakteru, musí zkušený řečník strávit v nahrávacím studiu více než dvacet hodin,“ popisuje vznik podkladů pro robotický hlas mluvčí společnosti Stanislav Pfauser.

Příští stanice Motol
Nejcharakterističtější hlasy známé z pražské MHD najdete v metru. Na trase A zní ve vagonech názvy stanic „z úst“ české rozhlasové moderátorky Světlany Lavičkové. Ta naposledy namlouvala na nově dostavěné trase metra A v roce 2014. Na béčku je slyšet bývalá moderátorka a exmluvčí nemocnice Motol Eva Jurinová. Na lince metra C pak promlouvá rozhlasový moderátor Tomáš Černý.

Hlas v metru má svá specifika a v minulosti se vždy vybíral přímo v jedoucí soupravě metra, a to z několika verzí. Podobně se má volit profesionální spíkr i v budoucnu pro trasu metra D. Variant má být více než desítka.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Co krok, to dopravní značka či tabulka se zákazem. Česko se „výhrůžkami“ jenom hemží

vydáno 29. dubna 2024  11:59

Možná si ještě vybavíte pražskou „aféru“, kdy strážníci vykazovali ze svahů Petřína sáňkující děti. Aby pak udělalo město výjimku, když nechalo drobotinu...  celý článek

Umělá inteligence by se ráda stala psychoterapeutem. Opravdu dokáže pomoci?

vydáno 29. dubna 2024  5:53

Textů o AI jste už určitě četli mnoho. Umělá inteligence se snaží rozvíjet doslova v každém oboru. Jistě už jste slyšeli o AI v soudnictví, v IT...  celý článek

Písni Nothing Else Matter trumpeta velmi sluší, říkají kluci z kapely Melanchollica

vydáno 28. dubna 2024  5:33

Tribute kapely oslavující svoje vzory jsou běžnou součástí hudební scény. V Česku se ale před rokem zrodil projekt, který se běžnému napodobování cizích...  celý článek

Pražské mrakodrapy. Víte, že ten úplně první na světě měl pouhopouhých deset pater?

vydáno 28. dubna 2024  11:48

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek