metro.cz

Počasí v Praze

-2 °C / -1 °C

Sobota 2. prosince 2023. Svátek má Blanka

Další 1 fotografie v galerii
Prestižní kabelky Facebag od firmy Unidax se vyrábějí ručně. | foto: UNIDAX

Jsme takoví jednorožci mezi tradičními řemeslníky, říká výrobce koženého zboží

  6:00
Dlouhodobý úpadek tradičních řemesel není žádnou novinkou. Některým však podle řemeslníků hrozí úplné vyhynutí. Otazník v současné době visí nad budoucností koželužství. Vyučení brašnáři totiž pracují v lukrativnějších oborech.

Jedním z předních dodavatelů kvalitní kůže je Itálie, kde je tato tradiční výroba považována téměř za umění. První dochované zmínky o zpracování kůže pocházejí z osmého století před naším letopočtem, největší rozmach koželužného průmyslu začal ve středověku. Řada českých výrobců tohoto zboží se na italské výrobce dlouho spoléhala.

„Pro kůže si jezdíme do Itálie, proto jsme na vlastní oči viděli, jak dala pandemie a teď i válka poctivým řemeslům v této zemi zabrat,“ vysvětluje Matěj Závorka, který se v rodinné firmě na ručně vyráběné kožené kabelky a galanterii Unidax věnuje výrobě. Podle něj jen ve Florencii zmizelo v posledních letech přes dvě stě koželužen.

„Itálie byla jedním z ohnisek covidu, proto velká část tradičních výrobců bohužel nevydržela. Ve Florencii, která patřila k významným oblastem koželužství, zbylo kolem dvaceti výroben,“ pokračuje Závorka.

Část materiálů na výrobu produktů sice odebírají od českých zpracovatelů kůže, avšak potřebné množství poptávku nepokryje. Pravděpodobnost, že se v Česku objeví noví producenti kůže, je velmi malá.

„V naší republice, pokud se nemýlím, už není žádná škola, kde by se dalo studovat koželužství,“ doplňuje Patrik Ornst, ředitel společnosti Josef Strnad, která se zpracováním kůže začala už před 120 lety. Problémy českých výrobců koženého zboží jsou nejen u dodavatelů, ale i v samotné výrobě.

Kam se ztrácejí vyučení brašnáři?
Nedostatek pracovních sil je podle výrobců komplikací, ne však kritickou. „Na trhu práce kvalifikovaná síla v tomto oboru není,“ komentuje situaci Ornst.

„Namátkově se stane, že se někdo s patřičným vzděláním ozve. My máme to štěstí, že na klíčové pozici pracuje kolega, který má odborné vzdělání v našem oboru, proto si naše pracovníky dokážeme za poměrně krátkou dobu patřičně zaškolit, takže nám případná fluktuace zaměstnanců příliš nevadí,“ upřesňuje Ornst.

S podobnou situací se deníku Metro svěřil i Závorka, v jehož společnosti jsou dveře otevřené všem, kteří by se rádi precizní manuální práci naučili, třeba i pracovním posilám z Ukrajiny.

Pozoruhodné je, že učiliště nedostatek kvalifikovaných řemeslníků potvrdit nemohou. „Zájem o studium oboru výrobce koženého zboží je stabilní, každý rok máme zhruba osm žáků,“ uvádí Iva Syptáková, statutární zástupkyně ředitele Střední školy gastronomie, farmářství a služeb Jeseník. Zda však tito lidé v oboru po ukončení studia zůstávají, není jasné.

„Spousta manuálně zručných lidí po vyučení volí raději technická povolání, jako je zedník, instalatér nebo hodinový manžel. Po těch je největší poptávka,“ přibližuje Závorka a dodává, že za uchování řemesla cítí osobní zodpovědnost. „Jsme takoví jednorožci,“ směje se.

Hrozí podle výrobců úplný zánik tohoto povolání? „V malých koželužnách se stává, že v rodinné tradici již nemá kdo pokračovat. Z toho důvodu pak firmy končí,“ vypráví Ornst. „Obor a povolání jako takové asi nezaniknou, ale můžou vymizet z centrální Evropy a přesunout se do jiných částí světa,“ doplňuje Ornst.

Komentáře

Hlavní zprávy

Slibované kontroverze i férovost hledejte jinde! Hra na oliheň: Výzva překonává očekávání

Strážce streamu
vydáno 1. prosince 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Zbohatni nebo chcípni. Předtím si ale zahraj sérii v tuzemsku většinou neznámých dětských her. A buď v nich nejlepší ze všech. Tohle jednoduché motto se...  celý článek

Čtyři roky s covidem. Rozhovor s epidemiologem Rastislavem Maďarem Poučili jsme se?

vydáno 1. prosince 2023  5:25

Čas šíleně letí. Právě dnes jsou tomu čtyři roky, co v Číně odhalili neslavně proslulý virus covid-19. Deník Metro přináší rozhovor s epidemiologem...  celý článek

Přízračná oblaka páry v Hostivaři dosyčí. Na Vánoce po nich nebude památky

vydáno 30. listopadu 2023  16:59

Žádná díra není pro deník Metro a jeho čtenáře málo významná. Zní to jako nadsázka, ale tento fakt platí zejména tehdy, když se z ní skoro dva roky valí...  celý článek

Je tu prostě příliš mnoho aut. Praha není nakufovací, líčí náměstek primátora Zdeněk Hřib

vydáno 30. listopadu 2023  11:00

Magistrát chystá reformu zón placeného stání. Účinnost nového nastavení systému by měla začít 1. října 2024.  celý článek