metro.cz

Počasí v Praze

-3 °C / -3 °C

Neděle 3. prosince 2023. Svátek má Svatoslav

Další 4 fotografie v galerii
Svítící hadi jsou v názvu instalace i na kobercích. | foto: Jakub Demartini

Lavička z rýže, blikající hadi i tyčinka přes oči. To je umění studentů Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze

  6:00
Pokud studujete například účetnictví, je jen málo pravděpodobné, že si vaši závěrečnou práci bude chtít prohlédnout někdo jiný než pedagog. Naopak tomu bývá u studentů umění. Ti z Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze (UMPRUM) ze svých prací dali dohromady výstavu. Tu je možné navštívit doslova na místě činu.

„Konec akademického roku UMPRUM nerozlučně uzavírají dvě stěžejní výstavy Artsemestr a Diplomky a bakalářky. Akce probíhají nejen v ateliérech na náměstí Jana Palacha, ale i po celé budově našeho nového technologického centra v Mikulandské ulici,“ říká pro deník Metro mluvčí školy Kamila Stehlíková a dodává: „Výstavy jsou dokladem toho, jak se naši studentky a studenti vyvíjejí a posouvají dál. Pravidelně zde obhajují svůj talent a nově získané dovednosti, prezentují to, co jim studium dalo a jak je posunulo dál.“

Obě akce nabídnou nepřeberné množství prací z oborů architektury, designu, volného a užitého umění nebo grafického designu. Podle rektora UMPRUM Jindřicha Vybírala projekty studentů ve velké míře reflektují aktuální dění, společenskou a ekologickou situaci a její potřeby. „Samotná zadání reagují také na pochopení principů tvorby v praxi, a tím napomáhají k lepšímu uplatnění v profesním životě. Návštěvníci mají možnost se seznámit s nejnovějšími pracemi posluchačů UMPRUM a nasát tvůrčí atmosféru obou budov školy. V prostorách ateliérů do 17., v technologickém centru do 28. června,“ dodává rektor Vybíral.

Kolekce venkovního nábytku ze slupek - Piet.

Ačkoliv by správně neměli mít pořadatelé výstavy své favority, nejvíce podle nich zaujme dílo studentky Anety Honzové. Ta se v diplomové práci věnovala návrhu a realizaci kolekce venkovního nábytku pro nižší posezení v­ soukromém exteriéru. Vytvořila na první pohled relativně obyčejnou lavičku a­křesla. To, co zaujme nejvíce, je ale použitý materiál.

„Finální tvarosloví vychází z technologických možností zpracování odolného materiálu Resysta. To je extrémně trvanlivý, slunci, dešti, mrazu a­slané vodě odolný materiál skladající se z šedesáti procent z rýžových slupek, dvaceti dvou procent soli a osmnácti procent minerálního oleje,“ popisuje své vlastní dílo studentka.

Lavička podle ní na omak působí, jako by byla ze dřeva. „Velmi připomíná dřevo, ale odstraňuje většinu jeho nedostatků. Nevyžaduje téměř žádnou údržbu, je odolná vůči škůdcům a plísním a nepraská,“ míní Honzová.

Pokud platí tvrzení, že nejzajímavější umění je to, které vyvolá množství otázek, pak je výstava UMPRUM unikátní i při pohledu na díla dalších studentů. Najdeme tu například útulný „obývákový“ koutek, který se jmenuje When I see flashing snakes (v­překladu: Když vidím blikající hady), deník na velkoformátovém papíře či minipark s mikroskopickými stromy.

Komentáře

Hlavní zprávy

K-trend v České republice. Kde se vzal a o co vlastně jde?

vydáno 3. prosince 2023  6:38

Hudba, kinematografie nebo třeba kosmetika. Několik světů, které korejská kultura uchvátila.  celý článek

V druhé Perinbabě Juraje Jakubiska se mihne i nesmrtelný Dan Nekonečný

vydáno 2. prosince 2023  10:00

Nový snímek je pokračováním 38 let staré fantasy pohádky, která je na Slovensku vánoční klasikou.  celý článek

Slibované kontroverze i férovost hledejte jinde! Hra na oliheň: Výzva překonává očekávání

Strážce streamu
vydáno 1. prosince 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Zbohatni nebo chcípni. Předtím si ale zahraj sérii v tuzemsku většinou neznámých dětských her. A buď v nich nejlepší ze všech. Tohle jednoduché motto se...  celý článek

Čtyři roky s covidem. Rozhovor s epidemiologem Rastislavem Maďarem Poučili jsme se?

vydáno 1. prosince 2023  5:25

Čas šíleně letí. Právě dnes jsou tomu čtyři roky, co v Číně odhalili neslavně proslulý virus covid-19. Deník Metro přináší rozhovor s epidemiologem...  celý článek