metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 16 °C

Pondělí 4. března 2024. Svátek má Stela
Se zájmem o exotiku souvisí i ochota Čechů utrácet. | foto: Letuška.cz

Exotika je pro Čechy zase blíž. Naše nároky navíc stoupají. Startují přímé lety do Thajska i z Brna

  14:42
Žádné komplikace, žádné složité přestupy. Jen sednete do letadla a jste v daleké Asii nebo třeba v Karibiku. Přímé cestování do exotických destinací začíná být pro české turisty standardem. Nabídka se navíc stále rozšiřuje.Například skupina DER Touristik Eastern Europe nově uzavřela kontrakt se španělskými aerolinkami World2fly a od podzimu spustí přímé lety z Prahy do Vietnamu, Dominikánské republiky a na Kubu. Konkrétně to znamená, že cestovní kanceláře Fischer a Exim Tours od konce října organizují tři lety týdně na vietnamský ostrov Phu Quoc, do dominikánské Punta Cany a kubánské Santa Clary.

„Letadlo odstartuje vždy z Bratislavy, poletí do Prahy na dotankování a z pražského letiště už pak přímo do destinace. Díky tomu přineseme exotický produkt našim českým i slovenským klientům zároveň,“ upřesňuje Jiří Jelínek, předseda představenstva skupiny DER Touristik Eastern Europe.

„Nová charterová spojení do exotických destinací potvrzují, že stávající trend silného výjezdového cestovního ruchu bude pokračovat i v příštích letech,“ říká Jiří Pos, předseda představenstva Letiště Praha, a dodává: „Pro nás to znamená přítomnost nového dopravce s dálkovým a ekologicky šetrným strojem Airbus A350, a zejména další rozšíření nabídky dálkových destinací pro cestující ve spádové oblasti letiště, která již nyní obsahuje více než 60 dovolenkových míst v Evropě i po celém světě.“

KAM LZE Z ČESKA DOLETĚT PŘÍMO?

  • V polovině července zahájí největší tchajwanská letecká společnost China Airlines přímé lety mezi Tchaj-pejí a Prahou a stane se tak nejdelší přímou leteckou linkou z Prahy.
  • „Linka bude létat z Prahy hned dvakrát týdně, každou středu a neděli. Cena letenky do Tchaj-peje a zpět začíná na příznivých 17 700 korunách a letenky do dalších asijských destinací se pohybují okolo 20 tisíc korun,“ upřesňuje Josef Trejbal, ředitel portálu Letuška.cz.
  • Ten má také přehled, kam nejdál lze přímým letem z Česka doletět. Zatím vede jihokorejský Soul (8208 km). Druhá nejvzdálenější destinace je Salalah (6913 km) v Ománu, třetí je New York (6568 km) v USA.

Novinky čekají ale nejen pražské letiště. Cestovní kancelář Čedok totiž ve spolupráci s leteckou společností Neos letos odstartuje přímé lety z Brna do Thajska – na ostrov Phuket. Cestující poletí do jihovýchodní Asie již letos od poloviny prosince. Premiéru v Tuřanech bude mít i Boeing 787 Dreamliner, který sem bude v tyrkysových barvách italského dopravce létat během zimního letového řádu každý týden.

„Chceme ukázat, že regionální letiště se mohou rozvíjet, a chceme na trhu neustále zavádět něco nového a představovat trendy,“ hodnotí novinku Stanislav Zeman, generální ředitel cestovní kanceláře Čedok. Jeho slova potvrzuje i včerejší událost. Do Brna totiž vůbec poprvé přiletělo letadlo na nové charterové lince z černohorského Tivatu.

Se zájmem o exotiku souvisí i ochota Čechů utrácet. Například průzkum cestovní agentury Invia, který porovnal data za posledních deset let, ukázal, že roste počet Čechů, kteří se ubytovávají v pětihvězdičkových hotelech. Zatímco před dekádou volilo top kvalitu jen deset procent tuzemských turistů, nyní je to skoro čtvrtina.

V důsledku stoupající životní úrovně a zvyšující se obliby vzdálenějších destinací roste i podíl cestování letadlem. V roce 2013 na dovolenou vyrazily letadlem necelé tři čtvrtiny klientů Invia, dalších 17 procent autem a něco přes desetinu autobusem. Loni na dovolenou letělo 84 procent klientů, 14 procent jelo autem a jen dvě procenta zvolila autobus.

POZOR NA SUVENÝRY

  • Pokud jedete na dovolenou, přivezte si zážitky, nikoli problém. Na co je třeba si dát pozor?
  • Mezi nejčastější suvenýry, které je obvykle zakázané vyvážet, patří lastury – mušle – korály a písek, slonovina, kožešiny, ale také volně zakoupené rostliny a malá zvířata, nejčastěji se jedná o želvy či různé chameleony.
  • „Problematické mohou být kabáty, kabelky a tašky z krokodýlí kůže, výrobky z peří vzácného ptactva, séra a masti živočišného původu a léky či části zvířat, ale také šupiny a kosti či šperky z nich vyrobené,“ upozorňuje Jan Papež, místopředseda pro vnější vztahy Asociace cestovních kanceláří České republiky.
  • Ačkoli část problematických suvenýrů je zabavena v místě odletu, Česká inspekce životního prostředí uložila za poslední rok i pokutu 15 tisíc korun. Byla za dovoz přípravků tradiční asijské medicíny. Pokuta 10 tisíc korun byla pro změnu uložena za dovoz preparovaných exotických motýlů.

Komentáře

Hlavní zprávy

Vědmy mají konkurenci. Věštit už umí také umělá inteligence a nemýlí se

vydáno 4. března 2024  12:00

V současném digitálním světě se umělá inteligence (AI) zarývá čím dál více do kůže společnosti.  celý článek

Říkáte, že žijete zdravě? Opravdu? Vaše lednička prozradí celou pravdu

vydáno 4. března 2024  6:00

O nedostatek pacientů se nemusejí bát v Česku kardiologové, odborníci na alkoholismus, plicní specialisté a také obezitologové. Přitom jejich zaměření...  celý článek

Svědkové minulosti. Mizejí poštovní schránky, vypařily se taky tradiční trafiky

PRAHA? AHA!
vydáno 3. března 2024  11:03

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

Komerční sdělení

Senioři, zatočte s dluhy, které vás tíží!

vydáno 3. března 2024

Pan Karel žije sám, je mu 71 let a má problém, který mu nedává spát. Hrozí mu, že kvůli nesplacenému úvěru přijde o byt. Nyní mu svitla naděje, že...  celý článek