Ceny starších bytů klesají. Ceny nových bytů budou stoupat. Ceny nových bytů stagnují. Některé byty v některých krajích nezlevňují, ale stagnují. Developeři hlásí, že zlevňovat nebudou. Protichůdných informací je víc než hub po dešti a není snadné se v nich vyznat.
Čekají na lepší podmínky. Dočkají se?
Každopádně platí, že i v nesnadné ekonomické situaci se snaží mnozí obchodníci s nemovitostmi, a především developerské firmy najít cesty, jak to, co „vyrobí“, také co nejrychleji prodat.
Meziročně se zájem o hypotéky, které jsou stále nejčastější cestou k vlastnickému bydlení, zvýšil o třetinu. Pořád je to ale málo v porovnání s minulými lety. Po navýšení sazeb ze strany České národní banky až na sedm procent se zájem o hypoteční úvěry propadl v Česku téměř o devadesát procent.
„Polovina domácností plánujících hypotéku své rozhodnutí odložila nejčastěji kvůli rostoucím životním nákladům nebo proto, že čekají na výhodnější podmínky jak cen nemovitostí, tak úrokových sazeb,“ zdůvodňuje situaci Jakub Seidler, hlavní ekonom České bankovní asociace.
Hypotéka představuje značnou zátěž rodinného rozpočtu. Ti, kteří hypotéku již splácejí, na ni odvádějí nejčastěji mezi pětinou až čtvrtinou z čistého měsíčního příjmu domácnosti. Pro každou třetí domácnost splátka představuje dokonce více než třetinu rodinných příjmů. Pro porovnání – ti, co hypotéku teprve plánují, očekávají, že na splátku vydají nejčastěji více než čtyřicet procent čistých příjmů domácnosti.
Vlastnické bydlení není za zenitem
I proto se Češi stále víc začali poohlížet po nájemním bydlení. Není proto divu, že větší příklon k nájemnímu bydlení využívají i developeři, kteří část svých bytových domů, nebo někde i celé objekty, koncipují právě jako nájmy, ne jako vlastnické bydlení. Jak ukazuje nejnovější průzkum společnosti Ceec Resarch, čtvrtina developerských firem už takovou výstavbu realizuje, sedmnáct procent připravuje a více než čtyřicet procent o ní uvažuje.
Názory na to, jaký druh bydlení převáží, se však mezi hlavními aktéry různí. „Tři pětiny dotázaných očekávají, že o nájemní bydlení bude v blízké době větší zájem než o bydlení vlastnické. Dvě pětiny jsou naopak přesvědčeny, že zájem o nájemní bydlení se oproti vlastnickému nezvýší,“ uvádí průzkum společnosti Ceec Resarch.
Přesto se nedá tvrdit, že touha po vlastním bydlení je mrtvá. Inovují se však způsoby, jak se k němu propracovat. Do praxe se vrací způsob, jakým v devadesátých letech radnice privatizovaly svůj původní bytový fond, kdy především paneláková sídliště převedla na společenství vlastníků, která několik let doplácela zůstatkovou hodnotu, než se z nájemníků stali definitivně vlastníci.
Jednou z variant je, že zájemce zaplatí třeba jen pět procent ceny bytu a pak několik let v nájmu splácí zbytek. „Klient má flexibilnější podmínky, může si stanovit splátky podle aktuálních možností, může splácet i víc,“ říká Martin Kubišta, který má na starosti program BYX, nabízející tyto možnosti vlastnického bydlení s odkladem. Výhodou je, že si nemusí brát hypotéku nebo si o ni požádat, až bude mít splacenou větší část bytu a její výše už bude citelně nižší. „Program umožňuje účast kdykoli ukončit tím, že nájemce doplatí zbytek ceny a převezme nemovitost do vlastnictví ihned,“ dodává Kubišta.
Bonusy navíc. Kuchyňská linka, parkovací stání
Flexibilnější je v posledním roce i nabídka nejrůznějších výhod, pokud si pořídíte nebo alespoň podepíšete smlouvu na koupi nového bytu. Několik let, kdy doslova explodoval trh s nízkými hypotečními úroky, prodávali developeři bez bonusů a na nezájem si nestěžovali. Teď se k lákadlům vracejí.
Například Central Group přidá k bytu, u něhož je rok dokončení 2023, parkovací stání zdarma. Nebo může zákazník část ceny srazit dolů tím, že nabídne, podobně jako při koupi nového vozu u dealera, protihodnotou starší nemovitost. Pokud zájemce nabízí kvalitní starší byt, může doplatek vyjít klidně i na jenom pět procent z celé ceny nového .
Developeři také sahají například ke garanci hypotéky, kdy jsou o dvě až tři procenta níž než nabídky hypotečních společností. Možností je také vrácení již zaplacených financí, pokud se klient rozhodne od smlouvy odstoupit. Neplatí žádná penále ani nemusí za sebe shánět jiného kupce.
Divoké devadesátky. Někdy to byla kovbojka
|