metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 19 °C

Neděle 24. září 2023. Svátek má Jaromír

Další 3 fotografie v galerii
Natáčení seriálu Dračí prsten | foto: Filip Jaroševský, Klaudia Bónová

Jsem mimo jiné i člověk, který na 10 vteřin zaklekl Ryana Goslinga, říká český režisér Jeremy Tichý

  10:00
Příběh plný šermířských soubojů, kouzel, skvělých postav a dechberoucích lokací. To před pár lety slibovali tvůrci Dračího prstenu – prvního originálního amatérského fantasy seriálu, který v tuzemsku kdy vznikl. Srdcový projekt dnes devětadvacetiletého režiséra Jeremyho Tichého, kterému fandil i deník Metro, byl diváky přijat rozporuplně. Tvůrcům ale nešlo upřít nadšení, které vznik příběhu z fantasy království Zlaté Růže provázelo. Nyní režisér přichází se svým prvním celovečerním snímkem Cool Girl!. Ten má mít v kinech premiéru už 25. května.

„Od Dračího prstenu uběhla už nějaká doba. Nyní se nám myslím podařilo natočit film pro mladé divačky, který je ovšem relevantní i pro jejich rodiče. Ti v něm ideálně uvidí odraz reality dnešních mladých lidí,“ říká pro deník Metro režisér Tichý.

Váš film si klade za cíl přiblížit se vizuální stránkou a kamerou, světlem a barvami zahraničnímu stylu á la kabelovka Disney Channel. Pročpak?
Jelikož jsme já i producent Robert Cejnar vyrůstali na západní filmové tvorbě stejně tak jako dnešní mladí, jít stejným směrem i u Cool Girl! dávalo jasný smysl a byla to pro nás přirozená volba. Proto jsem oslovil skvělého kameramana Jana Filipa, se kterým jsme se hned od první chvíle shodli na vizuálu, který se podařilo přetavit do celého snímku. A právě výsledný vizuál je nejčastěji chváleným prvkem našeho filmu.

Natočit film určený mladým divačkám, který je relevantní i pro jejich rodiče, je poměrně ambiciózní úkol. Proč se do něj nepouští víc českých filmařů?
Držet krok s mladou generací je v dnešním zrychleném světě velmi náročné, a to i pro samotné rodiče, kteří zjišťují, že jejich dítě používá anglické výrazy v každé druhé větě. Mladí tvůrci nemají prozatím v české kinematografii mnoho prostoru a nemyslím si, že se bude do těchto vod pouštět mnoho tvůrců starší generace. Přece jenom navnímat sociální sítě, anglické výrazy, otázky ohledně sexuality nebo influencery jako takové je náročný úkol.

Influencerky v hlavních rolích jsou v Česku relativně nevídaný koncept, v zahraničí naopak ano. Umějí ty holky hrát? Funguje to?
V zahraničí je naprosto běžné obsazovat influencery, protože dobře rozumí slovu „showbyznys“ a dokáží si moc dobře spočítat tu velkou přidanou hodnotu, kterou představují vlivní lidé na sociálních sítích. V tuzemsku spíše jen kamarádi dosazují kamarády a nejenže poté neroste mnoho nových talentů, ale ani se nikam neposouvá celá česká kinematografie. Ale jsou samozřejmě ojedinělé výjimky. Já jsem měl s hlavními aktérkami dvouměsíční herecký kurz, kdy udělaly obrovský posun kupředu. A jak to zvládly, na to se můžete podívat 25. května v kinech.

Druhému producentovi bylo v době natáčení 26 let a vám 28. Spoustě lidem v produkci a ve štábu bylo také pod 30. Půjčil jste si lidi i ze štábu svých předchozích počinů?
Pracovat s lidmi, které znám a mám s nimi zkušenosti, byla pro mě u takového projektu velká výhoda, a vždycky jsem se snažil být loajální k těm, co mi dříve pomáhali. S mnoha z nich jsem začínal na malých amatérských projektech, kdy jsme společně natočili například první český fantasy seriál Dračí prsten anebo například upoutávky pro organizaci Clash of the Stars. Když jsem pak s těmito lidmi stál na velkém filmovém placu, byl to pro mě velmi příjemný pocit sledovat, kam jsme se dokázali společně posunout.

Jednáte se zahraničními distributory a televizemi o anglickém dabingu a prodeji licence. Jak jednání probíhají? Co vás nejvíce překvapilo?
Jelikož jsme mnohokrát jediná česká produkce, která jezdí na zahraniční filmové veletrhy, není tato pozice u zahraničních distributorů úplně jednoduchá v rámci důvěry. Ale zejména na veletrzích v Cannes, jako jsou MIPTV nebo MIPCOM, se nám podařilo navázat velmi přátelský vztah s mnoha distributory a televizemi. Nejvíce nás překvapila právě jejich reakce na upoutávku na Cool Girl!.

Aha. A v čem konkrétně to bylo?
Nedokázali pochopit, že to pochází z Česka a že dokážeme udělat takový film s několikanásobně menším rozpočtem, než mají západní filmy. Potěšilo nás, když říkali, že to působí jako americký snímek za několik milionů dolarů.

Ačkoliv je to váš režisérský a producentský celovečerní debut, sbíral jste zkušenosti z mnoha velkých mezinárodních placů, kde jste si zahrál po boku herců jako Ryan Gosling nebo Orlando Bloom. Přihodíte historku?
Když jsme natáčeli film „The Gray Man“ před pražským Rudolfinem, hrál jsem českého policistu, který zaklekl a zatýkal Ryana Goslinga. Když režisér zakřičel „střih“ a všichni na place začali připravovat další záběr, asi deset vteřin jsem ještě přemýšlel, co bych mohl v té scéně udělat lépe. A vůbec mi nedošlo, že celou tu dobu klečím plnou vahou Ryanovi na zádech. Přiběhl ke mně vystrašený pomocný režisér, že mu klečím na hvězdě.

A co na to samotný Gosling?
Ryan byl strašně milý a ještě jsme se tomu společně srdečně zasmáli.

Když už je řeč o hercích, kromě influencerek, se kterými jste měl dvouměsíční herecké kurzy, se ve filmu objeví i „opravdoví“ známí čeští herci. Kdo podle vás makal nejlépe?
Netroufám si říct, kdo pracoval nejlépe. Všichni byli moc ochotní a profesionální bez ohledu na velikost role. Nejblíže jsem měl asi k Filipu Blažkovi, se kterým jsem se znal z Případů 1. oddělení v České televizi. Ale pracovat mě bavilo úplně se všemi. Ať už to byla Sabina Laurinová, Jan Šťastný, nebo Kateřina Brožová. Hodně filmu pomohli a zejména pomohli mladým herečkám, které se o ně mohly přímo na place herecky opřít.

Komentáře

Hlavní zprávy

Vítězné snímky z přehlídek v Cannes, Benátkách a Berlíně přijedou za pár dní do Prahy

vydáno 24. září 2023  19:03

Be2Can, přehlídka výrazných filmů ze tří největších filmových festivalů v Berlíně, Benátkách a Cannes, oslaví jubilejní desátý ročník. Odehraje se od 4....  celý článek

Zvědavost ho přilákala až do Turecka. Dojel tam na pionýru za šest dní, ale zvládl by to prý dřív

vydáno 24. září 2023  15:00

Na motorce do zahraničí? Žádný problém. Pionýr je jeho srdeční záležitostí. Náctiletý nadšenec Václav Hradil se rozhodl vyjet do Turecka na vlastní pěst....  celý článek

Nelíbí se ti to? Tak si postav lepší. Co všechno člověka napadne při exkurzi kanceláří

PRAHA? AHA!
vydáno 24. září 2023  11:35

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Akcemi nadupaný začátek podzimu. Přijede dvorní kameraman slavného režiséra Pedra Almodóvara

vydáno 24. září 2023  8:10

Nezůstávejte v následujících víkendech doma! Čeká vás spousta zajímavých akcí. Konají se zajímavé výstavy, vyrazit můžete do Moravského Toskánska,...  celý článek