„Od Dračího prstenu uběhla už nějaká doba. Nyní se nám myslím podařilo natočit film pro mladé divačky, který je ovšem relevantní i pro jejich rodiče. Ti v něm ideálně uvidí odraz reality dnešních mladých lidí,“ říká pro deník Metro režisér Tichý.
Váš film si klade za cíl přiblížit se vizuální stránkou a kamerou, světlem a barvami zahraničnímu stylu á la kabelovka Disney Channel. Pročpak?
Jelikož jsme já i producent Robert Cejnar vyrůstali na západní filmové tvorbě stejně tak jako dnešní mladí, jít stejným směrem i u Cool Girl! dávalo jasný smysl a byla to pro nás přirozená volba. Proto jsem oslovil skvělého kameramana Jana Filipa, se kterým jsme se hned od první chvíle shodli na vizuálu, který se podařilo přetavit do celého snímku. A právě výsledný vizuál je nejčastěji chváleným prvkem našeho filmu.
Natočit film určený mladým divačkám, který je relevantní i pro jejich rodiče, je poměrně ambiciózní úkol. Proč se do něj nepouští víc českých filmařů?
Držet krok s mladou generací je v dnešním zrychleném světě velmi náročné, a to i pro samotné rodiče, kteří zjišťují, že jejich dítě používá anglické výrazy v každé druhé větě. Mladí tvůrci nemají prozatím v české kinematografii mnoho prostoru a nemyslím si, že se bude do těchto vod pouštět mnoho tvůrců starší generace. Přece jenom navnímat sociální sítě, anglické výrazy, otázky ohledně sexuality nebo influencery jako takové je náročný úkol.
Influencerky v hlavních rolích jsou v Česku relativně nevídaný koncept, v zahraničí naopak ano. Umějí ty holky hrát? Funguje to?
V zahraničí je naprosto běžné obsazovat influencery, protože dobře rozumí slovu „showbyznys“ a dokáží si moc dobře spočítat tu velkou přidanou hodnotu, kterou představují vlivní lidé na sociálních sítích. V tuzemsku spíše jen kamarádi dosazují kamarády a nejenže poté neroste mnoho nových talentů, ale ani se nikam neposouvá celá česká kinematografie. Ale jsou samozřejmě ojedinělé výjimky. Já jsem měl s hlavními aktérkami dvouměsíční herecký kurz, kdy udělaly obrovský posun kupředu. A jak to zvládly, na to se můžete podívat 25. května v kinech.
Druhému producentovi bylo v době natáčení 26 let a vám 28. Spoustě lidem v produkci a ve štábu bylo také pod 30. Půjčil jste si lidi i ze štábu svých předchozích počinů?
Pracovat s lidmi, které znám a mám s nimi zkušenosti, byla pro mě u takového projektu velká výhoda, a vždycky jsem se snažil být loajální k těm, co mi dříve pomáhali. S mnoha z nich jsem začínal na malých amatérských projektech, kdy jsme společně natočili například první český fantasy seriál Dračí prsten anebo například upoutávky pro organizaci Clash of the Stars. Když jsem pak s těmito lidmi stál na velkém filmovém placu, byl to pro mě velmi příjemný pocit sledovat, kam jsme se dokázali společně posunout.
Jednáte se zahraničními distributory a televizemi o anglickém dabingu a prodeji licence. Jak jednání probíhají? Co vás nejvíce překvapilo?
Jelikož jsme mnohokrát jediná česká produkce, která jezdí na zahraniční filmové veletrhy, není tato pozice u zahraničních distributorů úplně jednoduchá v rámci důvěry. Ale zejména na veletrzích v Cannes, jako jsou MIPTV nebo MIPCOM, se nám podařilo navázat velmi přátelský vztah s mnoha distributory a televizemi. Nejvíce nás překvapila právě jejich reakce na upoutávku na Cool Girl!.
Aha. A v čem konkrétně to bylo?
Nedokázali pochopit, že to pochází z Česka a že dokážeme udělat takový film s několikanásobně menším rozpočtem, než mají západní filmy. Potěšilo nás, když říkali, že to působí jako americký snímek za několik milionů dolarů.
Ačkoliv je to váš režisérský a producentský celovečerní debut, sbíral jste zkušenosti z mnoha velkých mezinárodních placů, kde jste si zahrál po boku herců jako Ryan Gosling nebo Orlando Bloom. Přihodíte historku?
Když jsme natáčeli film „The Gray Man“ před pražským Rudolfinem, hrál jsem českého policistu, který zaklekl a zatýkal Ryana Goslinga. Když režisér zakřičel „střih“ a všichni na place začali připravovat další záběr, asi deset vteřin jsem ještě přemýšlel, co bych mohl v té scéně udělat lépe. A vůbec mi nedošlo, že celou tu dobu klečím plnou vahou Ryanovi na zádech. Přiběhl ke mně vystrašený pomocný režisér, že mu klečím na hvězdě.
A co na to samotný Gosling?
Ryan byl strašně milý a ještě jsme se tomu společně srdečně zasmáli.
Když už je řeč o hercích, kromě influencerek, se kterými jste měl dvouměsíční herecké kurzy, se ve filmu objeví i „opravdoví“ známí čeští herci. Kdo podle vás makal nejlépe?
Netroufám si říct, kdo pracoval nejlépe. Všichni byli moc ochotní a profesionální bez ohledu na velikost role. Nejblíže jsem měl asi k Filipu Blažkovi, se kterým jsem se znal z Případů 1. oddělení v České televizi. Ale pracovat mě bavilo úplně se všemi. Ať už to byla Sabina Laurinová, Jan Šťastný, nebo Kateřina Brožová. Hodně filmu pomohli a zejména pomohli mladým herečkám, které se o ně mohly přímo na place herecky opřít.