metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 24 °C

Sobota 22. června 2024. Svátek má Pavla

Klapka, kamera, akce. Byli jsme se podívat na natáčení prvního českého fantasy seriálu

  5:05
Příběh plný soubojů, zvratů, postav a dechberoucích lokací. To slibují tvůrci Dračího prstenu – prvního fantasy seriálu, který v tuzemsku kdy vznikl. Magazín deníku Metro vyrazil na jeho natáčení do skanzenu Chanovice, aby se podíval, jak poloprofesionální filmaři pracují. Tým pod vedením Jeremyho Tichého, kameramana a režiséra v jedné osobě, se sice během natáčení posilňuje po česku, tedy pojídá řízky, zato jeho nasazení snese srovnání se zahraniční produkcí.
Natáčení seriálu Dračí prsten

Natáčení seriálu Dračí prsten | foto: Filip Jaroševský, Klaudia Bónová

Dvanáct A potřetí A mark. Dvanáct A potřetí B mark,“ rozléhá se spolu s charakteristickým zvukem filmových klapek mezi starobyle vyhlížejícími domky. Jsem ve skanzenu Chanovice pár desítek kilometrů od Plzně. Je po poledni, pekelné vedro a právě pozoruji krádež. Ve vesničce uprostřed království Zlaté Růže, kam je zasazen děj seriálu Dračí prsten, se totiž jedna dívenka rozhodla přilepšit si ve své chudobě měšcem obchodníka s kůžemi. O perfekcionismu všech zúčastněných začíná svědčit fakt, že se tato ve výsledku ani ne minutová scéna natáčela z různých úhlů a na různé kamery téměř tři hodiny. 

„Abychom zachytili co možná nejlepší a nejvěrnější středověkou atmosféru, natáčení probíhá ve středověkých skanzenech, hradech a zříceninách napříč Českem. Proto jste se musel z Prahy táhnout až sem. Ještě se chystáme v následujících víkendech na Radyni a také na hrad Točník. Hotovo by mělo být v červenci,“ sype do mě informace sympatická „klapka“ Petra. Na place se v tuto chvíli nachází zhruba třicítka herců a komparzistů, kteří už jen v různých fázích odstrojení z kostýmů nakukují, jak se natáčení daří zbylým kolegům. 

Natáčení seriálu Dračí prsten

„Dopoledne jsme natáčeli takovou vzpomínku na událost, kdy tehdejší král Robert vyvražďoval vlastní vesnice, když se mu zdálo, že neodevzdávají dostatečné daně nebo že obyvatelstvo není dostatečně silné, aby království mohlo vyhrát válku. Krále Roberta se začala zmocňovat síla kouzelného Dračího prstenu a jediné, na čem mu záleželo, bylo, aby odvrátil už skoro jasně prohranou válku za každou cenu. Scéna, kterou točíme teď, vysvětluje, kam se ubíraly další kroky malé hlavní hrdinky Kláry po vyvraždění většiny obyvatel vesnice. Scéna s krádeží prozrazuje, jak se utvářel její charakter, který známe dnes,“ popisuje mi ve zkratce děj režisér Tichý.

Díly si zaplatili sami diváci
Od maskérky, která podle svých slov zásadně nesleduje kultovní fantasy seriál Hra o trůny, protože by prý příliš ovlivnil její dílo,

se dozvídám, že jsem o pár desítek minut prošvihl herečku Markétu Hrubešovou. Ta v první scéně ztvárnila matku Kláry. Děj pravděpodobně vůbec prvního českého fantasy seriálu, který je a asi ještě dlouho zůstane jediným podobným tuzemským počinem, se odehrává v kouzelném světě Arnea. Celý kontinent má svou vlastní historii od počátku osidlování a jeho jednotlivé národy mají vlastní kulturu, jazyk i identitu. „Jedná se o promyšlený svět, který má nespočet příběhů k vyprávění. První, sedmiminutový díl je již nyní volně ke zhlédnutí na YouTube. Další části, které točíme teď, mu dějově předcházejí,“ vysvětluje mi klapka Petra.

Natáčení seriálu Dračí prsten

Tvůrci musí splnit velká očekávání, které u fanoušků žánru na českém internetu vyvolali. Do rozpočtu seriálu totiž mohl přispět každý, a to prostřednictvím jedné z českých crowdfundingových platforem. Tvůrci nasbírali během pár dní více než sto padesát tisíc korun, které jim stačí na kvalitní orchestrální hudbu, zapůjčení koní, povoz i kostýmy a velké rekvizity. Tvůrci se také zavázali, že darují-li jim lidé více než sto tisíc, natočí pátou, bonusovou epizodu. „Odměnou pro přispěvatele může být nejen zmínka v titulcích, ale i možnost přijít na natáčení či získat meč. Jak jsme slíbili, pátý bonusový díl bude grandiózním vyvrcholením celé série, kdy se ve stejné scéně objeví skoro všechny hlavní postavy a dojde k velkému souboji mezi nimi,“ říká Tichý.

Takový zájem nečekali
Tvůrci pro magazín deníku Metro poodhalili i celkovou synopsi děje. Jak to celé dopadne, si však budou muset čtenáři počkat až do chvíle, kdy Tichý pověsí jednotlivá videa na internet. „Řeší se tu hlavně fakt, že po smrti krále Roberta, jenž vládl království Zlaté Růže, se kouzelný Dračí prsten dostává do rukou jeho bratra. Nový král má před sebou těžká rozhodování. Musí vrátit prsten mocnému mágu Mortosovi a naplnit tak již dříve uzavřenou dohodu o propůjčení. Pokud mu ho vrátí, riskuje vypuknutí války s ostatními královstvími, a tedy ztrátu celého království. Odmítne-li, mág si ho vezme sám a království možná čeká ještě horší osud,“ líčí děj Tichý.

Tichého tým je sice spíše skupina poloprofesionálů a filmových nadšenců, na place ale umějí zabrat jako jeden muž. Ani herci nejsou žádné primadony. Když se některý z nich tu a tam přeřekne či špatně koukne do kamery, okamžitě se kolegům omlouvá. Představitel krále – herec Matouš Bolek – se dokonce ani nenaštval, když se dozvěděl, že se plně oděn v těžké kovové zbroji vařil na slunci více než hodinu zbytečně a scéna se nakonec obejde bez něj. Ani režisér není žádný despota. Když se mnou mezi scénami hovoří o zájmu, jaký na internetu seriál provází, zaznívá mu v hlase nervozita. 

Natáčení seriálu Dračí prsten

„Náš tým společně natáčí již dva roky. Máme za sebou natáčení devíti krátkometrážních projektů, díky kterým jsme získali mnoho zkušeností, a se dvěma z nich jsme byli nominováni na nejlepší krátký film na filmových festivalech. Náš internetový spot pro plzeňské Slavnosti svobody má přes šedesát tisíc zhlédnutí po celém světě. Mnozí z nás se pravidelně objevují u filmu jako herci, kaskadéři nebo komparzisté. Že ale náš projekt probudí takový zájem, jsme opravdu nečekali,“ svěřuje se Tichý, zatímco jeho tým sklízí natáčecí vybavení do aut.

Srdcaře tu chrání těžké pláty
„Když budete chtít, můžete si na příštím natáčení střihnout nějakou menší roličku,“ říká mi při odchodu Matouš Bolek, který se právě vysoukal z těžkého brnění. Nedá mi to, abych se nezeptal: Kde je v tom brnění největší vedro? „Kupodivu na hrudníku,“ poklepává na těžký kyrys, těžký plat chránící tuto část těla.

Natáčení seriálu Dračí prsten

Když jsem dorazil z natáčení zpět do Prahy, poprvé jsem si pustil zmíněný první, sedmiminutový díl. Už z prvních záběrů mi bylo jasné, že tenhle seriál bude mít ono pověstné srdíčko. Snad jsme si naší návštěvou vysloužili zmínku v závěrečných titulcích… 

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Superhrdinové opět zlobí! Butcher a Homelander pořád kopou nejvyšší seriálovou ligu

Strážce streamu
vydáno 21. června 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Krvavá, brutální, dekadentní, místy až úchylná a hlavně neskutečně zábavná seriálová odpověď na superhrdinské trháky se nedávno, vlastně jen před pár dny,...  celý článek

Ovčí střeva, dvoumetrový černoch a zrádný robot. Vetřelec slaví 45 let

vydáno 22. června 2024  5:08

„Vetřelec je bezchybný organismus. Jeho dokonalosti se může vyrovnat jenom jeho zrůdnost,“ cedí mezi zuby android Ash. Tváří v tvář Ripleyové obdivuje...  celý článek

V Česku prakticky nenarazíte na skutečně luxusní hotely, říká youtuber Husička

vydáno 21. června 2024  11:00

Jmenuje se Jindřich Husička, ale fanoušci jeho videí na YouTube jej znají hlavně jako Pana Plešatého. Rodák z Olomouce, který se věnoval práci v...  celý článek

Stopy po okupačních kulkách, které vydržely na fasádě a také vlajkodržáky na Letné

vydáno 16. června 2024  11:30

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek