metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 10 °C

Pátek 1. března 2024. Svátek má Bedřich

Další 1 fotografie v galerii
Bohnický hřbitov | foto: MČ PHA 8

Pražské radnice varují na jaře obyvatele před divočáky nejen na hřbitově

  8:00
„Pro urážku starostenský nohy nadosmrti zavříno.“ Kdo zná Rumcajse, ten si u vrat bohnického hřbitova tuto větu vybaví. Zavřeno tu je, ale ne pro urážku starosty a také ne navždy.

Deník Metro upozornil na dlouhodobý výskyt divokých prasat v některých okrajových částech metropole již v uplynulých letech.

Místo Madonny kralují na Chodově prasata
Pražané je, na rozdíl od jiných českých a moravských měst, potkávali jen minimálně. Spíš se setkávají s rozrytou zeminou, kde prasata vyhledávají potravu.

„Osobně jsem je neviděl, ale kolega na ně už jednou narazil,“ uvedla loni obsluha na čerpací stanici v Roztylské ulici v Praze 11. Velký prostor, kde kdysi vystupovala i slavná zpěvačka Madonna, je nyní rájem zajíců, ale také divočáků. Letos se jejich množství a pohyb v této lokalitě u dálnice znatelně zvýšily, radnice Prahy 11 musela vydat upozornění. Protože na velkou plochu bezprostředně navazují nejen kancelářské budovy, ale hlavně obytné domy Jižního Města.

„Doporučujeme proto do oblasti mezi ulicemi Roztylská, Na Jelenách a Brněnská nevstupovat a dbát zvýšené opatrnosti i na přilehlém sídlišti, zejména po setmění. Pokud narazíte na divoká prasata, buďte opatrní a okamžitě odejděte do bezpečné vzdálenosti. Vyvarujte se jakékoli konfrontace s těmito zvířaty. Městská část ve spolupráci s Lesy hl. m. Prahy situaci řeší. V nadcházejících týdnech bude prováděn odlov zvířat Mysliveckým spolkem Šeberov,“ připomíná radnice důrazně na svých stránkách.

Město není Lánská obora
Problém s divokými prasaty v obydlených částech je v tom, že zvířata tu nelze střílet jako při odlovu třeba v Lánské oboře. „Ve městě se skutečně hon na divočáky pořádat nedá. Lovíme je zde individuálním způsobem lovu a chytáme je do pastí,“ vysvětluje místní myslivecké sdružení v Praze-Lysolajích. Přestože v porovnání s Jižním Městem je tato okrajová část Prahy méně zabydlená.

Kvůli výskytu divočáků, především bachyně s mladými, je nyní uzavřen známý bohnický hřbitov, jsou kvůli tomu zrušeny i oblíbené prohlídky s odborným historickým výkladem. „V prostoru Bohnického ústavního hřbitova (ulice U Drahaně) a okolí se pohybuje bachyně a selata, vstup na hřbitov se výrazně nedoporučuje, při vycházkách v této oblasti dejte pozor samozřejmě na sebe, rodinu, ale i na své psy, mějte je na vodítku,“ připomíná místostarosta osmé části Jiří Vítek.

Komentáře

Hlavní zprávy

Arrow zase řádí na Netflixu. Dvojka Kódu 8 je dražší, zato však utahanější, než jednička

Strážce streamu
vydáno 1. března 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Na streamovací platformu Netflix před pár dny dorazila očekávaná sci-fi jednohubka Kód 8: Část 2 (Code 8: Part II). Pokračování pět let starého...  celý článek

Neřiďte se kalendářem. Zima pro auta nekončí a v lyžařských střediscích se hodně bourá

vydáno 1. března 2024  6:01

Obleva vyhání lyžaře ze svahů českých hor rychlým tempem. Lidé se snaží urvat poslední radovánky na sněhu a ještě spěchají do hor.  celý článek

Podle studie více než čtvrtina novinářů zvažuje odchod z médií. Mohou za to i nízké platy

vydáno 29. února 2024  18:45

Žurnalistická profese (nejen) v Česku v současnosti čelí mnoha výzvám. Novinářský svět prošel v posledních letech velkými změnami.  celý článek

Čeká Pražany konec linky 190? Místním ji částečně vezme Dvorecký most

vydáno 29. února 2024  7:00,  aktualizováno  16:56

Cestující z Beránku na Smíchov budou mít na své trase bohužel o přestup víc. Modřanští nyní chystají petici.  celý článek