Jsou umělecké projekty, které nestárnou. Jedním z nich má být také Ascher Challenge. Ten připravili u příležitosti velké výstavy v Uměleckoprůmyslovém museu v Praze studentky a studenti Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze (UMPRUM) před čtyřmi lety. Nyní se projekt mladých talentů, které dostaly možnost navrhnout osobité kolekce z látek slavné textilní firmy Archer, představuje v německém Mnichově.
„Výstava má potenciál oslovit zahraniční publikum, protože se v ní pojí silný příběh historie látek s inovativním přístupem mladých návrhářů. Oblast módy a textilního designu je významnou součástí mnichovského design weeku. Výstava je tedy vynikající příležitostí, jak upozornit odborné mezinárodní publikum na naše talenty,“ říká Blanka Návratová, ředitelka Českého centra Mnichov.
Balenciaga i Chanel
Zika Ascher otevřel se svým bratrem obchod s luxusními látkami v Praze roku 1933, ale v březnu 1939 nuceně odešel s manželkou do Londýna. Od čtyřicátých do osmdesátých let dvacátého století odsud zásoboval exkluzivními látkami přední francouzské a anglické módní domy, jako jsou například Balenciaga, Chanel či Dior. Spolupracoval při jejich tvorbě s předními umělci jako Henry Moore, Cecil Beaton, Henry Matisse, Barbara Hepworth nebo Alexander Calder, ale i se studenty a mladými lidmi. Už v roce 1946 vypsal Ascher například soutěž „Try Your Hand“, do níž se zapojilo asi deset tisíc mladých lidí. Také proto kurátorka výstavy Konstantina Hlaváčková propojila původního vedoucího Ateliéru módní tvorby Pavla Ivančice s potomky této rodiny. Vznikla unikátní spolupráce, kdy studující mohli dát původním látkám a dezénům nové formy zpracování i pohled současných mladých lidí.
„Ačkoli již jejich firma není činná, poskytli její dědicové Peter a Robin Ascherovi ze svých archivů výběr různých látek – pružné bavlněné satény, plátna s keprovou vazbou, hedvábné šátky, hedvábný satén, batist a množství různých potištěných bavlněných tkanin. Studenti dostali k dispozici látky z různých období, různé materiály i dezény. Každý z mladých návrhářů měl za úkol připravit vlastní kolekci zpracovávající původní látky s ohledem na jejich unikátní dezén,“ vysvětluje mluvčí UMPRUM Kamila Stehlíková. Mimo to měli za úkol také využít propojení s moderními technologiemi, přičemž museli plně respektovat látky i autorská práva.
Ambiciózní úkol
I přes prvotní nadšení se ukázalo, že se jedná o složitý úkol, který stanovoval různé limity. „Ale studenti se ho chopili s vervou sobě vlastní. Určitě pro ně byla silnou motivací příležitost pracovat s tak jedinečnými látkami i možnost se setkat a konzultovat se synem Ascherových Peterem a jeho ženou Robin. Jednalo se o velmi ambiciózní úkol, ale studenti nezklamali,“ vzpomíná na intenzivní semestrální projekt tehdejší vedoucí ateliéru Pavel Ivančic.
Z jednotlivých kolekcí lze například vypíchnout projekt Karolíny Liberové. Mladá umělkyně využila jako základ pro své modely střihy na potahy autosedaček. Kombinovala zde černý samet a kepr s potisky skic Henryho Moora a ve výsledku vytvořila alternativu elegantních společenských šatů. Jiný přístup zvolila Barbora Kotěšovcová, která se nechala inspirovat tvaroslovím květinových motivů a převedla své šaty do tvaru květiny. „Výstava Ascher Challenge je důkazem toho, že dějiny nejsou mrtvé a neustále zasahují do toho, jak žijeme. Ascherovi jsou zároveň odrazem komplikovanosti 20. století, všech změn a jejích dopadů. Ač ve světě slavní a uznávaní, u nás opomíjení a téměř zapomenutí,“ shrnuje hlubší poselství výstavy prorektorka UMPRUM Jitka Šosová a dodává: „Jejich nadčasové látky přesáhly svou dobu. Naši studující s nimi mohli pracovat, dát jim nový život a propojit minulost se současností i budoucností.“
Tvůrčí procesy při práci s látkami i originální přístupy studentů UMPRUM včetně příběhu Ziky a Lídy Ascherových se v Mnichově představí příští čtvrtek 11. května. Akce se uskuteční v rámci Munich creative business week, který loni navštívilo šedesát tisíc fanoušků módy.