metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 23 °C

Sobota 22. června 2024. Svátek má Pavla

Nezaměstnanost klesla, pomáhají kurzy digitálních dovedností

  8:00
Největší zájem je i nadále o řidiče aut, převážně pro dálkovou nákladní dopravu, a pracovníky v kvalifikovaných i nekvalifikovaných strojírenských profesích. Zaměstnavatelé stále více požadují u svých zaměstnanců znalosti z oblasti IT.

Další 1 fotografie v galerii
Poptávka: Dopravci stále shánějí řidiče nákladních vozidel a kamionů, největší hlad je po těch, kteří jezdí nejen po České republice, ale také do zahraničí, například do Rakouska, Německa či Itálie. | foto: MAFRA

Ke konci března evidovala kontaktní pracoviště Úřadu práce ČR v Jihočeském kraji celkem 14 837 uchazečů o zaměstnání. Podíl nezaměstnaných se tak meziměsíčně snížil o 0,2 procentního bodu na hodnotu 3,3 %.

K uvedenému datu tak bylo o 828 uchazečů méně než v předchozím měsíci, oproti březnu předchozího roku to bylo více o 1 682 uchazečů o zaměstnání.

Podíl nezaměstnaných meziměsíčně poklesl ve všech okresech Jihočeského kraje, nejvýraznější byl v okresech Český Krumlov a Jindřichův Hradec (shodně o 0,4 procentního bodu). Nejvyšší podíl nezaměstnaných v rámci Jihočeského kraje byl ale i tak na Českokrumlovsku. Nejnižší naopak na Českobudějovicku, a to 2,8 %.

Sezonní práce pomalu začnou

Situace na trhu odpovídá aktuálnímu ročnímu období a již začínají být vidět vlivy sezonních prací. Lze tak očekávat, že i v dalších měsících by mohlo dojít v Jihočeském kraji k dalšímu poklesu nezaměstnanosti.

Největší zájem je o řidiče aut (převážně dálková nákladní doprava) a pracovníky v kvalifikovaných i nekvalifikovaných strojírenských profesích. „Zaměstnavatelé stále více požadují u svých zaměstnanců znalosti z oblasti IT a digitálních dovedností, proto všem doporučuji, aby se průběžně vzdělávali. V tomto může pomoci web www.jsemvkurzu.cz, kde jsou potřebné kurzy k dispozici a lidé na ně mohou získat příspěvek až 50 tisíc korun,“ říká Ivan Loukota, ředitel krajské pobočky v Českých Budějovicích.

Celý magazín

tit

Poptávka po sezonních profesích ve sledovaném měsíci byla stále na nízké úrovni. „S příchodem nezvykle teplého počasí se však začal postupně zvyšovat zájem o sezonní práce v oblasti stavebnictví a zemědělství, ale také v oblasti služeb,“ doplňuje ředitel Loukota.

Z celkového počtu nezaměstnaných bylo evidováno celkem 13 534 takzvaných dosažitelných uchazečů o zaměstnání, což bylo o 809 méně než v předchozím měsíci. Ve srovnání se stejným měsícem roku 2023 to bylo o 1 698 osob více.

Z výše uvedeného celkového počtu evidovaných uchazečů o zaměstnání bylo 7 746 žen (tj. 52,2 %). Ke konci března bylo dále evidováno 769 uchazečů o zaměstnání z řad absolventů a mladistvých (5,2 %), což bylo o 26 méně než v předchozím měsíci.

Počet evidovaných uchazečů o zaměstnání v kategorii osob se zdravotním postižením ke konci měsíce března meziměsíčně poklesl o 11 osob, bylo evidováno celkem 2 129 uchazečů (14,3 %). Z pohledu dosaženého vzdělání tvořili nejpočetnější skupinu uchazeči o zaměstnání se středoškolským vzděláním bez maturity, ke konci března jich bylo evidováno 5 918, tvořili 39,9 % všech evidovaných osob. Uchazeči ve věku 55 let a starší tvořili 23,9 % z celku, ke konci sledovaného měsíce bylo v této skupině evidováno 3 548 osob.

Ke konci měsíce března podíl nezaměstnaných na obyvatelstvu ve věkové skupině 15–64 let v Jihočeském kraji meziměsíčně poklesl o 0,2 procentního bodu na hodnotu 3,3 %. Z pohledu meziročního porovnání Jihočeský kraj evidoval tento podíl nezaměstnaných o 0,3 p. b. vyšší než v březnu roku 2023. Jihočeský kraj se tak v letošním březnu v rámci všech 14 krajů České republiky řadil mezi osm krajů s nejnižší nezaměstnaností.

Skoro 14 tisíc míst

V měsíci březnu se přišlo nově zaevidovat na kontaktní pracoviště Úřadu práce ČR v Jihočeském kraji celkem 1 889 uchazečů o zaměstnání, což bylo o 125 méně než v předchozím měsíci a o 8 osob méně než ve stejném měsíci předchozího roku. V kraji byla ukončena evidence na kontaktních pracovištích úřadu práce celkem u 2 717 uchazečů (o 658 více než v předchozím měsíci), z toho bylo umístěno do zaměstnání 2 180 uchazečů, což představuje 80,2 % z celkového počtu ukončených evidencí uchazečů o zaměstnání.

K 31. 3. 2024 meziměsíčně vzrostl počet evidovaných volných pracovních míst, proti konci února o 103 míst. Celkem bylo v Jihočeském kraji evidováno 13 732 hlášených volných pracovních míst, na jedno takové pracovní místo tak připadalo 1,1 uchazeče. V meziročním srovnání bylo v březnu evidováno o 1 312 volných pracovních míst méně.

Ke konci měsíce března evidovala kontaktní pracoviště ÚP ČR v Jihočeském kraji celkem 573 uchazečů o zaměstnání – občanů Ukrajiny (ke konci předchozího měsíce bylo na jihu Čech evidováno 609 uchazečů o zaměstnání – občanů Ukrajiny), z aktuálního počtu uchazečů se jednalo o 464 žen (tj. 81,0 %). Ve sledovaném měsíci tvořili v Jihočeském kraji občané Ukrajiny evidovaní jako uchazeči o zaměstnání 3,9 % z celkového počtu všech evidovaných uchazečů.

Autor: Lukáš Marek
  • Nejčtenější

Zastávky autobusů budou na znamení. Strach cestujících mírní organizátor dopravy i humorem

17. června 2024  4:24

„Zakrněl vám váš stopovací palec? Nevadí. I vy máte na zastávce superschopnost zastavit si autobus....

Velká sláva na kraji Prahy. Petrovice mají trolejbusovou linku. Jezdí v úterý a v dubnu

18. června 2024  13:50

V klidné a úzké Ampérově ulici v pražských Petrovicích narazíte na několik sloupků s jízdním řádem...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...} {LABEL}

Z Dlážděné je asfaltová. Rekonstrukci tratě u Masarykova nádraží se povedlo dokončit dřív

19. června 2024

V Havlíčkově a Dlážděné ulici se má dnes brzy ráno po necelých dvou měsících opět začít ozývat...

Stopy po okupačních kulkách, které vydržely na fasádě a také vlajkodržáky na Letné

16. června 2024  11:30

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...} {LABEL}

Půllitr piva za 175, za vodu i 111 korun. „I tak to byl zážitek,“ popisují čeští fanoušci fotbalové Euro

19. června 2024

Red Bull Aréna v německém Lipsku, která má kapacitu 41 122 míst, se včera otřásla v základech....

Do amfiteátru hukvaldské obory se po 39 letech vrátila opera Káťa Kabanová

22. června 2024  19:03

Do amfiteátru hukvaldské obory se dnes po 39 letech vrátila opera Leoše Janáčka Káťa Kabanová....

Inscenace ve vile Stiassni dává nahlédnout do myšlenek i soukromí Benešových

22. června 2024  17:35

Do myšlenek i soukromí československého prezidenta Edvarda Beneše a jeho manželky Hany dává...

OBRAZEM: Po zámeckém rybníce v Holešově se proháněla raketa i Maxipes Fík

22. června 2024  19:02

Oblíbený rodinný hudební festival Holešovská Regata v pátek a sobotu zaplnil areál zámeckého parku....

Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.
Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.

Máte ve své koupelně starou žehličku na vlasy nebo fén? V oblasti vlasové péče došlo v poslední době k obrovským inovacím. Je ale opravdu nutné...