metro.cz

Počasí v Praze

-3 °C / -2 °C

Neděle 3. prosince 2023. Svátek má Svatoslav
Cílem Ateliéru architektury III je permanentní testování nových metod navrhování a architektonických strategií. | foto: UMPRUM

Unikátní houbový projekt studentů umělecké školy UMPRUM slaví velký úspěch

  19:53
„Na UMPRUM se stále častěji objevují projekty, které svými ambicemi a záběrem dalece přesahují vžitou představu o uměleckých oborech.“ Tak hodnotí aktivity svých svěřenců prorektor pro studium a tvůrčí činnost Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze Zdeněk Bezecný.

„Studentky a studenti představili svou experimentální platformu Myceelab, která zkoumá potenciál myceliálních kompozitů a jedinečnou technologii propojení podhoubí s 3D tiskem. Prezentace z UMPRUM byla oceněna jako jedna ze dvou nejlepších celé konference,“ popisuje pro deník Metro mluvčí UMPRUM Kamila Stehlíková úspěch týmu studentů na konferenci v jordánském Ammánu.

Jedenáctá konference s názvem ASCAAD (The Arab Society for Computation in Architecture, Art and Design) měla za cíl sdílet zkušenosti a hledat nový pohled na výpočetní techniku a navrhování v sociokulturním kontextu. Mezi hosty z řad vědecké komunity a vybraných zástupců architektů a univerzit byli také autoři projektu Myceelab z Ateliéru architektury III UMPRUM

„Jejich prezentace byla velmi dobře přijata a získala jedno ze dvou ocenění za nejlepší prezentaci. Myceelab reaguje na současnou globální klimatickou a environmentální krizi. Zaměřuje se na možnosti myceliálních kompozitů jako udržitelného a ekologického materiálu v zastavěném prostředí,“ popisuje Stehlíková s tím, že studující Ateliéru architektury III, který vedou Imrich Vaško a Shota Tsikoliya, vyvinuli alternativní stavební materiál kombinující hlínu, lignocelulózový substrát a houby. Jeho využití zkoumají v průmyslovém zpracování prostřednictvím digitálního designu a robotické výroby.

„Práce s myceliem byla jedním ze semestrálních úkolů, které náš ateliér řešil. Studentky a studenti se tématu chopili natolik zodpovědně a do hloubky, že z akademického zadání vznikl dlouhodobý projekt Myceelab. Podařilo se jim vyvinout kompozit využívající podhoubí a propojit jej s 3D tiskem. Jedná se o unikátní postup a technologie, které lze využít dále v architektuře. Doposud jsme se s obdobným řešením nesetkali,“ doplňuje k projektu vedoucí Ateliéru architektury III Imrich Vaško. V tuto chvíli byly navrženy dva designové prototypy – Myceliální Blok a Myceliální Krajinný Prvek. Oba organické architektonické návrhy slouží k udržitelné interakci mezi zastavěným prostředím a širšími ekosystémy, do nichž jsou zasazeny.

„Projekt Myceelab je ukázkovým příkladem. Naším cílem je rozvíjet a podporovat aktivity naší školy tak, aby studující měli možnost aktivně zasahovat do změn ve vnímání a potřebách společnosti na poli environmentálních a ekologických otázek, sociálních a dalších témat. Toto Ateliér architektury III nadmíru splňuje. Neustále se zajímá o nové postupy, materialitu, technologie v navrhování, architektuře a stavebnictví. Momentálně můžeme zmínit využití mycelií a řas, jejichž přednosti jsou v dostupnosti, udržitelnosti, ekologii a kvalitě jejich kompozitních vlastností,“ komentuje Bezecný.

Výstup z jordánské konference shrnuli autoři projektu Myceelab v odborném článku, který je zveřejněn na webových stránkách konference. „Studentky a studenti Ateliéru architektury III tímto výstupem však nekončí a plánují ve svém projektu i nadále pokračovat. Možná už brzy se materiál budoucnosti z mycelií stane běžnou součástí prostředí kolem nás,“ uzavírá pro deník Metro Stehlíková.

Komentáře

Hlavní zprávy

Christiaan Barnard: Hvězdný kardiochirurg zastínil i Beatles

vydáno 3. prosince 2023  16:59

Před 56 lety se v Africe zrodil „novodobý Frankenstein“. V narkóze, na operačním stole.  celý článek

Na smíchovské Tatře mrzli hráči i věrní diváci. Populární turnaj vyplňoval zimní pauzu

PRAHA? AHA!
vydáno 3. prosince 2023  11:31

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

K-trend v České republice. Kde se vzal a o co vlastně jde?

vydáno 3. prosince 2023  6:38

Hudba, kinematografie nebo třeba kosmetika. Několik světů, které korejská kultura uchvátila.  celý článek

V druhé Perinbabě Juraje Jakubiska se mihne i nesmrtelný Dan Nekonečný

vydáno 2. prosince 2023  10:00

Nový snímek je pokračováním 38 let staré fantasy pohádky, která je na Slovensku vánoční klasikou.  celý článek