metro.cz

Počasí v Praze

20 °C / 31 °C

Neděle 21. července 2024. Svátek má Vítězslav

Návrháři, móda, kurz i obří 3D plátěnka. Co dalšího můžete vidět na pražském víkendu módy?

  6:00
Podzimní edice Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku startuje už dnes v prostorách historické Holešovické elektrárny a na dalších lokacích v Praze.
Mercedes-Benz Prague Fashion Week bude tradičně spojen s představením...

Mercedes-Benz Prague Fashion Week bude tradičně spojen s představením nejnovějších modelů značky Mercedes-Benz. | foto: Mercedes-Benz Prague Fashion Week

Český svátek módy – Prague Fashion Week (MBPFW) se v hlavním městě pod hlavičkou známé německé automobilky koná dvakrát do roka. Jeho podzimní edice plná přehlídek a eventů stálic české módní scény, etablovaných značek i začínajících návrhářů zahajuje už dnes v budově historické Holešovické elektrárny v sedmé pražské městské části.

„Tato elektrárna stála u zrodu elektrizace Prahy a je připomínkou doby, kdy i stavby sloužící funkci měly svou nedílnou estetickou složku. Je to místo, jehož genius loci nadále energii vyzařuje. Návštěvníkům dáme nahlédnout do prostor, které byly dlouho vytrženy z města a které postupně vrátíme v polyfunkční podobě zpět do městského života,“ uvádějí organizátoři akce v čele s výkonným ředitelem Lukášem Loskotem.

Podzimní edici zahájí dnes přehlídka návrháře Jakuba Polanky. V rámci dalších přehlídkových dní na hlavní lokaci se vedle samostatných autorských přehlídek návrhářů Tobiase Schuberta, Vandy Jandy a Tomáše Němce mohou návštěvníci těšit také na společný blok přehlídek návrhářek Denisy Dovaly a Lucie Kürthi, která se MBPFW účastní poprvé. Na prezentaci nové kolekce návrháře Michaela Kováčika se mohou návštěvníci těšit v neděli od jednadvaceti hodin v hotelu Andaz Prague s následující afterparty.

„V rámci podpory mladých talentů uvede na podzimním MBPFW svou novou kolekci letošní vítěz prestižní soutěže Van Graaf Junior Talent Jan Smejkal ve společném bloku s návrhářkou Dominikou Kozákovou. Své kolekce také představí studenti z Ateliéru módní tvorby – UMPRUM a Technické univerzity v Liberci,“ dodává Loskot.

„Umprumáci“ v akci
Ateliér designu oděvu a obuvi z Vysoké školy uměleckoprůmyslové v hlavním městě (UMPRUM) se přehlídek na MBPFW účastní pravidelně. Na podzimní přehlídce představí aktuální ateliérový projekt AR 22/23, jenž nese název Moje značka.

„Cílem projektu bylo poznat a naučit se, jak založit oděvní značku. Úkol, který trval po dobu dvou semestrů, měl studující vést ke komplexnímu vytvoření vlastní kolekce v režimu založení vlastní značky realizovatelné v konfekční malosériové výrobě. Zároveň vedl k zamyšlení, jak se připravit na budoucnost samostatných módních návrhářů,“ vysvětluje pro deník Metro mluvčí UMPRUM Kamila Stehlíková.

Výsledkem celoroční práce jsou originální, alternativní a nezávislé kolekce zaměřené na autory vybraného cílového zákazníka. Nemalý důraz je ve všech případech kladen na udržitelnost a zároveň marketingovou stránku – identitu značky, branding, cenotvorbu a další aspekty nezbytné pro budování seriózní oděvní značky. Poprvé se projekt představil během celoškolní přehlídky klauzurních a semestrálních prací Artsemestr léto 2023, kdy kromě tradiční prezentace v ateliéru proběhla v Technologickém centru UMPRUM módní přehlídka.

„Vznikly zdařilé, profesionální a osobité kolekce, které sklidily na závěrečné přehlídce velký ohlas. Jsem přesvědčena, že mnozí z mých studentů jsou již připraveni na vlastní úspěšnou tvůrčí kariéru,“ hodnotí výsledek profesorka Liběna Rochová.

Projekt Moje značka se v rámci aktuálního MBPFW představí v neděli v sedmnáct hodin. Kromě toho se na týdnu módy budou samostatně prezentovat i vybraní studenti. „Svou novou kolekci předvede již zmiňovaný čerstvý laureát ceny Junior Talent Jan Smejkal a čerstvý absolvent ateliéru Tomáš Němec kolekci By Coca-Cola,“ přibližuje čtenářům Metra Stehlíková.

Obsedantova teniska
Slovenský 3D umělec a Art Director Miki Nemček vystupující pod přezdívkou Obsedant zase vytvořil na letošní MBPFW unikátní prostorovou iluzi nového modelu plátěné tenisky známé americké obuvnické značky. V jím vytvořené patnáctisekundové animaci se střídají čtyři scény, které diváci v plné parádě uvidí po celou dobu akce na LCD obrazovce ve velikosti dvanáct krát pět metrů přímo v areálu týdne módy.

„Obrazovka s videem přehraje v rámci patnácti sekund prostorově vystupující obraz, kde hlavní roli hraje právě Converse bota v nové siluetě. Technologicky náročná animace je od Mikiho Nemčeka. Miki je slovenský umělec s originálním stylem založeným na bohatých barvách a vizuální síle propracované do posledního detailu. Converse tak propojuje uznávaný lokální event s lokálním umělcem a přináší do Prahy fascinující technologii, která tvoří ve světě animace a reklamy žádaný směr,“ popisuje pro deník Metro zástupce obuvnické firmy.

Lokální propagace
Takzvané anamorfické iluze přinášejí podle samotného umělce divákovi jedinečný zážitek nečekaného. Dočká se totiž vizuálně bohaté podívané, která při pohledu z jednoho konkrétního bodu vystupuje ven z obrazovky a nabízí netradiční pohled na produkt na obraze. „Jsem rád, že mohu konečně představit svoje 3D animace i v Česku, a to právě v této podobě. Zrovna Converse nabízí perfektní objekt, který jsem mohl rozpohybovat a nabídnout tak cool prezentaci s vizuálním přesahem,“ upřesňuje svou motivaci Obsedant.

Nadšení s ním sdílí i lokální manažerka značky Daniela Bacílková. „Máme z této spolupráce obrovskou radost, protože se nám podaří v Praze představit novou siluetu právě v této podobě, navíc na lokální a respektované události,“ uzavírá pro Metro Bacílková.

UMPRUM

  • Vysoká škola uměleckoprůmyslová byla založena v roce 1885. Řadí se mezi nejkvalitnější vzdělávací instituce v zemi.
  • Důkazem je množství úspěšných absolventů patřících mezi respektované odborníky s prestiží přesahující státní hranice. Škola se dělí na katedry architektury, designu, volného umění, užitého umění, grafiky a katedru teorie a dějin umění. Dvakrát do roka je otevřena veřejnosti při prezentacích studentských prací Artsemestr a pořádá 15 výstavních akcí, z toho půlku v zahraničí.
Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Mosty pro Prahu jezdívají po Vltavě. Už dřív takhle přijel ten železniční na Výtoň

vydáno 21. července 2024  11:41,  aktualizováno  11:59

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

Řadová garáž? Před pěti lety za 150 tisíc, teď dokonce za půl milionu

vydáno 21. července 2024  5:04

Když Československo zasáhla vlna automobilismu, vzrostl zájem o garáže. Ulice se začaly plnit auty, najednou nebylo kde parkovat a také při permanentním...  celý článek

RECENZE: V hlavě 2 je nejúspěšnějším filmem roku. Baví, je to ale klasická dvojka

vydáno 20. července 2024  16:58

Ještě ani neběžel v některých zemích a už bylo jasné, že jde o nejvýnosnější dílo značky Pixar. Animák V hlavě 2 je první a dosud jedinou letošní...  celý článek

Stověžaté středověké město se konečně nadechlo a rozepjalo svá křídla

vydáno 20. července 2024  5:40

Před 150 lety, 20. července 1874, začalo bourání hradeb, které chránily Prahu před útoky a ostřelováním. Začalo se ve čtyři hodiny ráno na procitající...  celý článek