metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 19 °C

Neděle 24. září 2023. Svátek má Jaromír
PRAHA? AHA!
Dalších 13 fotografií v galerii
Přístavba Rudého práva se stavěla sedm let. | foto: ARCHIVMAFRA

Rudé právo stavěli soudruzi sedm let, stálo 23 let a kapitalisti ho zbourali za rok

  11:33
Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky unikalo, i když to míjíte denně. Nabízíme vám známá místa jinýma očima i zcela neznámé skutečnosti. Uvidíte, že procházka Prahou může být neopakovatelné dobrodružství.

Doby výstavby tiskového komplexu Rudého práva mezi ulicemi Na Poříčí a Na Florenci trvala sedm let. Přesněji řečeno od října 1982 do dubna 1989. Tehdejší tiskový „orgán“ komunistické strany sídlil ve starém objektu s tiskárnou, kam se vcházelo naproti Bílé labuti. Protože jak redakce, tak tiskařské technologie potřebovaly zmodernizovat, zadali si soudruzi projekt, který měl odpovídat významu deníku, který vycházel v největším nákladu ze všech tiskovin u nás.

Přístavba Rudého práva se stavěla sedm let. Bourala jen několik měsíců.

Už v době výstavby se památkáři čertili, že masa železa a keramiky i betonu výrazně přesahuje profil okolních staveb. Ale Rudé právo mělo nejen největší formát (stejný jako tehdejší slovenská Pravda a české Zemědělské noviny (tiskly se ve stejné tiskárně jako komunistický deník). Jenže zlomit nabubřelost strany, která řídila i vládu, bylo nad síly protestujících hlasů.

Nové Rudé právo tu mělo být na věčné časy, stejně jako režim, který tiskově udržovalo při životě. Jenže uplynulo jen pár měsíců od chvíle, kdy se do novostavby nastěhovali redakce deníku i dalších tiskovin a komunismus šel v listopadu 1989, jak se říká, do kopru. Postupem času se ukázalo, že udržovat obrovský komplex je nad síly jak ještě existujícího Rudého práva, tak i dalších nájemců, kteří se sem postupně nakvartýrovali. Navíc objekt byl, i přes nejrůznější západní technologie a materiály, zdravotně nevyhovující, o jeho spíše netepelných vlastnostech ani nemluvě.

Přístavba Rudého práva se stavěla sedm let. Bourala jen několik měsíců.

A tak se do něho nakonec v roce 2012, po pouhých 23 letech existence, zakously sbíječky a lžíce bagrů a do roka byl symbol předlistopadové propagandy pryč.

Jen pro zajímavost. Zhruba ve stejném čase, kdy začali dělníci stavět komplex Na Florenci, byl dokončený projekt Hotelu Forum na Pankráci naproti tehdejšímu Paláci kultury. Byť se jednalo objemově o přibližně podobnou stavbu, Rakušané a Jugoslávci ji zvládli za dva roky!

Komentáře

Hlavní zprávy

Vítězné snímky z přehlídek v Cannes, Benátkách a Berlíně přijedou za pár dní do Prahy

vydáno 24. září 2023  19:03

Be2Can, přehlídka výrazných filmů ze tří největších filmových festivalů v Berlíně, Benátkách a Cannes, oslaví jubilejní desátý ročník. Odehraje se od 4....  celý článek

Zvědavost ho přilákala až do Turecka. Dojel tam na pionýru za šest dní, ale zvládl by to prý dřív

vydáno 24. září 2023  15:00

Na motorce do zahraničí? Žádný problém. Pionýr je jeho srdeční záležitostí. Náctiletý nadšenec Václav Hradil se rozhodl vyjet do Turecka na vlastní pěst....  celý článek

Nelíbí se ti to? Tak si postav lepší. Co všechno člověka napadne při exkurzi kanceláří

PRAHA? AHA!
vydáno 24. září 2023  11:35

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Akcemi nadupaný začátek podzimu. Přijede dvorní kameraman slavného režiséra Pedra Almodóvara

vydáno 24. září 2023  8:10

Nezůstávejte v následujících víkendech doma! Čeká vás spousta zajímavých akcí. Konají se zajímavé výstavy, vyrazit můžete do Moravského Toskánska,...  celý článek