metro.cz

Počasí v Praze

16 °C / 20 °C

Pátek 22. září 2023. Svátek má Darina
PRAHA? AHA!
Dalších 13 fotografií v galerii
Přístavba Rudého práva se stavěla sedm let. | foto: ARCHIVMAFRA

Rudé právo stavěli soudruzi sedm let, stálo 23 let a kapitalisti ho zbourali za rok

  11:33
Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky unikalo, i když to míjíte denně. Nabízíme vám známá místa jinýma očima i zcela neznámé skutečnosti. Uvidíte, že procházka Prahou může být neopakovatelné dobrodružství.

Doby výstavby tiskového komplexu Rudého práva mezi ulicemi Na Poříčí a Na Florenci trvala sedm let. Přesněji řečeno od října 1982 do dubna 1989. Tehdejší tiskový „orgán“ komunistické strany sídlil ve starém objektu s tiskárnou, kam se vcházelo naproti Bílé labuti. Protože jak redakce, tak tiskařské technologie potřebovaly zmodernizovat, zadali si soudruzi projekt, který měl odpovídat významu deníku, který vycházel v největším nákladu ze všech tiskovin u nás.

Přístavba Rudého práva se stavěla sedm let. Bourala jen několik měsíců.

Už v době výstavby se památkáři čertili, že masa železa a keramiky i betonu výrazně přesahuje profil okolních staveb. Ale Rudé právo mělo nejen největší formát (stejný jako tehdejší slovenská Pravda a české Zemědělské noviny (tiskly se ve stejné tiskárně jako komunistický deník). Jenže zlomit nabubřelost strany, která řídila i vládu, bylo nad síly protestujících hlasů.

Nové Rudé právo tu mělo být na věčné časy, stejně jako režim, který tiskově udržovalo při životě. Jenže uplynulo jen pár měsíců od chvíle, kdy se do novostavby nastěhovali redakce deníku i dalších tiskovin a komunismus šel v listopadu 1989, jak se říká, do kopru. Postupem času se ukázalo, že udržovat obrovský komplex je nad síly jak ještě existujícího Rudého práva, tak i dalších nájemců, kteří se sem postupně nakvartýrovali. Navíc objekt byl, i přes nejrůznější západní technologie a materiály, zdravotně nevyhovující, o jeho spíše netepelných vlastnostech ani nemluvě.

Přístavba Rudého práva se stavěla sedm let. Bourala jen několik měsíců.

A tak se do něho nakonec v roce 2012, po pouhých 23 letech existence, zakously sbíječky a lžíce bagrů a do roka byl symbol předlistopadové propagandy pryč.

Jen pro zajímavost. Zhruba ve stejném čase, kdy začali dělníci stavět komplex Na Florenci, byl dokončený projekt Hotelu Forum na Pankráci naproti tehdejšímu Paláci kultury. Byť se jednalo objemově o přibližně podobnou stavbu, Rakušané a Jugoslávci ji zvládli za dva roky!

Komentáře

Hlavní zprávy

Soulož s kostlivcem nemusí být hned Konec světa. Nebe s.r.o. baví i napočtvrté

Strážce streamu
vydáno 22. září 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Děj komediálního seriálu Nebe s.r.o., neboli Miracle Workers se ve čtvrté sérii přesunul do postapokalyptické budoucnost. V ní čelí pouštní válečník Sid...  celý článek

RECENZE: Stallonea budete postrádat. Banda akčních veteránů je potřetí zpátky v kinech

vydáno 22. září 2023  6:00

Je to celé poněkud smutné. Na jednu stranu je člověk rád, že se série Postradatelní dočkala i čtvrtého závěrečného pokračování. Zároveň je však nasnadě,...  celý článek

Češi s dluhy. Nejvíce je tíží „dluhy pro dobrou věc“ - hypotéky. Z EU jsou na tom nejhůře Řekové

vydáno 21. září 2023  12:11

Zastavte se někde na ulici a začněte počítat. První, druhý, první, druhý. Statisticky tak každý druhý chodec, který kolem vás projde, patří k lidem,...  celý článek

I vstupní prohlídka u praktického lékaře může zachránit ledviny

vydáno 21. září 2023  9:52

Své dětství a většinu dospívání prožil Vojtěch Růta (25) v jižních Čechách. Zde také chodil na gymnázium a věnoval se svým oblíbeným sportům, jako...  celý článek