metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 19 °C

Neděle 24. září 2023. Svátek má Jaromír
Zdeněk Zoli Zolman založil taneční skupinu T-bass v roce 1997. | foto: Taneční skupina T-bass

Nejvíc mě chytil za srdce fenomén Jackson, říká zakladatel taneční skupiny T-bass Zdeněk Zolman

  6:00
Chtěl se odlišit od ostatních, a proto založil taneční skupinu. Ta letos slaví šestadvacet let existence.

Říká si Zoli a pod svými křídly tanečně odchoval nespočet dětí i dospělých. Královéhradecká taneční skupina T-bass pod vedením Zdeňka Zolmana se z pouhých dvanácti členů rozrostla na početnou komunitu, která se stále zvětšuje.

Zolmanova cesta ale začala dávno předtím, kdy jako pouhý kluk rád poslouchal dobrou hudbu. „Zamlada jsem hodně sportoval. Když jsem uslyšel muziku, automaticky to se mnou šilo. Nejvíc mě ale chytil za srdce fenomén Michael Jackson,“ přiznává Zolman. Již zesnulého zpěváka poté začal tanečně napodobovat, a dokonce jezdil po diskotékách a s připravenou imitací působil před publikem. Později mu to ale nestačilo a chtěl, aby na vystupování nebyl sám.

Hudba, pohyb, emoce
Rozhodl se proto založit taneční skupinu. „Hlavně jsem měl vždycky rád hip hop, funk, R’n’B a podobně. A protože tady v okolí byly jen taneční skupiny se zaměřením na standard a latinu nebo disko, založil jsem první čistě hiphopovou skupinu ve východních Čechách,“ pokračuje Zoli. V současnosti skupina oslavuje 26. výročí existence. Co se podle Zolmana za tu dobu nejvíce změnilo? „Předně se změnil přístup k informacím. Mnohem lépe chytáme novinky ze světa, kvalitněji, rychleji. Častěji se potkáváme se světovými tanečníky, učíme se, sdílíme. Zároveň se snažíme zkvalitňovat naše zázemí i akce, které sami pořádáme,“ vysvětluje zakladatel.

Ani po letech se jeho cíl nezměnil. „Chci nadchnout do tance co nejvíc dětí a mladých a maximálně je podporovat. A to třeba tím, že jim vytvořím kvalitní podmínky a vzdělání. Myslím si, že je to ten nejzáživnější způsob trávení volného času. Kvalitní hudba, zdravý pohyb, parta a emoce,“ líčí Zoli.

Tanec jako životní styl
Podle něj ani není podstatné, v jakém věku začnou děti tančit. Důležité je, že je to chytne a položí se do toho. „Každopádně jsou v tanci i další benefity, jako například psychické a fyzické zdraví, kdy tanečník formuje svoje tělo i rozvíjí myšlení, pracuje s emocemi, zapadá do kolektivu a získává přátele na celý život,“ líčí. Ani on není výjimkou. Tanec ho chytl za srdce a po letech přiznává, že pro něj znamená život. „Považuji ho za svou základní lidskou potřebu,“ přiznává Zolman a dodává, že tanec je jedno z prvních umění a vyjádření pocitů a emocí už odpradávna.

Proč by podle Zoliho měla být skupina T-bass ta správná volba? „Protože to milujeme. Tančíme dlouho, ale pořád se učíme, což je asi to nejpodstatnější. Pořád se posouváme. Máme kvalitní tým mladých a progresivních lektorů, kteří jsou hladoví jak po vzdělání, tak po předávání znalostí svým svěřencům,“ říká Zolman.

Soutěž jako koření
Po určitém čase se děti dostanou i do soutěžních složek a mají šanci podívat se po republice i do zahraničí a bojovat o nejrůznější tituly. Podle Zolmana jsou soutěže spíše takové „koření“. „Každý se chce dříve nebo později porovnávat v tom, co miluje, s jinými. Děcka mají zároveň jasné cíle, kam směřovat přípravu, a motivaci k sebezdokonalování. Na soutěžích pak prožívají silné emoce, učí se pracovat s úspěchy i neúspěchy, potkávají a poznávají další lidi se stejnou zálibou, vznikají silné vazby jak ve vlastním kolektivu, tak mezi kolektivy napříč taneční scénou,“ dodává.

Po celé září navíc probíhá nábor do skupiny. Ta má pobočku nejen v Hradci Králové, ale také v Pardubicích. Kdo by se měl přihlásit? „Každý, koho baví hudba, s kým to hýbe. Taky ten, kdo má rád pohyb a kolektiv. Nikdo se k nám nemusí bát přijít. Neděláme žádné konkurzy. Každý u nás najde své místo. Všichni jsou zkrátka vítáni,“ uzavírá Zolman.

V sobotu 23. září se nadšenci mohou těšit na každoroční akci na střeše obchodního centra Futurum v Hradci Králové. Zde skupina T-bass předvede choreografie, které se naučila na letním soustředění.

Komentáře

Hlavní zprávy

Vítězné snímky z přehlídek v Cannes, Benátkách a Berlíně přijedou za pár dní do Prahy

vydáno 24. září 2023  19:03

Be2Can, přehlídka výrazných filmů ze tří největších filmových festivalů v Berlíně, Benátkách a Cannes, oslaví jubilejní desátý ročník. Odehraje se od 4....  celý článek

Zvědavost ho přilákala až do Turecka. Dojel tam na pionýru za šest dní, ale zvládl by to prý dřív

vydáno 24. září 2023  15:00

Na motorce do zahraničí? Žádný problém. Pionýr je jeho srdeční záležitostí. Náctiletý nadšenec Václav Hradil se rozhodl vyjet do Turecka na vlastní pěst....  celý článek

Nelíbí se ti to? Tak si postav lepší. Co všechno člověka napadne při exkurzi kanceláří

PRAHA? AHA!
vydáno 24. září 2023  11:35

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Akcemi nadupaný začátek podzimu. Přijede dvorní kameraman slavného režiséra Pedra Almodóvara

vydáno 24. září 2023  8:10

Nezůstávejte v následujících víkendech doma! Čeká vás spousta zajímavých akcí. Konají se zajímavé výstavy, vyrazit můžete do Moravského Toskánska,...  celý článek