metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 19 °C

Neděle 24. září 2023. Svátek má Jaromír
Vzpoura proti zaběhnutým představám o důchodcích ve filmu Vratné lahve. Zdeněk Svěrák odmítl se svými vrstevníky sypat ptáčkům v parku a zkusil to na penzi jako poslíček na kole. | foto: Falcon

Dejte si pozor na blondýnu a důchodce za volantem. Češi mají rádi klišé

  6:00
Stereotyp je zjednodušené hodnocení. Nejčastěji ho používáme u jednotlivců a skupin obyvatelstva. Ale i při hodnocení situací.

Tak jako je v pohádce drak automaticky symbolem zla a obvykle pojídá krásné princezny, tak si zjednodušeným hodnocením lidé pomáhají, když něco nebo někoho posuzují. Uprchlík s drahým mobilem jistě nemá důvod utíkat. Češi jsou švejkové a pijani piva a Poláci jsou vodkoví alkoholici. Stejně tak politici jen kradou a pražská kavárna škodí republice. Klišé a stereotypy nás provázejí denně.

Zpráva z tisku

  • Silničáři pokazili značení, řidiče vedlo na kruhovém objezdu do protisměru. Pod tímto titulkem se objevila zpráva 28. 8. 2023 na iDNES.cz.
  • Podle majitele liberecké auto a motoškoly Lukáše Kobery bylo značení velmi nebezpečné. „Tohle je šlendrián, kdo tohle navrhl či povolil, je bezmozek. To značení jde přímo proti logice kruhového objezdu. A jistě, normální řidič si s tím poradí a zaklepe si na čelo, ale taky tam může přijet zmatený důchodce a pošle to na kruháč v protisměru, protože přece pojede podle šipky,“ míní Kobera.

Mladí „divočáci“ bourají častěji
V médiích se v minulých dnech objevila zpráva o špatně vyznačeném kruhovém objezdu na Liberecku, kde jedna ze šipek posílala řidiče ne vpravo, ale vlevo, a Lukáš Kobera, majitel jedné z libereckých autoškol, upozorňoval na to, co by se mohlo stát, kdyby se špatným značením řídil „zmatený důchodce“. Jak ale ukazují statistiky Dopravní policie ČR, v deseti sledovaných věkových kategoriích se umístili v loňském roce coby viníci senioři nad 70 let až na šesté pozici. Například mladí řidiči mezi 25 až 29 lety figurují v téměř šesti tisících zaviněných havárkách, což je o tisíc víc než uvedení sedmdesátníci.

Statistiku je ale nutné číst i tak, která ze skupin řidičů na českých silnicích je početně nejsilnější a která současně jezdí nejvíc. U starších řidičů lze předpokládat, že za volant usedají méně často. Nic to ale nemění na faktu, že nehod zaviní mnohem méně než ti mladší. Majitel liberecké autoškoly Lukáš Kobera na dotaz deníku Metro uvedl pouze to, že jeho hodnocení situace ohledně špatného značení u kruhového objezdu a varování před „zmateným důchodcem“ je „zjednodušení a nadsázka“.

Vedou středněvěcí

Až na šestém místě statistik dopravních nehod podle věku figurují řidiči nad 70 let. V roce 2022 zavinili 4845 havárií. Na špici jsou řidiči mezi 40 až 49 lety s 12 tisíci nehodami, následují třicátníci s 11 tisícovkami. Na třetím místě jsou padesátníci s téměř devíti tisíci zaviněnými dopravními nehodami. Čísla se ale týkají jen nehod, u kterých je věk řidiče zaznamenán. Těch je v policejních statistikách více než 21 tisíc, zatímco dopravních nehod celkově bylo loni přes 78 tisíc.

Projevy ageismu se v české společnosti množí
Výraz ageismus se poprvé objevil před 55 lety v článku amerického psychiatra Roberta Butlera v deníku Washington Post v souvislosti se segregační bytovou politikou. Ke spojení výrazů zmatený a důchodce ve zprávě o špatném značení objezdu jsme poprosili o komentář také Ivu Holmerovou, přední českou odbornici na stáří a ředitelku Gerontologického centra v Praze 8.

„Je to opravdu nehezké klišé. Navíc a na rozdíl asi i od blondýny velmi škodlivé. Projevy ageismu, tedy diskriminace z důvodu věku, se bohužel v naší společnosti množí a to je opravdu dost neblahý fenomén. Snad bych jen měla dodat, že starší řidiči nepatří mezi nejčastější viníky dopravních nehod. To ale asi pan majitel neví,“ upozorňuje Iva Holmerová.

Také Lucie Vidovičová z Masarykovy univerzity Brno, vedoucí projektu Ageismus.cz, definovala ageismus v roce 2005. A to jako „ideologii založenou na sdíleném přesvědčení o kvalitativní nerovnosti jednotlivých fází lidského životního cyklu manifestovanou skrze proces systematické, symbolické i reálné stereotypizace a diskriminace osob a skupin na základě jejich chronologického věku a/nebo na jejich příslušnosti k určité generaci“.

Náplavy, socky, tržní nájem, kdo neumí, učí
O zkušenosti s nejčastějšími stereotypy jsme požádali i čtenáře deníku Metro. „Náplavy jsou jen z Moravy,“ vybavuje si jedno z častých hodnoticích klišé Alena Králová, čtenářka Metra. Podobný pohled na obyvatele Prahy a jejich názory na ty, kteří se sem přistěhovali, má i Marek Rojíček, sám severní Moravák. „Pražáci na Moraváky a vůbec na náplavy nadávají, přitom možná tři čtvrtiny z nich jsou z Moravy nebo odjinud,“ konstatuje Rojíček.

„Moravskej abstinent, znojemská okurka, ulhanej politik, řidič BMW a zlodějskej podnikatel,“ okomentoval v nadsázce některé stereotypy čtenář Matěj Gradia Ehrenberger. Andrea Kubíčková naráží na jeden z nejčastějších stereotypů, který se týká pedagogů. „Kdo umí, umí, kdo neumí, učí,“ konstatuje Kubíčková na adresu jednoho z klišé.

Ale nechybí ani zjednodušená hodnocení na adresu seniorů. „Důchodci si jdou do čekárny k doktorovi poklábosit,“ vzkazuje přes Facebook deníku Metro Jaromír Vít a přidává ještě pár dalších. Jako že MHD je jen pro „socky“, čištěné zuby se nekazí, lidem na dávkách se nechce pracovat, výši nájemného určuje trh a lidi nejsou chudí, protože mají v obchodech plné vozíky.

Na stereotyp o vyplašených a slabých seniorech ale doplatil 39letý násilník v České Lípě. Požadoval po 79letém muži peníze. „Senior v pudu sebezáchovy použil na svou obranu jízdní kolo, zvedl ho, několikrát jím pachatele udeřil a ten pak upadl na zem,“ popsala incident mluvčí krajské policie Ivana Baláková. Seniorovi však v souboji došly síly, násilník mu kolo sebral a ujel. Policie ho však brzy dopadla.

Komentáře

Hlavní zprávy

Vítězné snímky z přehlídek v Cannes, Benátkách a Berlíně přijedou za pár dní do Prahy

vydáno 24. září 2023  19:03

Be2Can, přehlídka výrazných filmů ze tří největších filmových festivalů v Berlíně, Benátkách a Cannes, oslaví jubilejní desátý ročník. Odehraje se od 4....  celý článek

Zvědavost ho přilákala až do Turecka. Dojel tam na pionýru za šest dní, ale zvládl by to prý dřív

vydáno 24. září 2023  15:00

Na motorce do zahraničí? Žádný problém. Pionýr je jeho srdeční záležitostí. Náctiletý nadšenec Václav Hradil se rozhodl vyjet do Turecka na vlastní pěst....  celý článek

Nelíbí se ti to? Tak si postav lepší. Co všechno člověka napadne při exkurzi kanceláří

PRAHA? AHA!
vydáno 24. září 2023  11:35

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Akcemi nadupaný začátek podzimu. Přijede dvorní kameraman slavného režiséra Pedra Almodóvara

vydáno 24. září 2023  8:10

Nezůstávejte v následujících víkendech doma! Čeká vás spousta zajímavých akcí. Konají se zajímavé výstavy, vyrazit můžete do Moravského Toskánska,...  celý článek