metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 28 °C

Úterý 3. října 2023. Svátek má Bohumil

Další 1 fotografie v galerii
Pražané mohou nově hodnotit kontejnery na tříděný odpad a posílat městu podněty na případná zlepšení. | foto: OICT

Popelnice nafasovaly kódy. Pražané je mohou hodnotit skrze mobilní aplikaci

  19:00
K mobilní aplikaci Moje Praha vznikl nový doplněk. Uživatelé, kteří uvedou svou e-mailovou adresu, mohou nově sledovat řešení svých podnětů.

Sdílení fotografií nepořádku kolem kontejnerových stanovišť patří mezi Pražany k poměrně populární činnosti. I na tento fakt se rozhodl před časem navázat magistrát, který uvedl do provozu edukativní webovou aplikaci s názvem Moje Praha – Odpady. Ta nabízí již nějaký čas obyvatelům metropole užitečné informace. Kromě vyhledání nejbližšího místa na tříděný odpad či svozových dnů je nyní nově možné každé kontejnerové stanoviště ohodnotit. Tedy poslat městu pochvalu či podnět ke zlepšení jeho stavu. „Chceme zpřístupnit veřejnosti informace o odpadech bez nutnosti mít aplikaci v telefonu. V rámci pilotního projektu s názvem RFID čipy v odpadových nádobách, který aktuálně probíhá ve třech městských částech, byly na některé kontejnery nalepeny štítky s QR kódem,“ říká náměstkyně primátora pro životní prostředí Jana Komrsková a upřesňuje, že po jeho načtení telefonem budete přesměrováni na novou webovou aplikaci. „Do budoucna chceme takovéto štítky na nádobách po celé Praze,“ dodává Komrsková. Pro hlavní město tyto webové stránky vyvíjí městská společnost Operátor ICT. K mobilní aplikaci Moje Praha vznikla také nová interaktivní mapka, která je dostupná na adrese odpady.mojepraha.eu. Nejbližší veřejná kontejnerová stání na tříděný odpad pomáhá hledat podle aktuální polohy, pokud je zapnutá GPS.

Zároveň je zde možnost zadat adresu do vyhledávače. V aplikaci lze jednoduše filtrovat stanoviště dle požadovaného druhu odpadu. Tedy papír, plast, čiré a barevné sklo, nápojové kartony, kovy a jedlé oleje a tuky či si vybrat pouze stanoviště, na kterých se nachází monitorované sběrné nádoby, to znamená nádoby s instalovaným senzorickým řešením.

Netřídíme

5

Tolik tun odpadu odvážejí každý rok Pražské služby z pouličních košů. Toto číslo se meziročně zvyšuje o pět až osm procent. Barevných kontejnerů je málo?

„V případě použití filtru na vyhledání pouze monitorovaných sběrných nádob se lze, na základě aktuálních dat ze senzorických řešení o naplněnosti nádob, rozhodnout, zda s tříděným odpadem stanoviště navštívit hned, nebo odpad prozatím nechat doma a počkat, až svoz proběhne. Odložením odpadu nebo čehokoli jiného u stanoviště tříděného odpadu je zakládána černá skládka, kde v případě dopadení příslušné osoby hrozí udělení pokuty,“ vysvětluje náměstkyně a vysvětluje, že uživatelům tato aplikace rovněž nabízí informace o tom, co do jakých nádob patří, či naopak nepatří, o plánech a také četnosti svozu jednotlivých komodit.

Veškeré podněty, které uživatelé přes aplikaci zašlou, budou automaticky předávány do aplikace Změňte.to. Následně poputují na příslušné městské části a pražský magistrát. Uživatelé, kteří při odeslání hodnocení uvedou svoji e-mailovou adresu, mohou dále sledovat stav řešení svého podnětu. „Do budoucna plánujeme stejné funkce doplnit i do mobilní aplikace Moje Praha,“ upřesnil novinku Petr Suška, místopředseda představenstva a ředitel úseku Smart City a inovací ve společnosti Operátor ICT.

Komentáře

Hlavní zprávy

Svět golfu zdaleka není jen o jamkách na greenech, říká šéfka golfsoftwarové firmy

vydáno 2. října 2023  19:34

Sára Kubelková měla k práci s lidmi, řízení talentů a jejich rozvoji blízko už během studia andragogiky. V průběhu covidové krize v sobě objevila skrytou...  celý článek

Kultura pro rodiče nabízí alternativu. Děti mohou vzít na představení s sebou

vydáno 2. října 2023  9:00

Chcete zajít za kulturou, ale nemáte hlídání? Nyní můžete i s dětmi, o které se postará zaučený personál.  celý článek

Úspěch terapie záleží na klientově odhodlání, říká psycholog Pavel Pařízek

vydáno 1. října 2023  20:00

Pavel Pařízek je psycholog a zakladatel webu Terapie.cz, který usnadňuje lidem najít správného psychoterapeuta. Nejčastěji s klienty řeší problémy ve...  celý článek

Smíchovský fenomén. Ani pivovar, ani feťáci. Ale lávka, pro lidi je to nostalgie

PRAHA? AHA!
vydáno 1. října 2023  11:19

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek