metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 25 °C

Čtvrtek 25. července 2024. Svátek má Jakub

Popelnice nafasovaly kódy. Pražané je mohou hodnotit skrze mobilní aplikaci

  19:00
K mobilní aplikaci Moje Praha vznikl nový doplněk. Uživatelé, kteří uvedou svou e-mailovou adresu, mohou nově sledovat řešení svých podnětů.

Další 1 fotografie v galerii
Pražané mohou nově hodnotit kontejnery na tříděný odpad a posílat městu podněty na případná zlepšení. | foto: OICT

Sdílení fotografií nepořádku kolem kontejnerových stanovišť patří mezi Pražany k poměrně populární činnosti. I na tento fakt se rozhodl před časem navázat magistrát, který uvedl do provozu edukativní webovou aplikaci s názvem Moje Praha – Odpady. Ta nabízí již nějaký čas obyvatelům metropole užitečné informace. Kromě vyhledání nejbližšího místa na tříděný odpad či svozových dnů je nyní nově možné každé kontejnerové stanoviště ohodnotit. Tedy poslat městu pochvalu či podnět ke zlepšení jeho stavu. „Chceme zpřístupnit veřejnosti informace o odpadech bez nutnosti mít aplikaci v telefonu. V rámci pilotního projektu s názvem RFID čipy v odpadových nádobách, který aktuálně probíhá ve třech městských částech, byly na některé kontejnery nalepeny štítky s QR kódem,“ říká náměstkyně primátora pro životní prostředí Jana Komrsková a upřesňuje, že po jeho načtení telefonem budete přesměrováni na novou webovou aplikaci. „Do budoucna chceme takovéto štítky na nádobách po celé Praze,“ dodává Komrsková. Pro hlavní město tyto webové stránky vyvíjí městská společnost Operátor ICT. K mobilní aplikaci Moje Praha vznikla také nová interaktivní mapka, která je dostupná na adrese odpady.mojepraha.eu. Nejbližší veřejná kontejnerová stání na tříděný odpad pomáhá hledat podle aktuální polohy, pokud je zapnutá GPS.

Zároveň je zde možnost zadat adresu do vyhledávače. V aplikaci lze jednoduše filtrovat stanoviště dle požadovaného druhu odpadu. Tedy papír, plast, čiré a barevné sklo, nápojové kartony, kovy a jedlé oleje a tuky či si vybrat pouze stanoviště, na kterých se nachází monitorované sběrné nádoby, to znamená nádoby s instalovaným senzorickým řešením.

Netřídíme

5

Tolik tun odpadu odvážejí každý rok Pražské služby z pouličních košů. Toto číslo se meziročně zvyšuje o pět až osm procent. Barevných kontejnerů je málo?

„V případě použití filtru na vyhledání pouze monitorovaných sběrných nádob se lze, na základě aktuálních dat ze senzorických řešení o naplněnosti nádob, rozhodnout, zda s tříděným odpadem stanoviště navštívit hned, nebo odpad prozatím nechat doma a počkat, až svoz proběhne. Odložením odpadu nebo čehokoli jiného u stanoviště tříděného odpadu je zakládána černá skládka, kde v případě dopadení příslušné osoby hrozí udělení pokuty,“ vysvětluje náměstkyně a vysvětluje, že uživatelům tato aplikace rovněž nabízí informace o tom, co do jakých nádob patří, či naopak nepatří, o plánech a také četnosti svozu jednotlivých komodit.

Veškeré podněty, které uživatelé přes aplikaci zašlou, budou automaticky předávány do aplikace Změňte.to. Následně poputují na příslušné městské části a pražský magistrát. Uživatelé, kteří při odeslání hodnocení uvedou svoji e-mailovou adresu, mohou dále sledovat stav řešení svého podnětu. „Do budoucna plánujeme stejné funkce doplnit i do mobilní aplikace Moje Praha,“ upřesnil novinku Petr Suška, místopředseda představenstva a ředitel úseku Smart City a inovací ve společnosti Operátor ICT.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Peníze máme, s fyzičkou je to horší! Češi utrácejí za elektrokola klidně desetitisíce

vydáno 25. července 2024  5:22

Podle odhadů poradenské skupiny Moore Czech Republic se ekonomický optimismus Čechů mírně snižuje. Přesto jsou ochotní za leccos utrácet. Například za...  celý článek

Nejočekávanější komiksový snímek roku je tu. Na úspěchu Deadpoola vydělají fandové i producenti

vydáno 24. července 2024  15:56

Výbuchy, kulky i utržené končetiny létající vzduchem, proklatě černý humor. To vše nabídla v kinech dvojice snímků Deadpool (2016) a Deadpool 2 (2018)....  celý článek

Kde je mé mlžítko? Rozmístění sprch a osvěžítek lze snadno naklikat v mapách na internetu

vydáno 24. července 2024  11:00

Pítka, fontány, brouzdaliště i zrekonstruované pumpy. To jsou místa, kde se mohou Pražané svlažit přímo v ulicích rozpáleného města. Nejvíce trendy jsou...  celý článek

Než bych se hýbal, to si raději nesundám tričko. Kila nad limit na plážích i schováváme

vydáno 24. července 2024  5:00

Vystavit tělo veřejnému obdivu, nebo ho skrýt pod hladinou? Tak může znít dilema, které mnohdy trápí lidi ve chvíli, kdy mají pocit, že jejich postava...  celý článek