Po zkušenostech s několika dalšími on-line projekty se proto rozhodli v 17 letech vytvořit jednoduchou platformu, skrz kterou budou moci děti v podobné situaci na šikanu upozornit, a to anonymně, bez žalování a hlavně bezpečně. „Po pár letech se na nás začali obracet zaměstnanci a firmy s tím, že by ocenili, kdybychom aplikaci přizpůsobili pracovnímu prostředí. Jak se totiž ukázalo, školy nejsou jediným místem s problémy, o kterých není snadné mluvit osobně. Nyní tedy máme aplikaci NNTB, která slouží pro školy i pro firmy,“ dodává Sláma.
Platforma s názvem Nenech To Být (NNTB) tak v současnosti nabízí bezpečné řešení povinností i rizik vyplývajících z nového zákona o ochraně oznamovatelů. Ten vešel v účinnost 1. srpna a týká se všech firem, které mají více než 250 zaměstnanců a od letošního prosince i více než 50 zaměstnanců. Aplikace funguje jako on-line schránka důvěry a vnitřní oznamovací systém. Zaměstnanci i žáci přes něj mohou odesílat podněty a s příslušnou osobou řešit cokoliv, o čem není snadné mluvit osobně. Podle Slámy jde o jednoduchý a bezpečný nástroj pro budování etické firemní kultury, řešení whistleblowingu a odhalování šikany. „Whistleblowing se dá v praxi přeložit jako pískání na píšťalku. Je to stejné, jako když rozhodčí ve sportu zapíská faul a tak na něj upozorní. Podobně může občan zapískat faul na úřadě, kde odhalí korupci, nebo zaměstnanec ve firmě, kde dochází k neetickému jednání,“ vysvětluje zakladatel Sláma.
Podle něj umění vystoupit z davu a sebrat odvahu nenechat věci být není bonzování, ale hrdinství. „To, jak se o whistleblowingu v poslední době mluví, a to, že čím dál více firem zavádí whistleblowingové platformy, postupně vede k normalizaci toho, že je v pořádku na nekalosti kolem sebe upozornit,“ říká zakladatel. Podle jeho slov někteří lidé stále zastávají názor, že horší než ten, kdo krade, je člověk, který to oznámí. „Věřím, že díky trendu whistleblowingu se budeme v této otázce postupně přibližovat Západu, kde whistleblowery naopak vnímají jako hrdiny, kteří měli dostatečně silné morální hodnoty a odvahu na to, aby nekalosti nenechali být,“ líčí.
V současnosti NNTB využívá přes dva tisíce škol a zhruba tisíc firem ve 42 státech světa. „Největší zájem zaznamenáváme u firem, každý měsíc se registruje minimálně sto nových,“ říká Sláma. Skrze platformu se povedlo odhalit více než 10 tisíc nekalostí. „Bez ohledu na nový zákon představuje aplikace nástroj, který firmám umožňuje dozvědět se o problémech včas. Kvalitně zavedený whistleblowing je třikrát účinnější než výrazně dražší audity. Firma díky němu šetří spoustu peněz na prevenci podvodů, ale také na fluktuaci zaměstnanců, které něco trápí, ale místo řešení z firmy raději odejdou. Vedení firmy dává zavedením aplikace NNTB zaměstnancům najevo, že jim chce naslouchat a řešit jejich trápení,“ vysvětluje za aplikaci Nenech To Být Sláma.