Parkovací automaty i závory v obchodním centru na Černém Mostě se už dávno nelesknou novotou. Vedení tohoto významného nákupáku, jenž se nachází v severovýchodní části metropole, je sem totiž umístilo před třemi roky. Tehdy však nepanovala příliš dobrá atmosféra pro to, aby zde začali řidiče za stání kasírovat. Některé konkurenční obchoďáky dokonce své parkovací prostory v té době ponechaly pro zákazníky zcela zdarma.
Vedení centra se během posledních let vyjadřovalo pro deník Metro v tom smyslu, že garáže a střešní stání pro více než tři tisícovky aut zpoplatní v momentě, kdy přijde ten správný čas. A ten nastal před několika týdny.
„Důvodem zavedení placeného parkování v Centru Černý Most bylo zvýšení komfortu našich zákazníků tím, že jsme chtěli zajistit, aby nejlepší parkovací místa byla skutečně dostupná našim návštěvníkům. Nový ceník reflektuje tuto snahu, přičemž první čtyři hodiny jsou zdarma pro všechny a až pět hodin zdarma pro členy věrnostního programu Centra Černý Most, bonus klubu Globus a návštěvníky kina, sauny a fitness,“ říká pro deník Metro manažerka Centra Černý Most Petra Holušová.
Žádný zádrhel podle ní nový systém zatím nepřinesl. „Od zavedení placeného parkování neevidujeme výrazné změny v množství parkujících vozidel, a toto opatření nám umožňuje dále zajišťovat optimální pohodlí pro naše zákazníky,“ dodává pro Metro Holušová.
Je všeobecně známým faktem, že kvůli parkování v Centru Černý Most v současnosti nejsou o pár korun lehčí jen jeho zákazníci. Místa, kterých je přesně 3122, v parkovacím domě, na střešním nebo v podzemním parkovišti centra totiž využívají také přespolní jako záchytné P+R. Vedení centra jim to dosud nemělo za zlé. Magistrát navíc v prosinci loňského roku na Černém Mostě zprovoznil nový parkovací dům s celkovou kapacitou 886 míst k stání. Celodenní stání tu vyjde na padesát korun, za noc řidiči zaplatí stovku.
Zmatky u závor
Deník Metro se do obchodního centra v Praze 14 vypravil, aby si ověřil, kolik řidičů bude v prvních týdnech ze změny zmateno. Nepřekvapivě se tu, čas od času, objevují odstavená auta přímo u závor. Mnoho šoférů totiž změna překvapila. „Věděl jsem, že jsem tu parkoval více než avizované čtyři hodiny. Už jsem si ale neuvědomil, že jsem si měl parkování prodloužit v kině, kde jsem před chvílí byl. Vracet už se nebudu,“ krčí rameny řidič kolem třicítky.
Zmatky u závor, před nimiž si řidič teprve uvědomí, že parkování zdarma přešvihl, a musí tedy rychle něco doplácet v blízkém automatu, nejsou pouze doménou Centra Černý Most. Kolony aut se u závor ještě donedávna tvořily také v nákupním centru na Smíchově. Důvod byl prostý. Vedení centra zkrátilo dobu, během které mohou řidiči stát v podzemních garážích zdarma.
„Pozor! Od 1. března velká změna: Pondělí až pátek jedna hodina zdarma, sobota až neděle pět hodin. Každá další započatá hodina šedesát korun,“ uvádí vedení Obchodního centra Nový Smíchov na svém webu i vývěskách v samotném centru. Nutno poznamenat, že i zde deník Metro podnikl průzkum. Varování před poplatky viselo dlouhé týdny dopředu také na výjezdových závorách, kde se dala těžko přehlédnout.
Změna aplikace
|
Zdarma? Třeba v Šestce
Jak jsme již zmínili, trend parkování zdarma ještě před dvěma roky vládl nejen v Centru Černý Most, ale i v nepříliš vzdálené Galerii Harfa. A to i přestože se zde parkovné předtím standardně platilo, a během konání akcí v sousední O2 areně si řidiči dokonce připláceli. Stání zdarma už zde nenajdete. Po dvou hodinách musíte za každou další započatou zaplatit sto korun. Proto je pro mnohé řidiče příjemné slyšet, že se v hlavním městě stále ještě nachází nákupní centra, kde zaparkujete zcela zadarmo. Jde to v Letňanech, v centru Novodvorská Plaza nebo v OC Šestka v Praze 6.
„Parkování v OC Šestka je zajištěno v kryté části pod střechou či v nekryté přímo na střeše. Pro naše zákazníky je parkování po celou dobu nákupu zdarma! Pro rodiče a děti zde máme dokonce speciální parkovací zóny, které jsou označeny fialovou barvou, jsou dostatečně široké a jsou v těsné blízkosti vstupu do centra,“ uvádí vedení centra na svém webu.