metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 19 °C

Neděle 24. září 2023. Svátek má Jaromír

Další 1 fotografie v galerii
Galerie Harfa je obchodní, zábavní a administrativní centrum v Libni. Fotografii jsme na zdejším parkovišti pořídili minulý čtvrtek. | foto: Filip Jaroševský, Metro.cz

Konec vyčkávání. Parking na Čerňáku zpoplatnili, řidiči jsou poněkud zmatení

  10:00
Využívat obchodní centra v hlavním městě jako celodenní „odkladiště“ pro vozy už dávno není výhodnou záležitostí.

Parkovací automaty i závory v obchodním centru na Černém Mostě se už dávno nelesknou novotou. Vedení tohoto významného nákupáku, jenž se nachází v severovýchodní části metropole, je sem totiž umístilo před třemi roky. Tehdy však nepanovala příliš dobrá atmosféra pro to, aby zde začali řidiče za stání kasírovat. Některé konkurenční obchoďáky dokonce své parkovací prostory v té době ponechaly pro zákazníky zcela zdarma.

Vedení centra se během posledních let vyjadřovalo pro deník Metro v tom smyslu, že garáže a střešní stání pro více než tři tisícovky aut zpoplatní v momentě, kdy přijde ten správný čas. A ten nastal před několika týdny.

„Důvodem zavedení placeného parkování v Centru Černý Most bylo zvýšení komfortu našich zákazníků tím, že jsme chtěli zajistit, aby nejlepší parkovací místa byla skutečně dostupná našim návštěvníkům. Nový ceník reflektuje tuto snahu, přičemž první čtyři hodiny jsou zdarma pro všechny a až pět hodin zdarma pro členy věrnostního programu Centra Černý Most, bonus klubu Globus a návštěvníky kina, sauny a fitness,“ říká pro deník Metro manažerka Centra Černý Most Petra Holušová.

Žádný zádrhel podle ní nový systém zatím nepřinesl. „Od zavedení placeného parkování neevidujeme výrazné změny v množství parkujících vozidel, a toto opatření nám umožňuje dále zajišťovat optimální pohodlí pro naše zákazníky,“ dodává pro Metro Holušová.

Je všeobecně známým faktem, že kvůli parkování v Centru Černý Most v současnosti nejsou o pár korun lehčí jen jeho zákazníci. Místa, kterých je přesně 3122, v parkovacím domě, na střešním nebo v podzemním parkovišti centra totiž využívají také přespolní jako záchytné P+R. Vedení centra jim to dosud nemělo za zlé. Magistrát navíc v prosinci loňského roku na Černém Mostě zprovoznil nový parkovací dům s celkovou kapacitou 886 míst k stání. Celodenní stání tu vyjde na padesát korun, za noc řidiči zaplatí stovku.

Zmatky u závor
Deník Metro se do obchodního centra v Praze 14 vypravil, aby si ověřil, kolik řidičů bude v prvních týdnech ze změny zmateno. Nepřekvapivě se tu, čas od času, objevují odstavená auta přímo u závor. Mnoho šoférů totiž změna překvapila. „Věděl jsem, že jsem tu parkoval více než avizované čtyři hodiny. Už jsem si ale neuvědomil, že jsem si měl parkování prodloužit v kině, kde jsem před chvílí byl. Vracet už se nebudu,“ krčí rameny řidič kolem třicítky.

Zmatky u závor, před nimiž si řidič teprve uvědomí, že parkování zdarma přešvihl, a musí tedy rychle něco doplácet v blízkém automatu, nejsou pouze doménou Centra Černý Most. Kolony aut se u závor ještě donedávna tvořily také v nákupním centru na Smíchově. Důvod byl prostý. Vedení centra zkrátilo dobu, během které mohou řidiči stát v podzemních garážích zdarma.

„Pozor! Od 1. března velká změna: Pondělí až pátek jedna hodina zdarma, sobota až neděle pět hodin. Každá další započatá hodina šedesát korun,“ uvádí vedení Obchodního centra Nový Smíchov na svém webu i vývěskách v samotném centru. Nutno poznamenat, že i zde deník Metro podnikl průzkum. Varování před poplatky viselo dlouhé týdny dopředu také na výjezdových závorách, kde se dala těžko přehlédnout.

Změna aplikace

  • Dosavadní parkovací aplikace MPLA se stala EasyParkem. V posledních týdnech byli uživatelé MPLA vyzváni k převodu svého účtu do aplikace EasyPark.
  • Na parking.praha.eu můžete najít také další možnosti, jak za parkování v Praze zaplatit.
  • Stejný web minulý týden informoval, že na P+R Rajská zahrada, Skalka 2 a Kotlářka je kvůli závadě na parkovacím systému nastaven bezplatný platební režim.

Zdarma? Třeba v Šestce
Jak jsme již zmínili, trend parkování zdarma ještě před dvěma roky vládl nejen v Centru Černý Most, ale i v nepříliš vzdálené Galerii Harfa. A to i přestože se zde parkovné předtím standardně platilo, a během konání akcí v sousední O2 areně si řidiči dokonce připláceli. Stání zdarma už zde nenajdete. Po dvou hodinách musíte za každou další započatou zaplatit sto korun. Proto je pro mnohé řidiče příjemné slyšet, že se v hlavním městě stále ještě nachází nákupní centra, kde zaparkujete zcela zadarmo. Jde to v Letňanech, v centru Novodvorská Plaza nebo v OC Šestka v Praze 6.

„Parkování v OC Šestka je zajištěno v kryté části pod střechou či v nekryté přímo na střeše. Pro naše zákazníky je parkování po celou dobu nákupu zdarma! Pro rodiče a děti zde máme dokonce speciální parkovací zóny, které jsou označeny fialovou barvou, jsou dostatečně široké a jsou v těsné blízkosti vstupu do centra,“ uvádí vedení centra na svém webu.

Komentáře

Hlavní zprávy

Vítězné snímky z přehlídek v Cannes, Benátkách a Berlíně přijedou za pár dní do Prahy

vydáno 24. září 2023  19:03

Be2Can, přehlídka výrazných filmů ze tří největších filmových festivalů v Berlíně, Benátkách a Cannes, oslaví jubilejní desátý ročník. Odehraje se od 4....  celý článek

Zvědavost ho přilákala až do Turecka. Dojel tam na pionýru za šest dní, ale zvládl by to prý dřív

vydáno 24. září 2023  15:00

Na motorce do zahraničí? Žádný problém. Pionýr je jeho srdeční záležitostí. Náctiletý nadšenec Václav Hradil se rozhodl vyjet do Turecka na vlastní pěst....  celý článek

Nelíbí se ti to? Tak si postav lepší. Co všechno člověka napadne při exkurzi kanceláří

PRAHA? AHA!
vydáno 24. září 2023  11:35

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Akcemi nadupaný začátek podzimu. Přijede dvorní kameraman slavného režiséra Pedra Almodóvara

vydáno 24. září 2023  8:10

Nezůstávejte v následujících víkendech doma! Čeká vás spousta zajímavých akcí. Konají se zajímavé výstavy, vyrazit můžete do Moravského Toskánska,...  celý článek