metro.cz

Počasí v Praze

20 °C / 31 °C

Neděle 21. července 2024. Svátek má Vítězslav

Fascinuje mě, jak dokonalý stroj člověk je, říká úspěšná genetička Lucie Kulišťáková

  7:26
Budu rychlý, spíše silný, lepší fotbalista, nebo plavec? A pokud budu náchylnější na zranění svalů, je vhodné, abych dělal silové sporty? Podobné otázky mohou v budoucnu zodpovědět mužům, ženám i dětem čeští genetičtí vědci, kteří pracují na genetické analýza DNA. Povídali jsme si s Lucií Kulišťákovou z projektu Scientific Specialist Genetify. Sama už prozkoumala vlastní molekuly. „Z genů se dá vyčíst i náchylnost k různým zraněním,“ říká hrdinka měsíce.
Lucie Kulišťáková | foto: Archiv

Proč jste se rozhodla studovat zrovna genetiku?
Na mé práci mě asi nejvíc baví její pestrost, protože se paralelně zabývám více projekty. Genetika je obor, který se neskutečně rychle vyvíjí, a díky moderním analytickým metodám dokážeme čím dál detailněji prozkoumávat naše tělo a procesy, jež se v něm odehrávají na molekulární úrovni. Molekulární biologie a genetika mne už během studia na vysoké škole bavily nejvíc ze všeho. Fascinuje mě, jak obrovské důsledky dokážou mít i maličké změny v sekvenci DNA na lidský organismus, to, jak mezi sebou jednotlivé buňky komunikují a jak dokonalý stroj lidské tělo je. Svou první práci jsem si hledala hned po vysoké škole v zahraničí a právě laboratoř lékařské genetiky v Mnichově byla první, která reagovala na můj životopis…

Jak probíhá váš pracovní den? Pobíháte v bílém plášti po laboratoři?
Jak už jsem zmiňovala, mé dny jsou poměrně pestré a nejsou všechny stejné. Některé dny trávím v laboratoři, kde spolu s kolegy analyzujeme DNA, kdy tento proces trvá dva až tři dny. Ostatní dny jsem v kanceláři a vyhledávám informace z aktuálních studií, na jejichž základě přicházím s dalšími možnosti, jak rozšířit naše portfolio o další genetické testy. Ve volných chvílích pak pracuju na své disertační práci.

Čím přesně se zabýváte?
Mou hlavní pracovní náplní je projekt Genetify, konkrétně vývoj genetických testů zaměřených na sportovní genetiku. V současné době máme v nabídce DNA analýzu zaměřenou na zranění a regeneraci a v brzké době přibude také DNA analýza zaměřená na sportovní predispozice. V rámci své disertační práce se zabývám dědičností Alzheimerovy choroby a vyhledávám geny, které s touto nemocí souvisejí.

Když se řekne sportovní genetika, co si pod tím máme představit?
Sportovní genetika je obor, který zkoumá interakce mezi geny a sportovním výkonem. Díky pokrokům ve výzkumu a technologiím můžeme teď poměrně jednoduše osekvenovat, tedy přečíst DNA každého člověka a jsme schopni líp porozumět tomu, jak geny ovlivňují fyziologii těla. Z genů se dají vyčíst predispozice pro sportovní výkon jako rychlost, flexibilita, vytrvalost, svalový růst a další, pro náchylnost k různým typům sportovních zranění, pro rychlost metabolismu a schopnost hubnout podkožní tuk.

Jak probíhá analýza DNA? Popište nám ji prosím.
Analýza DNA je proces, který se používá ke studiu a zkoumání genetické informace obsažené v molekule DNA. Existuje několik způsobů, jak to provést, a my u nás v laboratoři používáme metodu sekvenování nové generace, která je velmi efektivní a přesná. V první fázi je nutné vyizolovat DNA z biologického materiálu – sliny, krev, tkáň. Tato DNA se pak pomocí několika laboratorních procesů rozdělí na malé fragmenty a upraví tak, aby bylo možné ji sekvenovat. Samotná sekvenace pak znamená čtení sekvence DNA – nukleotidů, která je poté zaznamenána a zpracována pomocí speciálního softwaru. Výsledkem analýzy je podrobná informace o sekvenci nukleotidů v DNA vzorku. Tato informace nám pak pomáhá identifikovat genetické varianty a mutace nebo sledovat přítomnost specifických sekvencí. Díky této technologii jsme schopni získat podrobné informace o genetickém materiálu a to nám pomáhá lépe porozumět genetickým chorobám, vývoji léků a personalizované medicíně.

Aplikovala jste test DNA na sobě? V čem vám výsledek ovlivnil život?
Tím, že se už několik let pohybuju v genetických laboratořích, testovala jsem se ze zvědavosti snad na všechno. Díky tomu teď znám své slabiny a vím, na co se zaměřit v rámci prevence. Čemu se vyhnout a na čem naopak zapracovat. Myslím si, že dobrá znalost vlastního těla je obrovská výhoda a umožňuje nám přizpůsobit svůj životní styl tak, aby byl pro nás přirozený a zdravý.

Máte nějakou vizi do budoucna, lze v této oblasti vyzkoumat ještě něco dál? Umíte si představit to, že by vaším parťákem v práci mohla být třeba AI?
Do budoucna mám v šuplíku hned několik nápadů, jakým směrem bychom se mohli posunout. Ráda bych se podílela na rozšíření portfolia zabývajícího se zdravým životním stylem a kromě sportu se zaměřit také na výživu a mentální zdraví. Co se týče AI, tam vidím její potenciál ve vyhledávání genů, které souvisejí se zkoumanou problematikou, a mohla by pomoci navrhovat specifické oblasti, na něž bychom se mohli v rámci analýzy zaměřit. Limitací AI je zatím její neaktuálnost, protože nemá přístup k novým studiím.

Autor: Petr Holeček Metro.cz

Hlavní zprávy

Mosty pro Prahu jezdívají po Vltavě. Už dřív takhle přijel ten železniční na Výtoň

vydáno 21. července 2024  11:41,  aktualizováno  11:59

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

Řadová garáž? Před pěti lety za 150 tisíc, teď dokonce za půl milionu

vydáno 21. července 2024  5:04

Když Československo zasáhla vlna automobilismu, vzrostl zájem o garáže. Ulice se začaly plnit auty, najednou nebylo kde parkovat a také při permanentním...  celý článek

RECENZE: V hlavě 2 je nejúspěšnějším filmem roku. Baví, je to ale klasická dvojka

vydáno 20. července 2024  16:58

Ještě ani neběžel v některých zemích a už bylo jasné, že jde o nejvýnosnější dílo značky Pixar. Animák V hlavě 2 je první a dosud jedinou letošní...  celý článek

Stověžaté středověké město se konečně nadechlo a rozepjalo svá křídla

vydáno 20. července 2024  5:40

Před 150 lety, 20. července 1874, začalo bourání hradeb, které chránily Prahu před útoky a ostřelováním. Začalo se ve čtyři hodiny ráno na procitající...  celý článek