metro.cz

Počasí v Praze

-2 °C / -1 °C

Sobota 2. prosince 2023. Svátek má Blanka
Notebook (ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

V létě se pracovní tempo mění. Kvůli počasí a také kvůli delšímu dni

  12:00
Amerika zažívá ve vedrech nové trendy. Lidé kvůli vysokým teplotám nakupují pozdě večer a v noci. Léto mění životní a pracovní zvyklosti.

Podáváte v létě lepší výkon v zaměstnání, nebo je to spíš „lážo plážo“? Pravda je, že pokud šplhá tekutina v teploměru směrem vzhůru nad třicítku, poznají to nejen prodavači zmrzliny a hospodští v konzumaci chlazených nápojů.

Debata není o tom, „zda“, ale „nakolik“
Většina pracovišť, kde se činnost odehrává v uzavřených prostorách, je v současnosti už víceméně klimatizovaná. Což umožňuje podávat výkony bez ohledu na teploty v exteriéru. každý z nás ale snáší pobyt v klimatizovaných prostorách individuálně. „Klimatizovaná kancelář jako taková nepředstavuje v letních vysokých teplotách problém, ten představuje nastavení optimální teploty. To je časté téma debat mezi kolegy,“ připomíná Jana Večerková, ředitelka intenzivních kurzů programování Coding Bootcam.

Složitý ideál

  • Klimatizované prostory by měly mít teplotu jen o pět stupňů níž, než je venku.
  • Epidemiolog Rastislav Maďar doporučuje mít v létě v kanceláři v záloze svetr nebo mikinu a tím zmírňovat účinek chladu z klimatizace.
  • Přílišné chladno může způsobit nejen nachlazení, ale třeba i angínu.

V létě nemívá problém s pracovním nasazením, protože kvůli více světlu poránu a večer má na vlastní osobní aktivity a koníčky čas před nebo po práci a není omezena světelnými podmínkami.

S klimatizací až o čtyřicet procent výkonněji
Je to sázka do loterie. Podle ASHRAE (americká společnost inženýrů pro vytápění, chlazení a klimatizaci) by měla být v létě ve vnitřních prostorách teplota mezi 24 a 27 stupni Celsia. Jenže jsou lidé, kteří si v autě nastavují teploty kolem dvaceti i méně stupňů Celsia a totéž pak vyžadují i v práci. Najít ideální průsečík všech přání proto není snadné. „Teplota v kanceláři má zásadní vliv na produktivitu. V klimatizovaných prostorách se zvyšuje až o čtyřicet procent v porovnání s místnostmi, kde je 26 stupňů a více,“ říká Tomáš Zadák, ředitel brandingové agentury. Pro ty, kterým nevyhovují nastavené teploty ve společných prostorách, je řešením, že zadání zpracovávají brzo ráno a v podvečer. A přes den víceméně jedou na půl plynu.

Komentáře

Hlavní zprávy

V druhé Perinbabě Juraje Jakubiska se mihne i nesmrtelný Dan Nekonečný

vydáno 2. prosince 2023  10:00

Nový snímek je pokračováním 38 let staré fantasy pohádky, která je na Slovensku vánoční klasikou.  celý článek

Slibované kontroverze i férovost hledejte jinde! Hra na oliheň: Výzva překonává očekávání

Strážce streamu
vydáno 1. prosince 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Zbohatni nebo chcípni. Předtím si ale zahraj sérii v tuzemsku většinou neznámých dětských her. A buď v nich nejlepší ze všech. Tohle jednoduché motto se...  celý článek

Čtyři roky s covidem. Rozhovor s epidemiologem Rastislavem Maďarem Poučili jsme se?

vydáno 1. prosince 2023  5:25

Čas šíleně letí. Právě dnes jsou tomu čtyři roky, co v Číně odhalili neslavně proslulý virus covid-19. Deník Metro přináší rozhovor s epidemiologem...  celý článek

Přízračná oblaka páry v Hostivaři dosyčí. Na Vánoce po nich nebude památky

vydáno 30. listopadu 2023  16:59

Žádná díra není pro deník Metro a jeho čtenáře málo významná. Zní to jako nadsázka, ale tento fakt platí zejména tehdy, když se z ní skoro dva roky valí...  celý článek