metro.cz

Počasí v Praze

16 °C / 20 °C

Pátek 22. září 2023. Svátek má Darina

Další 3 fotografie v galerii
Zacvičit si bez nervů, že musíte plnit limity nebo honit rekordy. | foto: AEROBIC & DANCE LEAGUE

Rodiče mívají většinou větší ambice než jejich děti, míní zakladatelka Ligy legend

  12:54
Lenka Tydlitátová je ve fitness aerobiku mistryní republiky, ale i vicemistryní světa a Evropy. Loni založila Ligu legend pro ty, kteří si rádi zacvičí pro radost.

Je složité zorganizovat soutěž, kde se neočekávají špičkové výkony, stres z úspěchu i neúspěchu?
Je pravdou, že soutěží pro rekreační sportování je ve světe aerobiku méně. Na vysvětlenou, aerobik se dělí ve zkratce na dvě skupiny. Buď závodíte s vlastní předem připravenou choreografií, nebo si přijdete zacvičit do soutěže master class jako u nás. To je moje srdcová záležitost, a proto také vznikl nápad tohoto projektu právě v této disciplíně. Hodnotí se nejen provedení a zachycení choreografie, ale i nadšení z pohybu.

Hovoříte o soutěži. Zkuste ji popsat.
Letos jsme zahájili první sezonu Aerobic & Dance League, která je formou ligového závodu. Na jiných soutěžích se závodí v jedné disciplíně, my k tomu máme ještě step aerobic a tanec. Vyzkoušet si tedy můžete třeba street dance, latino, reggaeton a další.

Jak byste popsala cílovou skupinu?
Zaměřujeme se hlavně na školní kluby, domy dětí a mládeže, menší kluby, které nemají třeba ani trenérskou kvalifikaci na vrcholový sport, ale baví je práce s dětmi a předávají jim dětem například základní pohybové dovednosti a kroky, se kterými běžně přijdete do styku ve fitku. Nejsme soutěží jen pro děti, jen pro ženy, ale i pro muže. Máme osm věkových kategorií ve třech disciplínách, první je od tří do šesti let, poslední je třicet plus. Nejmladší účastnici bylo dokonce dva a půl roku, byl tu i tříletý chlapeček. Nejstarší závodnice byly ročníky 1960.

Každý si odnese tašku plnou cen.

O co se tedy soutěží, když ne o rekordy?
Za vítězství je třeba medaile a spousty krásných cen od sponzorů, kterým tímto moc děkujeme za podporu. My chceme, aby si i ten nebo ta, kteří na soutěži cvičí a nezískají hodně bodů, vždycky odnesli tašku s odměnou. Na konci sezony, pokud nasbíráte dost bodů, se můžete stát i naší Legendou. Protože jsme Liga legend a naše heslo je Stát se vítězem, stát se legendou. Letos zatím proběhla dvě kola nebo, chcete-li, dva závody. Další bude v září a v listopadu. A ze všech vzejde Legenda. Body získáte i za samotnou účast a jejich hodnota se zvyšuje společně s umístěním. Pořadí se tedy může neustále měnit a je to o dost zajímavější.

Hobíci i profíci

  • Během jednotlivých závodů se soutěžící postupně rozdělí na hobíky a profesionály. Záleží na jejich výkonu v základním kole. Všichni, co se neprobojují do TOP finále, dostanou druhou šanci ve finále HOBBY.
  • Finálové kolo cvičí společně s TOP finalisty a odmění se tři největší snaživci. Vítězem se může stát dívka, žena, kluk nebo muž. Na pohlaví se tady nerozděluje.

Co z toho tedy Legenda bude mít?
Pohár, nějakou tu cenu a samozřejmě dobrý pocit. My nejezdíme na žádné šampionáty, ostatně hlavní myšlenkou bylo dát dohromady síť závodů, kterých se může zúčastnit každý bez ohledu na výkonnost.

Nemají přesto někteří rodiče tendenci tlačit své děti do výkonů? Známe to z mnoha sportů, jaké jsou rodičovské ambice.
Ano, to se stává, rodiče mívají většinou větší ambice než jejich děti. Stále se snažíme, aby každý zúčastněný odjížděl domů hlavně s dobrým pocitem sám ze sebe.

Kolik dětí a dospělých se zatím účastnilo?
Napoprvé bylo startů 420, v červnu už 450. Na Strahov nemíříme, ale i bez toho, že bychom dělali nějakou kampaň, zájem byl a je velký. Lidé přijeli z Ostravy, z Brna, ze Zlína, najdete tam i Šumperk, Hradec Králové a další místa z celé republiky.

Komentáře

Hlavní zprávy

Soulož s kostlivcem nemusí být hned Konec světa. Nebe s.r.o. baví i napočtvrté

Strážce streamu
vydáno 22. září 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Děj komediálního seriálu Nebe s.r.o., neboli Miracle Workers se ve čtvrté sérii přesunul do postapokalyptické budoucnost. V ní čelí pouštní válečník Sid...  celý článek

RECENZE: Stallonea budete postrádat. Banda akčních veteránů je potřetí zpátky v kinech

vydáno 22. září 2023  6:00

Je to celé poněkud smutné. Na jednu stranu je člověk rád, že se série Postradatelní dočkala i čtvrtého závěrečného pokračování. Zároveň je však nasnadě,...  celý článek

Češi s dluhy. Nejvíce je tíží „dluhy pro dobrou věc“ - hypotéky. Z EU jsou na tom nejhůře Řekové

vydáno 21. září 2023  12:11

Zastavte se někde na ulici a začněte počítat. První, druhý, první, druhý. Statisticky tak každý druhý chodec, který kolem vás projde, patří k lidem,...  celý článek

I vstupní prohlídka u praktického lékaře může zachránit ledviny

vydáno 21. září 2023  9:52

Své dětství a většinu dospívání prožil Vojtěch Růta (25) v jižních Čechách. Zde také chodil na gymnázium a věnoval se svým oblíbeným sportům, jako...  celý článek