metro.cz

Počasí v Praze

16 °C / 10 °C

Úterý 5. března 2024. Svátek má Kazimír
Přechod od ulice K Vodojemu je prý nebezpečný. | foto: D. Křisťanová

Nebezpečný přechod spraví i díky nové apce. Na jeden z nich upozornila deník Metro čtenářka

  4:14
Deštivé dny, které doprovází nepříjemné přeskakování louží, většina z nás důvěrně zná. Ale co třeba louže, jež nám zabraňují bezpečně projít na druhou stranu přechodu, aniž bychom si umazali oblečení? S takovým případem se na nás obrátila čtenářka Dagmar Křišťanová, která zaznamenala právě takový přechod na pražském Smíchově. A to konkrétně v Radlické ulici, u tramvajové zastávky Laurová.

Tento přechod je podle čtenářky Dagmar Křišťanové pro chodce nebezpečný. „Je sice řádně vyznačen bílou zebrou, ale dlouhodobě je po dešti pokaždé zavodněný velkou louží. Ta jednak přechod zužuje nebezpečně pro chůzi, ale hrozí zde i znečištění oděvu chodců od projíždějících motorových vozidel,“ líčí situaci Křišťanová.

Nebezpečnost smíchovské zebry deníku Metro potvrdila i radnice páté městské části. „Přechod je skutečně nebezpečný pro chodce i pro vjezd aut do ulice Radlická z ulice K Vodojemu. Komunikace sama ale nespadá pod naši městskou účast. Stejně jako přilehlá zastávka MHD,“ komentuje mluvčí Prahy 5 David Šťáhlavský.

Obrátili jsme se tedy na Technickou správu komunikací (TSK), která má v hlavním městě na starosti většinu přechodů. Mluvčí této městské firmy Barbora Lišková místo nejprve musela nechat prověřit. „Opravdu se jedná o poruchu v konstrukční vrstvě vozovky s možnou souvislostí s vedením inženýrských sítí, která si vyžádá větší opravu,“ konstatuje Lišková. Podle ní je tak díra od této chvíle vedena jako problém k řešení. Obyvatelé nejen Prahy 5 si tento fakt mohou snadno ověřit v aplikaci zavady.tsk-praha.cz. Více v boxu dole.

Zároveň však Lišková apeluje na Pražany, aby v podobných případech využívali speciální formulář s názvem Hlášení poruch a závad. „Díky jeho vyplnění se závada přímo uloží do aplikace. Centrální dispečink (CD), který je v provozu 24 hodin sedm dní v týdnu, ji začne neprodleně prověřovat tak, aby se co nejrychleji dostala k příslušným odborným správcům. V případě havarijního stavu ji CD do hodiny minimálně označí, provizorně opraví nebo přímo vyřeší.

Tento formulář slouží všem obyvatelům a návštěvníkům hlavního města k nahlášení jakékoli poruchy či vady na komunikacích nebo jiném majetku ve správě TSK. Pokud si nejsou jisti, zdali je správcem přímo TSK, obdobně funguje i aplikace Magistrátu hlavního města Prahy,“ uzavírá pro deník Metro mluvčí správy komunikací Lišková.

Užitečné portály

  • Ocitnete-li se v podobné situaci jako čtenářka, můžete o problému informovat přímo správní orgány.
  • Aplikace zavady.tsk-praha.cz představuje rychlé zaznamenávání poruch či vad na komunikacích nebo jiném majetku ve správě Technické správy komunikací.
  • Pokud si občan není jistý, zda příslušné místo spravuje přímo správa komunikací, je možné vyplnit formulář v aplikaci Magistrátu hlavního města Prahy, která funguje na stránkách zmente.to. Zde je možnost posílat podněty ke zlepšení veřejného prostoru a hlášení závad na území hlavního města.
  • Na moderní nahlašování všemožných neduhů si potrpí i v Brně. Rozbitý chodník, zábradlí, díru ve vozovce, rozpadlý patník, přerostlou zeleň, poškozenou dopravní značku, plnou nebo poškozenou popelnici, únik páry, nefunkční pítko v parku nebo závadu na veřejném osvětlení zde můžete hlásit pomocí aplikace brnaciprobrno.cz.
  • I obyvatelé Ostravy mohou již pár let hlásit problémy přes webovou aplikaci s názvem čistáOVA.
  • Podobně jako pražské zmente.to zní plzeňské plznito.cz. Funkce je opět stejná jako u výše zmíněných apek. Údajně zde k dnešnímu dni vyřešili 16 960 podnětů.

Komentáře

Hlavní zprávy

První sirkárna v Sušicích? Ne, vznikla v pražském Karlíně, tvrdí filumenisté

vydáno 5. března 2024  4:12

Filumenie je sběratelský obor věnovaný hlavně sbírání zápalkových nálepek, ale také související dokumentace, stojánků na zápalky a dalších s tím spojených...  celý článek

Vědmy mají konkurenci. Věštit už umí také umělá inteligence a nemýlí se

vydáno 4. března 2024  12:00

V současném digitálním světě se umělá inteligence (AI) zarývá čím dál více do kůže společnosti.  celý článek

Říkáte, že žijete zdravě? Opravdu? Vaše lednička prozradí celou pravdu

vydáno 4. března 2024  6:00

O nedostatek pacientů se nemusejí bát v Česku kardiologové, odborníci na alkoholismus, plicní specialisté a také obezitologové. Přitom jejich zaměření...  celý článek

Svědkové minulosti. Mizejí poštovní schránky, vypařily se taky tradiční trafiky

PRAHA? AHA!
vydáno 3. března 2024  11:03

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek