metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 1 °C

Čtvrtek 7. prosince 2023. Svátek má Ambrož, Benjamin
Modré parkovací zóny v Ústí nad Labem - Klíše. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Parkování zaplatíte už také přes aplikaci Lítačka. Zóny pohlídá nová firma

  19:08
Pražské řidiče čeká v těchto dnech několik poměrně příjemných novinek. Městská společnost Operátor ICT (OICT) rozšířila ve spolupráci s Technickou správou komunikací (TSK) aplikaci PID Lítačka o další funkce. Aplikace bude nově rozšířena o možnost přímé platby za parkování v zónách placeného stání. Lidé v Praze tak mají možnost za parkování platit jednoduše rovnou – takzvaně na jeden klik.

„Dosud bylo možné platbu za parkování uhradit díky přesměrování na aplikaci třetí strany. Lidem, kteří se po Praze pohybují jak MHD, tak autem, vše nově půjde vyřídit z jedné aplikace pomocí platební karty, Apple Pay nebo nově pomocí Google Pay,“ říká pro deník Metro mluvčí OICT Jana Buraňová.

V aplikaci bude podle ní možné přehledně spravovat registrační značky automobilů, nastavit notifikace na konec platnosti parkování či jednoduše parkování vzdáleně prodloužit. „Možnost zaplatit parkování přímo v aplikaci je dalším mezikrokem k naplnění našeho cíle, abychom z aplikace PID Lítačka vytvořili univerzální nástroj, který usnadní přepravu v metropoli a jejím okolí. Do konce roku bychom rádi představili další novinku, na které teď intenzivně pracujeme. Souvisí s volitelným rozšířením možností najít optimální trasu pomocí kombinace různých dopravních módů,“ dodává ředitel úseku digitalizace, rozvoje aplikací a IT architektury OICT Jan Znamenáček.

Mobilní aplikace PID Lítačka je kompletním průvodcem dopravou v Praze a Středočeském kraji. Umožňuje vyhledat aktuální dopravní spojení dle polohy, zároveň doporučuje i druh jízdenky, který pro zvolenou cestu uživatel potřebuje, a je možné si do ní nahrát platební kartu a kupovat tak jízdenky pohodlně a kdykoli je třeba.

„Taktéž si všichni uživatelé aplikace mohou zakoupit a následně nahrát dlouhodobý časový kupon do mobilního telefonu a při přepravní kontrole se prokazovat jen prostřednictvím obrazovky mobilu. Aplikaci je možné používat i bez registrace,“ vyjmenovává Buraňová.

Mezi další funkce, které aplikace nabízí, patří vyhledání nejrychlejšího spojení včetně výluk a omezení, zobrazování map spojení včetně navigace na zastávku, nákup jízdenky v předstihu s možností pozdější aktivace nebo přeposlání neaktivované jízdenky další osobě, která si ji jednoduše sama aktivuje. „Dále aplikace PID Lítačka zobrazuje přehled zastávek v okolí, projíždějících linek, prodejních míst, mapu parkovišť P+R a jejich obsazenost. V PID Lítačce je možné nastavení celé řady upozornění, jako je například upozornění na výluky a mimořádnosti, na konce platnosti jízdenek a kuponů nebo novinek v dopravě,“ popisuje Buraňová.

Město také mění současný web parkovacích zón z www.parkujvklidu.cz na www.parking.praha.eu. Lidé se mohou ke svému účtu, kde je možné pořídit dlouhodobé parkovací oprávnění, nově přihlásit přes bankovní identitu. Levnější a chytřejší monitoring zón placeného stání od listopadu převezme od firmy Eltodo společnost Iterait, jež uspěla v soutěži. Město firmě, která vlastní dvanáct monitorovacích vozů vybavených kamerami, zaplatí padesát milionů korun za rok.

Komentáře

Hlavní zprávy

Létající gladiátoři se vrátí do Prahy. Tentokrát už bez jezdce Petra Kuchaře

vydáno 7. prosince 2023  7:00

V sobotu se v pražské O2 areně představí motokrosové hvězdy během show plné ohňů, nebezpečných triků a dechberoucích skoků. Nejstarší freestyle...  celý článek

Komerční sdělení

Minipůjčka nabídne rychlou odpověď na finanční výdaje

vydáno 7. prosince 2023

Máte před sebou výzvu, na kterou by bylo nejlepší odpovědět ještě dnes? Výdajové položky v rodinném rozpočtu se někdy nedají naplánovat. Přijdou, když se...  celý článek

Končí nadzvedávání chodníků. Pražské stromy konečně dostávají více prostoru

vydáno 6. prosince 2023  18:56

Za starých časů by se oprava Baranovy ulice mohla stát snadným terčem kritiky. Vydouvání dlažby kolem dřevin se však konat nemá.   celý článek

Tam, kde před lety žila prasata, tráví zimu lemuři. Zoopark Nehvizdy je otevřený celý rok

vydáno 6. prosince 2023  16:27

„Pacholci,“ hubuje chovatel Jiří Glatt páru hus kuřích, když na něj dorážejí. Dva ptáci z Austrálie jsou podle něj nejagresivnějšími zvířaty v Zooparku...  celý článek