metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 12 °C

Sobota 2. března 2024. Svátek má Anežka

Další 1 fotografie v galerii
Ruská nelegální „espézetka“ v Praze na Smíchově | foto: Pavel Hrabica, Metro.cz

Rusové se tajně plíží unijními státy s falešnými značkami. Stačí jim k tomu padesát eur

  18:34
Na rušné Štefánikově ulici na pražském Smíchově parkuje před radnicí bílé SUV. Na první pohled nic neobvyklého, až na podivně vyhlížející „espézetku“. Žádné označení státu, žádná unijní vlaječka. Kombinace číslic a písmen.

„Tak tohle vidím poprvé,“ drbe se strážník za uchem. Že se jedná o falešnou registrační značku (RZ), nemá ani ponětí. Zatím ho na to nikdo neupozornil.

Na tancích mají „Z“, na espézetkách se stydí
Západ je pro Rusy nepřítel. I ti, kteří podporují prezidenta Putina a jeho „speciální operaci“, se ale nechtějí vzdát vymožeností západní civilizace a jejího luxusu. Ti, kterým se podaří přes třetí země projet do západní Evropy vlastním autem, dělají všechno pro to, aby jejich vozidla nevybočila z davu. Proto si za mírný poplatek mohou doma koupit zfalšovanou značku. Ceny se hodně liší. Obvykle vyjdou v rozmezí od 50 do 70 eur. Údajně se ale dají pořídit i za méně, v přepočtu i za stokorunu za jeden kus. Značky vyrábějí firmy, které dodávají řidičům duplikát v případě ukradení či poškození originálu.

Čitelné i jinde

  • Ruské registrační značky používají 12 písmen. Jde totiž i o to, aby byla tato písmena z azbuky čitelná i ve státech, kde se používá latinka, i když představují jiné písmeno. Takže například X je ve skutečnosti ruské CH, Y je ruské U, ruské V se píše jako latinské B. Skutečná ruská registrační značka musí být navíc doplněna i ruskou vlaječkou.

Kombinace liter i čísel je sice ruská, ale tváří se i jako německá značka. Schází však identifikace státu. Ruské RZ jsou jinak povinně vybaveny v pravé části malou ruskou vlaječkou. Ta na zfalšovaných exemplářích schází. Protože by jasně identifikovala zemi agresora. Na rozdíl od obrněnců, které vtrhly na Ukrajinu s označením „Z“.

Strážníci nevidí systém, doprava to zná z médií
O problému městští i státní policisté vědí. Obecní strážníci ale mohou takový vůz jen zaregistrovat. „Vzhledem k tomu, že máme omezené přístupy do informačního systému, vždy bychom přivolávali kolegy ze státní policie,“ reagovala mluvčí pražských strážníků Irena Seifertová na dotaz deníku Metra, jak postupuje městská policie v případě, že narazí na nepravou ruskou registrační značku.

Bližší informaci na dotaz, zda o tom mají úředníci resortu povědomí, nepodalo ale ani Ministerstvo dopravy České republiky. Na dotaz reagoval mluvčí František Jemelka. „Téma jsme zachytili v médiích,“ říká Jemelka.

Rusové zdůvodňují pořízení nelegální registrační značky na auto strachem z nenávistných reakcí v zemích Evropské unie. V případě odhalení jim v Česku hrozí pokuta až deset tisíc korun a zákaz řízení.

Vipácké značky. Podle áčka poznáš v Rusku ptáčka

  • Problematika zfalšovaných registračních značek (RZ) je už od loňského roku v hledáčku Roadpolu, organizace sdružující evropské dopravní policie.
  • Zaměřují se ale i na registrační značky, které vydávají samozvané republiky v Doněcké a Luhanské oblasti. „Vzhledem k tomu, že Evropská unie neuznává ani Doněckou lidovou republiku, ani Luhanskou lidovou republiku, ani žádnou de iure autoritu Ruska nad jakýmkoli okupovaným ukrajinským územím, jsou tyto poznávací značky nezákonné a nejsou zákonným prostředkem registrace vozidel v EU,“ upozorňuje Floris de Vogel, mezinárodní specialista na poznávací značky a registrace vozidel.
  • Poznávací značky vydávané na okupovaných územích od srpna 2022 mají stejný vzhled jako běžné poznávací značky ve vlastním Rusku. To ztěžuje evropským policejním silám rozpoznat a identifikovat tyto specifické poznávací značky na veřejných komunikacích v Evropě. Přesto lze z „okupačních“ značek vyčíst některé zajímavosti.
  • Například auta registrovaná okupačními úřady v Chersonské oblasti jezdí s trojčíslím 184. Číslice 185 zase označuje okupovanou část Záporoží. Rusové mají v zásobě i číselné kombinace pro území, která hodlají dobýt. Pro tyto oblasti už rezervovali čísla 180, 181, 188 a 194.
  • Z legálních ruských RZ lze například i vyčíst, kdo se ve voze pohybuje. Kombinace je totiž specifická i pro společenský status vlastníka vozidla. A000AA je v Rusku pro důstojníky a oligarchy. A000AB je pro běžné občany.
  • Vedle pokuty, kterou mohou v Evropské unii majitelé vozu s nepravou RZ dostat, mají ale ruští řidiči šanci, že se vyhnou problémům při nehodě. Pokud od ní ujedou, policie nemá šanci pachatele vypátrat. Poškozený řidič se navíc nedočká odškodnění z povinného ručení viníka, škodu nezaplatí ani Garanční fond pojišťoven.
  • Rusové ale riskují pokuty i v případě, že zfalšované tabulky použijí i na ruských pozemních komunikacích. Také proto si je ruští řidiči montují na vozy až po překročení hranice, případně je dávají na vozy v případě delšího parkování, aby značka s ruskou vlaječkou nebudila pozornost.
  • V Rusku se „evropskými“ RZ obchoduje například na sociální síti Telegram. Tam je lze pořídit v cenách od 25 do zhruba 41 eur. Zatím se však tito Rusové nemusejí moc obávat. Například ve Finsku udělila policie zatím jen jedinou pokutu.

Komentáře

Hlavní zprávy

Bedřich Smetana. Třetina skladatelovy tvorby vznikla v naprosté hluchotě

vydáno 2. března 2024  5:37

Bedřich Smetana, který by dnes oslavil 200. narozeniny, je vedle Antonína Dvořáka patrně největším českým skladatelem. Nicméně Smetanův zvuk je v...  celý článek

Arrow zase řádí na Netflixu. Dvojka Kódu 8 je dražší, zato však utahanější, než jednička

Strážce streamu
vydáno 1. března 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Na streamovací platformu Netflix před pár dny dorazila očekávaná sci-fi jednohubka Kód 8: Část 2 (Code 8: Part II). Pokračování pět let starého...  celý článek

Neřiďte se kalendářem. Zima pro auta nekončí a v lyžařských střediscích se hodně bourá

vydáno 1. března 2024  6:01

Obleva vyhání lyžaře ze svahů českých hor rychlým tempem. Lidé se snaží urvat poslední radovánky na sněhu a ještě spěchají do hor.  celý článek

Podle studie více než čtvrtina novinářů zvažuje odchod z médií. Mohou za to i nízké platy

vydáno 29. února 2024  18:45

Žurnalistická profese (nejen) v Česku v současnosti čelí mnoha výzvám. Novinářský svět prošel v posledních letech velkými změnami.  celý článek