metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 9 °C

Neděle 21. dubna 2024. Svátek má Alexandra

Rusové se tajně plíží unijními státy s falešnými značkami. Stačí jim k tomu padesát eur

  18:34
Na rušné Štefánikově ulici na pražském Smíchově parkuje před radnicí bílé SUV. Na první pohled nic neobvyklého, až na podivně vyhlížející „espézetku“. Žádné označení státu, žádná unijní vlaječka. Kombinace číslic a písmen.

Další 1 fotografie v galerii
Ruská nelegální „espézetka“ v Praze na Smíchově | foto: Pavel Hrabica, Metro.cz

„Tak tohle vidím poprvé,“ drbe se strážník za uchem. Že se jedná o falešnou registrační značku (RZ), nemá ani ponětí. Zatím ho na to nikdo neupozornil.

Na tancích mají „Z“, na espézetkách se stydí
Západ je pro Rusy nepřítel. I ti, kteří podporují prezidenta Putina a jeho „speciální operaci“, se ale nechtějí vzdát vymožeností západní civilizace a jejího luxusu. Ti, kterým se podaří přes třetí země projet do západní Evropy vlastním autem, dělají všechno pro to, aby jejich vozidla nevybočila z davu. Proto si za mírný poplatek mohou doma koupit zfalšovanou značku. Ceny se hodně liší. Obvykle vyjdou v rozmezí od 50 do 70 eur. Údajně se ale dají pořídit i za méně, v přepočtu i za stokorunu za jeden kus. Značky vyrábějí firmy, které dodávají řidičům duplikát v případě ukradení či poškození originálu.

Čitelné i jinde

  • Ruské registrační značky používají 12 písmen. Jde totiž i o to, aby byla tato písmena z azbuky čitelná i ve státech, kde se používá latinka, i když představují jiné písmeno. Takže například X je ve skutečnosti ruské CH, Y je ruské U, ruské V se píše jako latinské B. Skutečná ruská registrační značka musí být navíc doplněna i ruskou vlaječkou.

Kombinace liter i čísel je sice ruská, ale tváří se i jako německá značka. Schází však identifikace státu. Ruské RZ jsou jinak povinně vybaveny v pravé části malou ruskou vlaječkou. Ta na zfalšovaných exemplářích schází. Protože by jasně identifikovala zemi agresora. Na rozdíl od obrněnců, které vtrhly na Ukrajinu s označením „Z“.

Strážníci nevidí systém, doprava to zná z médií
O problému městští i státní policisté vědí. Obecní strážníci ale mohou takový vůz jen zaregistrovat. „Vzhledem k tomu, že máme omezené přístupy do informačního systému, vždy bychom přivolávali kolegy ze státní policie,“ reagovala mluvčí pražských strážníků Irena Seifertová na dotaz deníku Metra, jak postupuje městská policie v případě, že narazí na nepravou ruskou registrační značku.

Bližší informaci na dotaz, zda o tom mají úředníci resortu povědomí, nepodalo ale ani Ministerstvo dopravy České republiky. Na dotaz reagoval mluvčí František Jemelka. „Téma jsme zachytili v médiích,“ říká Jemelka.

Rusové zdůvodňují pořízení nelegální registrační značky na auto strachem z nenávistných reakcí v zemích Evropské unie. V případě odhalení jim v Česku hrozí pokuta až deset tisíc korun a zákaz řízení.

Vipácké značky. Podle áčka poznáš v Rusku ptáčka

  • Problematika zfalšovaných registračních značek (RZ) je už od loňského roku v hledáčku Roadpolu, organizace sdružující evropské dopravní policie.
  • Zaměřují se ale i na registrační značky, které vydávají samozvané republiky v Doněcké a Luhanské oblasti. „Vzhledem k tomu, že Evropská unie neuznává ani Doněckou lidovou republiku, ani Luhanskou lidovou republiku, ani žádnou de iure autoritu Ruska nad jakýmkoli okupovaným ukrajinským územím, jsou tyto poznávací značky nezákonné a nejsou zákonným prostředkem registrace vozidel v EU,“ upozorňuje Floris de Vogel, mezinárodní specialista na poznávací značky a registrace vozidel.
  • Poznávací značky vydávané na okupovaných územích od srpna 2022 mají stejný vzhled jako běžné poznávací značky ve vlastním Rusku. To ztěžuje evropským policejním silám rozpoznat a identifikovat tyto specifické poznávací značky na veřejných komunikacích v Evropě. Přesto lze z „okupačních“ značek vyčíst některé zajímavosti.
  • Například auta registrovaná okupačními úřady v Chersonské oblasti jezdí s trojčíslím 184. Číslice 185 zase označuje okupovanou část Záporoží. Rusové mají v zásobě i číselné kombinace pro území, která hodlají dobýt. Pro tyto oblasti už rezervovali čísla 180, 181, 188 a 194.
  • Z legálních ruských RZ lze například i vyčíst, kdo se ve voze pohybuje. Kombinace je totiž specifická i pro společenský status vlastníka vozidla. A000AA je v Rusku pro důstojníky a oligarchy. A000AB je pro běžné občany.
  • Vedle pokuty, kterou mohou v Evropské unii majitelé vozu s nepravou RZ dostat, mají ale ruští řidiči šanci, že se vyhnou problémům při nehodě. Pokud od ní ujedou, policie nemá šanci pachatele vypátrat. Poškozený řidič se navíc nedočká odškodnění z povinného ručení viníka, škodu nezaplatí ani Garanční fond pojišťoven.
  • Rusové ale riskují pokuty i v případě, že zfalšované tabulky použijí i na ruských pozemních komunikacích. Také proto si je ruští řidiči montují na vozy až po překročení hranice, případně je dávají na vozy v případě delšího parkování, aby značka s ruskou vlaječkou nebudila pozornost.
  • V Rusku se „evropskými“ RZ obchoduje například na sociální síti Telegram. Tam je lze pořídit v cenách od 25 do zhruba 41 eur. Zatím se však tito Rusové nemusejí moc obávat. Například ve Finsku udělila policie zatím jen jedinou pokutu.
Autor: Pavel Hrabica Metro.cz

Hlavní zprávy

Poslední adresa Jaroslava Klabíka byla na Hradčanech. Prožil život dobrodruha

vydáno 21. dubna 2024  11:53

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

Herci neustále bojují o práci, je to kolotoč pádů a vzestupů, říká agentka Daňková

vydáno 21. dubna 2024  7:00

Lenka Daňková vystudovala germanistiku a hudební vědu na MUNI v Brně, poté se věnovala hudební produkci jak v Česku, tak v rakouském Grazu a od roku 2010...  celý článek

Americký sen. Češka z New Yorku prožívá lakrosové vrcholy ve Spojených státech amerických

vydáno 20. dubna 2024  13:00

Předloni zažila s českou lakrosovou reprezentací velké úspěchy. Na mistrovství světa byly Češky sedmé, vzápětí si zahrály mezi osmi nejlepšími zeměmi na...  celý článek

Přála jsem si oslovit a motivovat ty nejmenší, říká Marie Šnajdrová

vydáno 20. dubna 2024  7:00

Ilustrátorka, cestovatelka, ale hlavně horská duše. Marie Šnajdrová poslední roky tráví většinu času na cestách, z nichž své poznatky promítá do knih. Ve...  celý článek