metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 17 °C

Sobota 18. května 2024. Svátek má Nataša

„Zvyková“ parkoviště. Auta nejdřív zaparkují tam, kde se to nesmí. Trpělivým parkováním si ale vyslouží štempl

  11:03
Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky unikalo, i když to míjíte denně. Nabízíme vám známá místa jinýma očima i zcela neznámé skutečnosti. Uvidíte, že procházka Prahou může být neopakovatelné dobrodružství.
Úředně domalované parkoviště na Budějovické

Úředně domalované parkoviště na Budějovické | foto: Mapy.cz

Posteskl si mi nedávno pracovník průhonické botanické zahrady. Nejhorší jsou „pobíhači“ mimo cestičky, hlavně, aby si udělali krásnou fotku či selfie odněkud z louky, aby měli buď blízko ke květince, nebo naopak odstup od scenérie. Kromě toho, že všechno pošlapou, často spustí lavinu a ti, kteří je pozorují, vyrazí do záhonů a na louky za nimi. Z jednoho člověka je dav a po davu spoušť, jako když plukovník William Cody kdysi na Divokém Západě hnal stáda bizonů.

S parkováním je to podobné. Tam, kde je místa málo, hledají řidiči skulinky. Na Budějovické takhle u občerstvení roky parkovaly dodávky i osobáky. Je tu velká plocha, ale je to chodník. Jenže tahejte bedýnky s potravinami a dalším zbožím. Tak se z toho stalo neoficiální parkoviště. Nejdřív o jedné řadě, pak o dvou a nakonec se třemi řadami. Chodcům tu neustále ubývalo místa. A najednou se tu objevily na zemi pruhy vymezující stání pro motorová vozidla.

Podobně na Kačerova, na dohled od depa. Slévají se tu dvě ulice, jejich křížení vytváří uprostřed docela velkou plochu. Také kdysi tu zaparkovalo jedno, pak dvě auta a pak jich už bylo víc. Stalo se z nich proměnlivý ostrůvek, ale vždy se dala objet ze všech stran. Také tady se po letech objevily bílé čáry a balisety. A tam, kde bylo volné místo pro průjezd, je stání pro auta.

Podobně je to s motorkami. Stále častěji a stále víc jich jejich majitelé odstavují na chodnících. Jenže problém je v tom, že někdy na to své místo musejí dojet desítky metrů po chodníku, mezi lidmi, často na frekventovaných místech. I když na to hledí kamery městské policie, žádnou botičku jsem na motorce ještě nespatřil. Někde to bývá stejný scénář, jako u aut. Nejdřív to zkusí jeden motorkář, pak druhý a najednou to je jako na hlídaném parkovišti.

Takových míst je stále víc. Často se takto „zoficiální“ bývalé trávníky, chodníky, kus přírody. Prostě proto, že lenivíme.

Autor: Pavel Hrabica Metro.cz

Hlavní zprávy

Dovolená je pro Čechy stěžejním bodem v kalendáři. Podle průzkumu balí až den před odjezdem

vydáno 18. května 2024  14:00

Ačkoli před odjezdem na dovolenou někteří prožívají mírnou nervozitu, u třetiny Čechů převládá radost a nadšení. Preferují kombinaci aktivní dovolené a...  celý článek

Je rozhodně lepší trávit čas v kolektivu než sedět doma a litovat se, říká parahokejista Krupička

vydáno 18. května 2024  7:00

Sport miluje. Česko reprezentoval na čtyřech paralympiádách. Při poslední výpravě se Zdeněk Krupička dokonce stal vlajkonošem.  celý článek

Paralelní světy, kočka a pocuchaný mozek. Bestseller Temná hmota nepřekvapuje

Strážce streamu
vydáno 17. května 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Štve vás manželka? Děti pořád jen pyskují? Šéf je blbec? Nevadí. Stačí, když si promyslíte, jaké vaše životní rozhodnutí vás do tohohle neutěšeného...  celý článek

Fanoušci MHD vymění letos na akci Autobusový den terminál metra Letňany za Letenskou pláň

vydáno 17. května 2024  5:00

„Po šesti minulých ročnících, které se konaly v terminálu u stanice metra C Letňany, se letošní akce uskuteční na zcela novém místě! V sobotu 18. května...  celý článek