metro.cz

Počasí v Praze

16 °C / 10 °C

Úterý 5. března 2024. Svátek má Kazimír

Další 4 fotografie v galerii
Ulice V kolkovně v noci. Vrátilo se do stavu před covidem a opět se proměnilo v party zónu. | foto: FB Petr Hejma • starosta Jedničky

Noční mejdany v centru jsou po covidové pauze zpět

  13:28
Turisté se vracejí do Prahy. S nimi i fanoušci zábavy po setmění.

„Určitě si takové jednání od alkoholových turistů líbit nenecháme!“ rozčílil se starosta Prahy 1 Petr Hejma, když v noci o víkendu vyrazil s policií na kontrolu své městské části. Na pár minut tam zažil to, co místní obyvatelé museli trpět řadu let. Do města se začíná pomalu vracet turismus, mnohem více je ale slyšet podle místních část lidí, která si přijela město užívat v nočních barech.

„Největším problémem, který se opět vrátil, jsou takzvané pub crawly (viz box dole). Městská policie a Policie ČR jsou připraveny jej intenzivně řešit,“ píše na svém FB starosta Hejma s tím, že probíhají jednání se všemi složkami policie, jak situaci řešit. Starosta například vyzývá, aby podniky, které spolupracují se službami pub crawl, v této činnosti nepokračovaly.

Centrum Prahy 1 už před covidem bylo pod obrovským tlakem turismu. Zvláště večer, v noci a nad ránem se proměňovala určitá místa (Dlouhá a přilehlé ulice, Karoliny Světlé, Karlova ulice) v party zóny. Do toho fungovaly pub crawly a také rozjezd ubytovacích platforem typu AirBnB.

Tehdy Praha 1 zřídila nočního starostu, jenž měl pomoct. Ten mimo jiné navrhoval, že by se měly pro takové podniky vytvořit zóny. Deníku Metro před lety říkal, že by si uměl pro takový případ představit třeba holešovickou tržnici. Jeho pozice ale s příchodem pandemie skončila. 

Pub crawl

  • Jedná se o alkoholovou turistiku početných skupin po vybraných podnicích.
  • Skupiny čítají několik desítek turistů.
  • V Praze existuje pár agentur, které se specializují na noční průvodcovství. Berou především mladé turisty po podnicích. V každém si dají jeden dva drinky. A pak se celá skupina zvedá a putuje do dalšího baru. Při tom ruší místní lidi.
  • Princip pub crawlů spočívá v tom, že čím více je návštěv různých podniků, tím větší je zisk pro průvodce. Opilí turisté se dají i více zblbnout. Podle obyvatele Prahy 1 Bena Ge, který se tomuto tématu věnuje dlouhodobě, tyto agentury podnikají nelegálně.
  • Podle zdrojů serveru prahazdarma.cz si agentura za jednu noční šichtu může vydělat od 50 do 150 tisíc korun v závislosti na roční době.
  • Peníze dostává nejen od samotných turistů, ale také od podniků, do kterých své klienty přivede. Spekuluje se také o tom, že využívají situace a opilé turisty při placení na barech ještě okradou, když jim řeknou vyšší částky za útratu. 

Komentáře

Hlavní zprávy

První sirkárna v Sušicích? Ne, vznikla v pražském Karlíně, tvrdí filumenisté

vydáno 5. března 2024  4:12

Filumenie je sběratelský obor věnovaný hlavně sbírání zápalkových nálepek, ale také související dokumentace, stojánků na zápalky a dalších s tím spojených...  celý článek

Vědmy mají konkurenci. Věštit už umí také umělá inteligence a nemýlí se

vydáno 4. března 2024  12:00

V současném digitálním světě se umělá inteligence (AI) zarývá čím dál více do kůže společnosti.  celý článek

Říkáte, že žijete zdravě? Opravdu? Vaše lednička prozradí celou pravdu

vydáno 4. března 2024  6:00

O nedostatek pacientů se nemusejí bát v Česku kardiologové, odborníci na alkoholismus, plicní specialisté a také obezitologové. Přitom jejich zaměření...  celý článek

Svědkové minulosti. Mizejí poštovní schránky, vypařily se taky tradiční trafiky

PRAHA? AHA!
vydáno 3. března 2024  11:03

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek