metro.cz

Počasí v Praze

-2 °C / -1 °C

Středa 29. listopadu 2023. Svátek má Zina
Viktor Fajnberg byl před 9 roky navržen na Řád T. G. Masaryka. Miloš Zeman ale vyznamenání neudělil. Kvůli kritice V. Putina. | foto: Profimedia.cz

Srpen 1968: Viktor Fajnberg se stal „disidentem k zbláznění“

  18:22
Viktor Fajnberg vystoupil 25. srpna 1968 proti okupaci Československa, a to přímo na Rudém náměstí v Moskvě. Tuto neděli jde do kin dokument, jenž Fajnbergův silný příběh zachycuje.

Letos v lednu se uzavřela životní cesta Viktora Fajnberga, rodáka ze sovětské Ukrajiny, jenž svým pronikavý intelektem a neobyčejným temperamentem zaujal i ruské filmaře Ksenii a Kirilla Sacharnovovy. Své dokumentární dílo, na němž pracovali osm let, pojmenovali Viktor Fajnberg – Disidentem k zbláznění. Proč právě k zbláznění?

„Poté, co Fajnberg krátce po okupaci Československa protestoval spolu s dalšími sedmi hrdiny na Rudém náměstí poblíž Kremlu, byl uvězněn v leningradské psychiatrické léčebně,“ přibližuje Kirill Sacharnov. O demonstraci Osmi statečných se více dozvíte v boxu na konci textu. Nyní se podívejme čistě na životní peripetie Viktora Fajnberga.

Oběť leningradské psychušky
Narodil se v roce 1931 do židovské rodiny na severu Ukrajiny, v Charkově. Od dětství, kdy vrcholila stalinská antisemitská kampaň, byl kvůli svému původu terčem útoků ze strany vrstevníků. Domů se vracel s modřinami. První trest si vysloužil za rvačku s policistou, který ho nazval židákem. „Obrana lidských práv a boj proti projevům antisemitismu byly podstatou jeho osobnosti,“ upozorňuje Sacharnov. Přípomíná, že jej ruský psychiatr Vladimir Pšizov nazval „osobností hrdinského typu“.

Právě Pšizov se Fajnebrga ujal poté, co byl z demonstrace dne 25. srpna, jež trvala jen pět minut, poslán na psychiatrické vyšetření. Byl označen za nepříčetného a umístěn na nucené léčení do nechvalně známé leningradské psychiatrické léčebny speciálního typu, takzvané vězeňské psychušky.

V psychiatrickém vězení držel Fajnberg opakovaně protestní hladovky. „Jeho požadavkům bylo nakonec vyhověno, což byla ze strany sovětského režimu neobvyklá kapitulace,“ podotýká Sacharnov. Fajnberg se tak domohl toho, že jej „neléčili“ neuroleptiky, což bylo srovnatelné s mučením, a rovněž vydobyl zajištění práv pro další vězně.

Fajnberg se zároveň dostal do povědomí Západu, načež byl 11. listopadu 1973 po pěti letech věznění z psychiatrické léčebny propuštěn, aniž by se dopustil jediného ústupku sovětskému režimu. V roce 1974 byl vyhoštěn do Izraele.

Významnou roli ve Fajnbergově osvobození sehrál již zmíněný psychiatr Vladimir Pšizov, ale také kapitán Lev Petrov, zaměstnanec ministerstva vnitra, jeden z hrdinů dokumentu.

Otázky a válka na Ukrajině
Fajnberg se po odchodu na Západ stal vedoucím hlasem proti zneužívání psychiatrie k politickým účelům. I o tom hovořil v několika setkáních mezi lety 2011 a 2019 s Ksenií a Kirillem Sacharnovovými. „S probíhající válkou na Ukrajině získal film nový rozměr a významné nové souvislosti: Pokládá morální a politické otázky týkající se naší odpovědnosti za to, co se děje,“ podotýká Sacharnov. „Pokud sledujeme film nyní, jsou paralely mezi rokem 1968 a dneškem zarážející,“ uzavírá.

Více informací o filmu i samotném Viktoru Fajnbergovi najdete na webových stránkách www.filmfajnberg.cz.

Stateční občané na Rudém náměstí

  • Osm účastníků demonstrace proti vpádu do Československa se na Rudém náměstí, u místa zvaného Lobnoje mesto, sešlo v poledne 25. srpna 1968, čtyři dny po invazi.
  • Mezi osmi statečnými byli lingvista Konstantin Babickij, básník Vadim Delone, dělník Vladimir Dremljuga, anglista Viktor Fajnberg, básnířka a překladatelka Natalja Gorbaněvská, fyzik Pavel Litvinov, lingvistka Larisa Bogorazová a Taťjana Bajevová.
  • S sebou měli malou československou vlaječku a transparenty s různými hesly. Například to byla hesla: „Ztrácíme naše nejlepší přátele“, „Ať žije svobodné a nezávislé Československo!“, „Hanba okupantům“, „Ruce pryč od ČSSR“, „Za vaši a naši svobodu“ nebo „Svobodu pro Dubčeka“.
  • Během pár minut byli demonstranti napadeni a naloženi do aut KGB. Československá vlajka byla zničena a transparenty zabaveny. Vzhledem k tomu, že N. Gorbaněvská měla krátce po porodu, nestanula ihned před soudem.
  • Zadržení byli odsouzeni k několikaletým trestům vězení, k pobytu v pracovních táborech či ve vyhnanství. Viktor Fajnberg a Natalja Gorbaněvská k psychiatrické léčbě. Po propuštění většina z účastníků protestu emigrovala.

Komentáře

Hlavní zprávy

Karlův most byl až do roku 1841 jediným mostem v Praze. Tramvaje přes něj jezdily jen tři roky

vydáno 29. listopadu 2023  6:15

Na slavnou památku se před lety vrátily plynové lampy. V současnosti je má na starost nejvyšší muž v oboru. Do ulic metropole vyráží 205 centimetru vysoký...  celý článek

Naším cílem je, ať jsou lidé tady šťastní, říkají architekti k nové tváři hlavního nádraží

vydáno 28. listopadu 2023  17:01

Hlavní nádraží a jeho okolí projdou velkou proměnou. Architektonická soutěž určila, že těžký úkol dostane na svá bedra kodaňské studio Henning Larsen...  celý článek

Jsme ve vesmíru sami? Odpoví na to chystaná česká komedie Franta mimozemšťan?

vydáno 28. listopadu 2023  15:26

Na Jakuba Prachaře čekal úkol zhostit se dvou postav – reálného Franty a mimozemšťana Franťana. Mají něco společného? „Je tam určitá podoba. Jinak jsou...  celý článek

Světové časy u Florence i chytré displeje na zastávkách MHD. Praha vstupuje do budoucnosti

vydáno 28. listopadu 2023  5:46

„U ikonických hodin ukazujících světový čas na Florenci se finišuje s pokládkou dlažby, aby vše bylo, jak má být. V době, kdy jsem monument fotila, na...  celý článek