metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 19 °C

Neděle 24. září 2023. Svátek má Jaromír

Další 3 fotografie v galerii
Umělkyně Never Sol během workshopu | foto: UMPRUM

Tvorba studentů UMPRUM nekončí u designu. Navíc se svými díly září i v Paříži

  4:10
Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze (UMPRUM) byla založena před téměř sto čtyřiceti lety. Po celou dobu své existence se řadí mezi nejkvalitnější vzdělávací instituce v zemi. O tom svědčí i fakt, že ve své novodobé historii každoročně pořádá více než patnáct výstavních akcí tuzemských i zahraničních. A ty se těší velkému zájmu veřejnosti.

Pocta francouzské haute couture a zároveň zkušené české profesorce. Tak by se dalo ve stručnosti popsat téma výstavy Vive la France – kolekce patnácti vybraných modelů studentek a studentů Ateliéru designu oděvu a obuvi UMPRUM. Jejich díla jsou nyní k vidění v Českém centru Paříž, které se nachází v centru této francouzské metropole.

“Výstava se koná v rámci přehlídky s názvem Paris Design Week + Maison & Objet. Díla spojuje velmi důkladná příprava a provedení. Jednotlivým kolekcím předcházely podrobné rešerše. Navrhované modely byly následně tvořeny s odkazem na zpracování haute couture s důrazem na řemeslo a velký podíl ruční práce,“ říká pro deník Metro mluvčí UMPRUM Kamila Stehlíková. Inspiračních zdrojů bylo podle ní nepřeberné množství. Uvést lze například kolekci, jež je inspirovaná životem a dílem oblíbeného mima Jeana-Baptista Deburaua, moderním baletem a prací Maurice Béjarta či osobnostmi, jako je Sidonie-Gabrielle Colette.

„Na tématu inspirovaném Francií pracovala vedoucí Liběna Rochová se svými studenty po dva semestry. Součástí výstavy je i pocta této profesorce, která ateliér vedla až do letošního zimního semestru po dlouhých patnáct let. Nejen díky tomu se můžou představit celistvou, myšlenkově i řemeslně precizně propracovanou kolekcí,“ dodává Stehlíková s upřesněním, že fotodokumentace části kolekce se ujal i prestižní módní časopis Vogue.

Rochová své studenty vždy vedla k tomu, aby se po dokončení školy byli schopni uplatnit jak v módním průmyslu, tak ve vlastní tvorbě. Velkým přínosem pro začínající návrháře je tedy i možnost pravidelně prezentovat své práce nejen na prestižních akcích doma, ale i v zahraničí,“ uvádí do kontextu Stehlíková.

UMPRUM.wav
Za díly studentů uměleckoprůmyslové vysoké školy, jak už bylo zmíněno, nemusíte nutně jezdit jen do zahraničí. I když je pravdou, že si jejich další aktuální výstava s názvem UMPRUM.wav před časem původně odbyla premiéru v italském Miláně.

“Náš projekt se po úspěšné prezentaci na milánském design weeku představí na přehlídce Designblok 23 ve Studiu hrdinů Veletržního paláce, a to začátkem října. Multižánrový projekt nabízí cestu, jak pochopit strukturu hudby a získat na zvuk a hudební nástroje jiný pohled. Jedná se o výsledek dlouhodobé spolupráce designérů, předních českých hudebníků a teoretiků hudby,“ popisuje Stehlíková.

Instalace UMPRUM.wav vychází ze spolupráce různých ateliérů školy s řadou dalších odborníků. Hlavní impulz vzešel z Ateliéru produktového designu, který vedou Michal Froněk s Janem Němečkem. Oba mají k hudbě velmi blízko, Jan zpívá ve sboru a hraje na kytaru a Michal se sám označuje za audiofila, který propadl systémům reprodukce hudby a vintage elektronice.

„Se svými studentkami a studenty se zabývali teorií hudby, podobami zvuku a připravovali se pro řešení komplexního designového problému, jakým je vytvoření nových hudebních nástrojů a sound designu. Na konci celého tvůrčího procesu vznikly funkční akustické nástroje, které unikátním způsobem rozvíjejí základní archetypy strunných a dechových instrumentů,“ doplňuje Stehlíková.

„Například Karolína Vintrová vycházela ve svém minimalistickém nástroji z podoby didgeridoo, které se v jejím pojetí obtáčí a objímá lidské tělo. Ivo Jedlička se nechal inspirovat monochordem, na němž Pythagoras sledoval spojitosti mezi hudbou, matematikou a astronomií. „Z pěti vystavovaných nástrojů mám asi nejraději varhany Miloslava Chytila, které sestrojil z různých, do hudebních tónů vyladěných plastových odpadních trubek, které pohání běžný dílenský kompresor,“ říká Froněk.

Never Sol
Že se jedná o projekt, který má šanci nalézt uplatnění i v hudebním světě, dokazuje spolupráce s různými hudebníky. „Na UMPRUM jsem se setkala s velmi šikovnými studenty a tvůrci. Měly jsme možnost se Sárou Jedličkovou s nástroji zkoušet a následně je v Soundsquare nahrát. Mnoho z nich je zvukově krásných, třeba varhany, plech nebo všechny strunné nástroje, ale nechci nic opomenout,“ hodnotí spolupráci s Ateliérem produktového designu hudebnice a skladatelka Sára Vondrášková, která vystupuje pod uměleckým jménem Never Sol, a dodává: „A není to rozhodně jen o vzhledu, jejich zvukový charakter je sám o sobě silný a výrazně inspiruje k následné tvorbě. Samply jsem využila v rámci nahrávek pro Milán a v budoucnu je velmi ráda využiju i ve vlastní tvorbě.“

Komentáře

Hlavní zprávy

Vítězné snímky z přehlídek v Cannes, Benátkách a Berlíně přijedou za pár dní do Prahy

vydáno 24. září 2023  19:03

Be2Can, přehlídka výrazných filmů ze tří největších filmových festivalů v Berlíně, Benátkách a Cannes, oslaví jubilejní desátý ročník. Odehraje se od 4....  celý článek

Zvědavost ho přilákala až do Turecka. Dojel tam na pionýru za šest dní, ale zvládl by to prý dřív

vydáno 24. září 2023  15:00

Na motorce do zahraničí? Žádný problém. Pionýr je jeho srdeční záležitostí. Náctiletý nadšenec Václav Hradil se rozhodl vyjet do Turecka na vlastní pěst....  celý článek

Nelíbí se ti to? Tak si postav lepší. Co všechno člověka napadne při exkurzi kanceláří

PRAHA? AHA!
vydáno 24. září 2023  11:35

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Akcemi nadupaný začátek podzimu. Přijede dvorní kameraman slavného režiséra Pedra Almodóvara

vydáno 24. září 2023  8:10

Nezůstávejte v následujících víkendech doma! Čeká vás spousta zajímavých akcí. Konají se zajímavé výstavy, vyrazit můžete do Moravského Toskánska,...  celý článek