metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 20 °C

Čtvrtek 5. října 2023. Svátek má Eliška

Další 3 fotografie v galerii
Umělkyně Never Sol během workshopu | foto: UMPRUM

Tvorba studentů UMPRUM nekončí u designu. Navíc se svými díly září i v Paříži

  4:10
Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze (UMPRUM) byla založena před téměř sto čtyřiceti lety. Po celou dobu své existence se řadí mezi nejkvalitnější vzdělávací instituce v zemi. O tom svědčí i fakt, že ve své novodobé historii každoročně pořádá více než patnáct výstavních akcí tuzemských i zahraničních. A ty se těší velkému zájmu veřejnosti.

Pocta francouzské haute couture a zároveň zkušené české profesorce. Tak by se dalo ve stručnosti popsat téma výstavy Vive la France – kolekce patnácti vybraných modelů studentek a studentů Ateliéru designu oděvu a obuvi UMPRUM. Jejich díla jsou nyní k vidění v Českém centru Paříž, které se nachází v centru této francouzské metropole.

“Výstava se koná v rámci přehlídky s názvem Paris Design Week + Maison & Objet. Díla spojuje velmi důkladná příprava a provedení. Jednotlivým kolekcím předcházely podrobné rešerše. Navrhované modely byly následně tvořeny s odkazem na zpracování haute couture s důrazem na řemeslo a velký podíl ruční práce,“ říká pro deník Metro mluvčí UMPRUM Kamila Stehlíková. Inspiračních zdrojů bylo podle ní nepřeberné množství. Uvést lze například kolekci, jež je inspirovaná životem a dílem oblíbeného mima Jeana-Baptista Deburaua, moderním baletem a prací Maurice Béjarta či osobnostmi, jako je Sidonie-Gabrielle Colette.

„Na tématu inspirovaném Francií pracovala vedoucí Liběna Rochová se svými studenty po dva semestry. Součástí výstavy je i pocta této profesorce, která ateliér vedla až do letošního zimního semestru po dlouhých patnáct let. Nejen díky tomu se můžou představit celistvou, myšlenkově i řemeslně precizně propracovanou kolekcí,“ dodává Stehlíková s upřesněním, že fotodokumentace části kolekce se ujal i prestižní módní časopis Vogue.

Rochová své studenty vždy vedla k tomu, aby se po dokončení školy byli schopni uplatnit jak v módním průmyslu, tak ve vlastní tvorbě. Velkým přínosem pro začínající návrháře je tedy i možnost pravidelně prezentovat své práce nejen na prestižních akcích doma, ale i v zahraničí,“ uvádí do kontextu Stehlíková.

UMPRUM.wav
Za díly studentů uměleckoprůmyslové vysoké školy, jak už bylo zmíněno, nemusíte nutně jezdit jen do zahraničí. I když je pravdou, že si jejich další aktuální výstava s názvem UMPRUM.wav před časem původně odbyla premiéru v italském Miláně.

“Náš projekt se po úspěšné prezentaci na milánském design weeku představí na přehlídce Designblok 23 ve Studiu hrdinů Veletržního paláce, a to začátkem října. Multižánrový projekt nabízí cestu, jak pochopit strukturu hudby a získat na zvuk a hudební nástroje jiný pohled. Jedná se o výsledek dlouhodobé spolupráce designérů, předních českých hudebníků a teoretiků hudby,“ popisuje Stehlíková.

Instalace UMPRUM.wav vychází ze spolupráce různých ateliérů školy s řadou dalších odborníků. Hlavní impulz vzešel z Ateliéru produktového designu, který vedou Michal Froněk s Janem Němečkem. Oba mají k hudbě velmi blízko, Jan zpívá ve sboru a hraje na kytaru a Michal se sám označuje za audiofila, který propadl systémům reprodukce hudby a vintage elektronice.

„Se svými studentkami a studenty se zabývali teorií hudby, podobami zvuku a připravovali se pro řešení komplexního designového problému, jakým je vytvoření nových hudebních nástrojů a sound designu. Na konci celého tvůrčího procesu vznikly funkční akustické nástroje, které unikátním způsobem rozvíjejí základní archetypy strunných a dechových instrumentů,“ doplňuje Stehlíková.

„Například Karolína Vintrová vycházela ve svém minimalistickém nástroji z podoby didgeridoo, které se v jejím pojetí obtáčí a objímá lidské tělo. Ivo Jedlička se nechal inspirovat monochordem, na němž Pythagoras sledoval spojitosti mezi hudbou, matematikou a astronomií. „Z pěti vystavovaných nástrojů mám asi nejraději varhany Miloslava Chytila, které sestrojil z různých, do hudebních tónů vyladěných plastových odpadních trubek, které pohání běžný dílenský kompresor,“ říká Froněk.

Never Sol
Že se jedná o projekt, který má šanci nalézt uplatnění i v hudebním světě, dokazuje spolupráce s různými hudebníky. „Na UMPRUM jsem se setkala s velmi šikovnými studenty a tvůrci. Měly jsme možnost se Sárou Jedličkovou s nástroji zkoušet a následně je v Soundsquare nahrát. Mnoho z nich je zvukově krásných, třeba varhany, plech nebo všechny strunné nástroje, ale nechci nic opomenout,“ hodnotí spolupráci s Ateliérem produktového designu hudebnice a skladatelka Sára Vondrášková, která vystupuje pod uměleckým jménem Never Sol, a dodává: „A není to rozhodně jen o vzhledu, jejich zvukový charakter je sám o sobě silný a výrazně inspiruje k následné tvorbě. Samply jsem využila v rámci nahrávek pro Milán a v budoucnu je velmi ráda využiju i ve vlastní tvorbě.“

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Jihočeský kuželkářský maraton se nezastaví, dokud nepadne 60 000 hodů

vydáno 5. října 2023

Kuželkáři nejen z Jižních Čech si přijdou na své v pátek 6. a v sobotu 7. října. Po roce se totiž vrací Jihočeský kuželkářský maraton a tentokrát hned ve...  celý článek

Letiště. Více parkovacích míst, rychlejší odbavení, z centra bez přestupů. Přijedou i archeologové

vydáno 4. října 2023  15:44

Přísahat čestné skautské ministři dopravy a financí ještě nechtějí, ale v roce 2030 bychom se mohli projet vlakem na Letiště Václava Havla.  celý článek

Protiatomový kryt jako záchranný člun i místo k zamyšlení. Vydejte se do Bezovky

vydáno 4. října 2023  12:29

Stojím pod žižkovskou Parukářkou a vidím před sebou vrata, ozdobená výtvorem pražských sprejerů a připomínající vstup do garáže. Místo toho by se však...  celý článek

Lahodná smetánka na kolejích. Nesmrtelný Orient Expres dnes slaví 140 let

vydáno 4. října 2023  11:59

Premiérové železniční spojení napříč Evropou, hotelový nadstandard zahrnující přepychovou lůžkovou úpravu a špičková kuchyně připravovaná kuchařskými...  celý článek