metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / -1 °C

Pátek 8. prosince 2023. Svátek má Květoslava
Proč si nepřiznat, že kulisy pro pražské vytrvalostní běhy jsou bezesporu více než kýčovité: Panorama Hradčan, když se povede počasí, tak i azurové nebe a do toho běh městem, kudy chodil Franz Kafka, rabbi Löw se svým golemem. Jenže co by právě za tuto „kýčovistost“ dala jiná světová města. Jen hlavní podnik běžecké sezony, Pražský maraton, každý rok ve světových médiích vygeneruje až tři tisícovky pozitivních výstupů spojených s hlavním městem Prahou. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Běžci zavřou ulice posedmadvacáté, závod odstartuje prezident Petr Pavel

  6:00
Akce Prague International Marathon se uskuteční zítra v širším centru hlavního města.

Svátek pro mnoho českých i zahraničních běžců Pražský maraton tuto neděli opět, již posedmadvacáté, dočasně omezí dopravu v centru města. Významná sportovní událost si vyžádá opatření týkající se jak automobilové dopravy, tak provozu tramvajových a autobusových linek městské hromadné dopravy.

„Novinkou letošního ročníku je umístění startu a cíle závodu na Můstek, tedy v dolní části Václavského náměstí. Na osm tisíc běžců včetně elitních světových atletů vyběhne v devět hodin na více než 42 kilometrů dlouhou trať, která je povede převážně v okolí řeky Vltavy na území městských částí Praha 1, 2, 4, 5, 7 a 8,“ říká mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman.

Závodníci cestou překonají celkem šest pražských mostů. Ukončení závodu se předpokládá v šestnáct hodin. „Dopravu bude v celé oblasti řídit Policie České republiky ve spolupráci s Městskou policií Praha a od osmi do šestnácti hodin bude postupně po trase závodu uzavírat a otevírat ulice a křižovatky. Výjimkou bude Václavské náměstí a ulice 28. října, kde bude omezení platit déle,“ dodává Hofman.

Změny v provozu MHD
Kromě toho bude také v sobotu a v neděli 6. a 7. května platit z důvodu zachování bezpečnosti po celé trase závodu zákaz parkování. Ten by měli podle Hofmana všichni řidiči respektovat. V opačném případě budou jejich vozidla odtažena.

„V den konání závodu mezi 8.35 a 16.15 hodin bude omezen i provoz některých tramvajových a autobusových linek. S ohledem na změny v povrchové dopravě je doporučeno v centru města využívat především linek metra. Podrobnosti jsou k dispozici na webu pražského dopravního podniku nebo na jeho infolince 296 191 817,“ radí Hofman.

Až do této soboty bude vždy od devíti do osmnácti hodin také k dispozici bezplatná dopravně-informační linka: 800 165 102. V den závodu pak bude možné navíc využít i linku 800 100 991.

Startér prezident Pavel
Pořadatelé závodu se navíc před pár dny pochlubili speciální novinkou. Prestižní sportovní událost odstartuje prezident Petr Pavel. Hlava státu má podle nich k pohybu jako bývalý voják velmi pozitivní vztah. Proto dokonce uvažoval i o tom, že by se do některého ze závodů Maratonu Praha zapojil.

„Kvůli náročnému programu spojenému s korunovací britského krále Karla III., kterého se zúčastní spolu s manželkou Evou v sobotu, se ale nakonec rozhodl ujmout pouze role startéra,“ uvádí pořadatelský tým Pražského maratonu. „Je mi velkým potěšením, že pan prezident maraton odstartuje a svou účastí podpoří nejen náš závod, ale sport jako takový,“ doplňuje Carlo Capalbo, prezident organizačního výboru RunCzech.

Komentáře

Hlavní zprávy

Vražda na samém konci světa je moderní vykrádačkou Agathy Christie

Strážce streamu
vydáno 8. prosince 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Už měsíc nám streamovací platforma Disney+ každý týden servíruje novou epizodu seriálu Vražda na samém konci světa. Dva závěrečné díly nás ještě čekají....  celý článek

Nacvičování sletové skladby s sebou nese i práci na sobě samé, říká Machů

vydáno 8. prosince 2023  5:00

Cvičit v Sokole začala nyní 30letá Kateřina Machů ve svých přibližně deseti letech. V současnosti je pro ni ale komunita České obce sokolské jako druhá...  celý článek

Zpěv, fazole a LSD. Rozervané srdce Jima Morrisona dobilo nad Seinou

vydáno 7. prosince 2023  15:07

Jim Morrison by oslavil 80 let. Byl vtělením báječného doktora Jekylla, kterého flaška whisky měnila v odpudivého pana Hyda.  celý článek

Frajeři ze Slovenska učí radnice „kecat“ s místními. Pomůže i asistent Charlie

vydáno 7. prosince 2023  10:00

Po úspěšných českých projektech typu Avast či Rohlík se podobně perspektivní startup objevil i u sousedů. Aplikace má být k dispozici uživatelům...  celý článek