metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 11 °C

Sobota 24. února 2024. Svátek má Matěj
ilustrační snímek | foto: ProfimediaProfimedia.cz

Od zdroje vody ke kohoutku se ztratí 15 litrů za sta. Zmizí i kvůli špatnému potrubí

  5:45
Není dne, kdy si nepřečtete radu, jak ušetřit při mytí nádobí, sprchování nebo splachování.

Nemilosrdná čísla přinesla milosrdnou pravdu. V loňském roce byly české domácnosti extrémně spořivé. Alespoň co se vody týká. Každý obyvatel Česka spotřeboval v průměru devadesát litrů vody denně. Pokud se vám to zdá moc, tak to bylo o čtyři litry méně než v roce 2021.

I ti, kteří na to mají, se drží za hlavu
Pokud budeme pokračovat stejným tempem, dostaneme se v denním průměru o sto litrů níž, než jsme odtáčeli z kohoutků v roce 1990, kdy každý z nás spotřeboval denně více než 173 litrů pitné vody.

Ivanova domácnost se třemi dětmi rozhodně nemusí hlídat každou korunu. Přesto se hlava rodiny při pohledu na roční zúčtování „trochu podivila.“ Doplatek představuje skoro patnáct tisíc korun. „Asi domluvím mladýmu, aby zkracoval sprchu, ale chápu, je v pubertě a taky sportovec, takže nechce páchnout,“ komentuje Ivan vyúčtování. Současně si neodpustí poznámku. „Kdysi jsme si spotřebu víc hlídali, ale i když jsme hodně ušetřili, tak přeplatky byly minimální nebo žádné,“ dodává otec rodiny.

Dosáhli jsme ztrátu, hurá!
V případě vody a úspor je to ohraná písnička. Vodohospodářské společnosti zdůvodňují pravidelné zdražování investicemi do oprav, budování nových vodovodů či kanalizací, případně inflací a cenami energií.

Přesto se v ceně vody, kterou dopraví firmy k zákazníkům, odrazí i ta voda, která k nim nikdy nedorazí. Zmizí v zemi kvůli poškozenému nebo dosluhujícímu potrubí. „Ztráty vody v loňském roce byly ve výši 84,4 milionu metrů krychlových a byly nejnižší od roku 2004,“ uvádí v nejnovějším přehledu Český statistický úřad (ČSÚ).

Minimálně pět sprchování denně, která se nekonají
V praxi to znamenalo, že 14,7 procenta pitné vody zmizelo. Je to druhý nejnižší výsledek od roku 2004,“ uvádí přehled ČSÚ. To znamená, že v každém kubíku pitné vody, kterou doma odtočíte, zaplatíte i takřka 150 litrů vody, která k vám nedoputuje. Převedeno na hygienu, přicházíte o pět sprchování na jeden spotřebovaný kubík vody, při kterých odtočíte třicet litrů vody. Pokud se dokážete osprchovat patnácti litry, je to deset takových cyklů.

Na rozdíl od domácností se spotřebovalo v průmyslu a u ostatních odběratelů v loňském roce o takřka deset procent pitné vody víc. Někdy i proto, že když byla možnost osprchovat se již v práci, tak toho zaměstnanci častěji využívali, aby ušetřili za sprchování doma.

„Povolené“ ztráty

  • Co zmizí, to většinou zaplatí zákazník. Nejen u vody.
  • Až 23 procent energie navíc musíte u některých plně elektrických aut odebrat při nabíjení, abyste dobili baterii vozu na plnou kapacitu. U těch nejlepších přijdete „jen“ o deset procent.
  • Do ceny zboží v obchodech ve velkých prodejnách musíte zakalkulovat třeba i krádeže nákupních vozíků. V Česku se jich ztratí až třicet procent ročně.
  • V roce 1990 stál metr krychlový pitné vody 80 haléřů. Cena vody se postupem času zvedá. Například 101 korun v průměru za vodné stočné zaplatili obyvatelé Ústeckého kraje loni. Bylo to nejvíce v Česku. Vodné z toho bylo v průměru asi 54 korun za jeden krychlový metr.

Komentáře

Hlavní zprávy

Na bolest jsem zvyklá. Nekňourám, bojuji, říká kaskadérka Hanka Dvorská

vydáno 24. února 2024  8:00

Na srdci má kardiostimulátor a na mozku jí doktoři našli nádor. I přesto každý den běhá po Praze a mimo jiné vede fitness lekce. Nejstarší česká...  celý článek

Méně křeče, ale také sebevědomí soutěžících. Love is Blind je tu pošesté a zase trošku jinak

Strážce streamu
vydáno 23. února 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU V současnosti by se dalo říct, že je reality show Láska je slepá (Love is blind) skoro kultovní záležitostí. Její děj se pokaždé zaměřuje na nezadané...  celý článek

Robotický psycholog není vysavač. Vaše data jsou v bezpečí, tvrdí podnikatel

vydáno 23. února 2024  5:00

Česká platforma VOS.health, kterou založil mladý podnikatel Jiří Diblík s kolegou Ondřejem Kopeckým, pečuje o mentální zdraví více než tří milionů lidí po...  celý článek

Svépomoc je fajn věc. Nejde ji ale chtít po všech, říká kutil a moderátor Libický

vydáno 22. února 2024  13:14

Už nějaký ten rok natáčí hobby pořady. Jeho Libovky Pepy Libického jsou určeny pro všechny, kterým se líbí ručně vyrábět, rekonstruovat, budovat, tvořit,...  celý článek