metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 10 °C

Úterý 16. dubna 2024. Svátek má Irena

Studny bývaly zdrojem vody, města znovu objevují kouzlo, ale i potřebnost

  6:00
Fungovaly jako prehistorický internet. Ženy z domácnosti i služky z lepších rodin si při nabírání vody sdělily všechny novinky.
Městská pumpa | foto: MAFRA

Historické náměstí bez kašny nebo alespoň staré litinové pumpy, to není ono. Až do zavádění vodovodů to býval nejčastější zdroj vody. Studny s okovem nebo pumpy bývaly také ve dvorech domů.

Je to ve vlnách. Když prší, je zájem menší
Suché roky přivedly obecní samosprávy po celém Česku na myšlenku, že přispět z městské kasy na opravu i desítky let nevyužívaných a zanesených zdrojů vody na prostranstvích a v ulicích je prospěšné pro město i jeho obyvatele. Veřejný zdroj, byť jen užitkové vody, mohou využít třeba majitelé okolních zahrádek, aby nemuseli kropit trávníky a úrodu drahou pitnou vodou.

„Největší nápor žádostí na příspěvek na studnu byl před dvěma lety,“ říká Milan Vrbata, mluvčí radnice v Aši. Tehdy město přispívalo občanům nejvíc na vrtání nových studní i na opravu, vyčištění a uvedení do provozu již nepoužívaných pump. Letos mělo město jen dvě žádosti, podle Vrbaty se to odvíjí i od počasí. „Předloni bylo sucho velké téma, letos je počasí o něco vlídnější,“ argumentuje mluvčí městského úřadu v Aši.

Jak to bývávalo

Před zavedením domovních vodovodů byla jediným zdrojem vody ve městech buď obecní kašna, nebo studna přímo v domě.

  • Vybrané studny bývaly na pitnou vodu. Lidé si chodívali pro vodu s vlastními nádobami. Roznáškou vody do bytů za poplatek se ale živili i jednotlivci.
  • Již od středověku fungovaly ve městech vodovody. Ty ale dopravovaly životodárnou tekutinu ze vzdálených zdrojů jen do kašen a dalších odběrních míst ve městě.

Že bude toto západočeské město poseté veřejnými pumpami na každém kroku, jako v předminulém nebo ještě minulém století, to nepředpokládají. Ale každá studna s pumpou, i v historickém centru Aše, může být zlepšením vodního hospodaření města. Obnova těchto vodních zdrojů zde probíhá už od roku 2008. Dotace, kdy žadatel dostane až polovinu nákladů na studnu, čističku odpadních vod nebo septik, se týkají těch lidí, kteří nemají možnost připojení k veřejným odpadům a vodovodu. Peníze jdou ale i na rekonstrukci starých pump v historické části města.

Na předzahrádky i stromy
Oživit tento druh vodního zdroje se rozhodli i v jihomoravském Hodoníně. „Studny nám opravuje specializovaná firma nárazově a podle svých možností, není to jejich jediný předmět podnikání,“ říká k aktivitě hodonínské radnice její mluvčí Josef Horníček. Aktuálně jich mají vyčištěnou asi jednu čtvrtinu.

„Vodu ze studní může využívat veřejnost k zalévání zeleně na veřejných prostranstvích, například nově vysazených stromů, i na předzahrádkách. Voda není pitná a slouží jen k zalévání,“ připomíná Horníček.

Některé obce v Česku však limitují v době sucha čerpání vody i ze studní na soukromých pozemcích. Týká se to míst, kde není obecní vodovod a časté čerpání vody ze studny snižuje v dané oblasti hladinu podzemní vody tak, že by se obec celkově ocitla na suchu.

Autor: Pavel Hrabica Metro.cz
Témata: Studna, kašna,

Hlavní zprávy

Rozjíždějí mejdany v metru. Někdy se cestující zapojí, jindy je ve vagonu trapné „ticho“

vydáno 16. dubna 2024  16:10

Radek Lembacher dělá marketing, Vašek Komárek zase pracuje na Rádiu Impuls. Jejich společnou vášní je karaoke. Pro veřejnost ho pořádají v Elpíčku na...  celý článek

„Teď můžeme určovat trendy a překvapit. To, co jsme už vydali, je odvážnější“

vydáno 16. dubna 2024  7:00

Kapela Mirai, nesoucí jméno svého frontmana Miraie Navrátila, obráží česká pódia už deset let. „Tak to pěkně vyšlo k výročí, že vydáváme čtvrtou desku,“...  celý článek

Češi si potrpí na kvalitu. Radši si připlatí za konopí než nějaké jiné bylinky

vydáno 15. dubna 2024  18:00

Svět kanabinoidů se rozpíná, aktivisté chtějí potlačit černý trh. Až tři rostlinky marihuany na dospělou osobu v jedné domácnosti a legální držení...  celý článek

Expřítelkyni bil paličkou a bodal. Vzala na mě lahev vína a nůž, hájí se souzený

vydáno 16. dubna 2024  18:12

Svoji bývalou družku podle kriminalistů tloukl dvaapadesátiletý muž paličkou na maso. A když se mu pokusila utéct, dostihl ji a chytil za čelist tak...  celý článek