metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 14 °C

Pátek 1. března 2024. Svátek má Bedřich

Další 3 fotografie v galerii
Z vernisáže současné výstavy Dřeváky a medový klobouk | foto: GALERIE POSTOJ

Okrádali tu turisty, teď je zde galerie. Za přeměnou bývalé směnárny stojí studenti

  15:58
Smutný pohled na opuštěné prostory ve vestibulu stanice metra Náměstí Republiky nedal trojici studentů uměleckého managementu z Vysoké školy ekonomické v Praze spát. Rozhodli se to změnit a na místě otevřeli Galerii Postoj. „Často jsme chodili kolem a mrzelo nás, že takové prostory s potenciálem v centru města jsou nevyužité a špinavé,“ říká Karolína Špundová, PR manažerka Galerie Postoj. „V objektu galerie bývala směnárna se špatnými kurzy, která okrádala turisty. Historie místa nás oslovila a proměnu jsme brali jako výzvu,“ popisuje Špundová pro deník Metro.

Bylo náročné galerii otevřít? Jaký byl proces od výběru místa až po první vernisáž?
Otevření galerie nám trvalo přibližně rok. Nejprve jsme několik měsíců komunikovali s Dopravním podnikem hlavního města Prahy, jakmile jsme od nich měli projekt schválený, vrhli jsme se na rekonstrukci a úklid. Objekty jsme propojili probouráním stěny, to nám umožňuje pracovat s uceleným prostorem. Skla byla pomalována graffiti, což se nám podařilo částečně umýt. Celková příprava první výstavy pak trvala dva a půl měsíce od výběru umělkyň po tvorbu obsahu výstavy a veškeré přípravy vernisáže.

Podle čeho vybíráte autory, kteří u vás vystavují?
Autory vybíráme zejména z řad mladých umělců, kterým chceme dát možnost se prosadit ve veřejném prostoru. Nebráníme se žádnému médiu či tematice.

Jak získala galerie svůj název?’
Význam Galerie Postoj je dvojí. Prvním je „postoj k něčemu“, tedy názor umělce na určité téma, které může být sociální, politické, ekonomické nebo čistě z jeho osobního zájmu. Druhý význam slova postoj je ve smyslu „stůj a dívej se“.

Chátrající prostory v metru přilákaly pozornost Karolíny Špundové. Společně s Otakarem Šubrtem a Filipem Kolářem otevřeli Galerii Postoj.

Reagovali jste také na válku na Ukrajině. O co šlo?
Galerie Postoj měla být spuštěna on-line v únoru loňského roku. Plány změnila však válka na Ukrajině. Chtěli jsme pomoci okamžitě, proto jsme spustili s umělci benefiční prodej. Během pár týdnů se nám podařilo vybrat částku 51 500 korun, kterou jsme poslali organizaci Člověk v tísni.

Které umělce mohou návštěvníci v současnosti vidět a co máte v plánu dál?
Návštěvníci a kolemjdoucí si mohou prohlédnout výstavu děl Adély Valchařové a Heleny Ticháčkové nazvanou Dřeváky a medový klobouk. Obě umělkyně se zabývají tématem své cesty. K výstavě děl je dostupný i kurátorský text, který je ke čtení na QR kódu na sklech nebo také na našich webových stránkách galeriepostoj.cz. Na přípravě další výstavy pracujeme, vernisáž plánujeme na konec května.

Komentáře

Hlavní zprávy

Arrow zase řádí na Netflixu. Dvojka Kódu 8 je dražší, zato však utahanější, než jednička

Strážce streamu
vydáno 1. března 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Na streamovací platformu Netflix před pár dny dorazila očekávaná sci-fi jednohubka Kód 8: Část 2 (Code 8: Part II). Pokračování pět let starého...  celý článek

Neřiďte se kalendářem. Zima pro auta nekončí a v lyžařských střediscích se hodně bourá

vydáno 1. března 2024  6:01

Obleva vyhání lyžaře ze svahů českých hor rychlým tempem. Lidé se snaží urvat poslední radovánky na sněhu a ještě spěchají do hor.  celý článek

Podle studie více než čtvrtina novinářů zvažuje odchod z médií. Mohou za to i nízké platy

vydáno 29. února 2024  18:45

Žurnalistická profese (nejen) v Česku v současnosti čelí mnoha výzvám. Novinářský svět prošel v posledních letech velkými změnami.  celý článek

Čeká Pražany konec linky 190? Místním ji částečně vezme Dvorecký most

vydáno 29. února 2024  7:00,  aktualizováno  16:56

Cestující z Beránku na Smíchov budou mít na své trase bohužel o přestup víc. Modřanští nyní chystají petici.  celý článek