metro.cz

Počasí v Praze

18 °C / 20 °C

Sobota 30. září 2023. Svátek má Jeroným, Ráchel

Další 3 fotografie v galerii
Z vernisáže současné výstavy Dřeváky a medový klobouk | foto: GALERIE POSTOJ

Okrádali tu turisty, teď je zde galerie. Za přeměnou bývalé směnárny stojí studenti

  15:58
Smutný pohled na opuštěné prostory ve vestibulu stanice metra Náměstí Republiky nedal trojici studentů uměleckého managementu z Vysoké školy ekonomické v Praze spát. Rozhodli se to změnit a na místě otevřeli Galerii Postoj. „Často jsme chodili kolem a mrzelo nás, že takové prostory s potenciálem v centru města jsou nevyužité a špinavé,“ říká Karolína Špundová, PR manažerka Galerie Postoj. „V objektu galerie bývala směnárna se špatnými kurzy, která okrádala turisty. Historie místa nás oslovila a proměnu jsme brali jako výzvu,“ popisuje Špundová pro deník Metro.

Bylo náročné galerii otevřít? Jaký byl proces od výběru místa až po první vernisáž?
Otevření galerie nám trvalo přibližně rok. Nejprve jsme několik měsíců komunikovali s Dopravním podnikem hlavního města Prahy, jakmile jsme od nich měli projekt schválený, vrhli jsme se na rekonstrukci a úklid. Objekty jsme propojili probouráním stěny, to nám umožňuje pracovat s uceleným prostorem. Skla byla pomalována graffiti, což se nám podařilo částečně umýt. Celková příprava první výstavy pak trvala dva a půl měsíce od výběru umělkyň po tvorbu obsahu výstavy a veškeré přípravy vernisáže.

Podle čeho vybíráte autory, kteří u vás vystavují?
Autory vybíráme zejména z řad mladých umělců, kterým chceme dát možnost se prosadit ve veřejném prostoru. Nebráníme se žádnému médiu či tematice.

Jak získala galerie svůj název?’
Význam Galerie Postoj je dvojí. Prvním je „postoj k něčemu“, tedy názor umělce na určité téma, které může být sociální, politické, ekonomické nebo čistě z jeho osobního zájmu. Druhý význam slova postoj je ve smyslu „stůj a dívej se“.

Chátrající prostory v metru přilákaly pozornost Karolíny Špundové. Společně s Otakarem Šubrtem a Filipem Kolářem otevřeli Galerii Postoj.

Reagovali jste také na válku na Ukrajině. O co šlo?
Galerie Postoj měla být spuštěna on-line v únoru loňského roku. Plány změnila však válka na Ukrajině. Chtěli jsme pomoci okamžitě, proto jsme spustili s umělci benefiční prodej. Během pár týdnů se nám podařilo vybrat částku 51 500 korun, kterou jsme poslali organizaci Člověk v tísni.

Které umělce mohou návštěvníci v současnosti vidět a co máte v plánu dál?
Návštěvníci a kolemjdoucí si mohou prohlédnout výstavu děl Adély Valchařové a Heleny Ticháčkové nazvanou Dřeváky a medový klobouk. Obě umělkyně se zabývají tématem své cesty. K výstavě děl je dostupný i kurátorský text, který je ke čtení na QR kódu na sklech nebo také na našich webových stránkách galeriepostoj.cz. Na přípravě další výstavy pracujeme, vernisáž plánujeme na konec května.

Komentáře

Hlavní zprávy

V USA se mi líbila otevřenost, v Česku miluji kulturu, říká dcera legendárního hokejisty

vydáno 30. září 2023  5:26

Zpěvačka Dominika Hašková, známá z mezinárodní kapely We Are Domi, prožila dětství s rodinou v Severní Americe, pak strávila několik let v Česku a vydala...  celý článek

Kombo nesrovnatelných novinek. Dejte si Medvěda na Koksu a po něm opulentní Babylon

Strážce streamu
vydáno 29. září 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU K výběru tématu aktuálního Strážce streamu mě tentokrát ponoukla aktuální nabídka čerstvě přidaných filmových titulů dostupných na streamovací platformě...  celý článek

Téměř 500 let starý pivovar opravují nadšenci z Měcholup. Zlonické pivo chce valivou pěnu

vydáno 29. září 2023  5:59

Budova Pivovaru Zlonice, který se nachází asi sedm kilometrů severně od Slaného, má nové vlastníky. Těmi je dvojice mladých pivovarníků stojících za již...  celý článek

Komerční sdělení

Petit Prix zve vyznavače orientačního běhu na svahy loňského šampionátu

vydáno 29. září 2023

Lyžařská sezóna je sice zatím v nedohlednu, ale spodní stanice vleku v obci Nová Ves nad Nisou bude i tak v sobotu 30. září a v neděli 1. října v...  celý článek