metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 23 °C

Pondělí 27. května 2024. Svátek má Valdemar

Je to tady. Dopravu na Barrandovském mostě omezí už od pátku. Dělníci musí připravit rozštěp

  16:58
Startuje druhá etapa oprav. Dopravní omezení mají být horší než loni. Co se mění pro řidiče, jak pojede MHD a která omezení se týkají cyklistů? Čtěte v přehledu deníku Metro.

Další 1 fotografie v galerii
Na mostě dojde k vybudování rozštěpu u sjezdu do Modřan a Braníka. | foto: TSK Praha

„Nejprve byla řeč o půlce května, teď se ale ukázalo, že tu začnou kopat a uzavírat pruhy už v pátek.“ S tímhle či podobným tvrzením přispěchal v uplynulých dnech nejeden čtenář deníku Metro. Redakce se proto rozhodla dát dohromady odpovědi na nejčastější otázky týkající se druhé etapy oprav jedné z nejvytíženějších tuzemských dopravních tepen.

Proč už od pátku?
Zástupci vedení hlavního města spolu s Technickou správou komunikací (TSK) v minulosti avizovali, že druhá etapa oprav mostu oficiálně vypukne 15. května a potrvá do konce prázdnin. To platí, nicméně při oznamování těchto termínů podle některých čtenářů nedostatečně zdůraznili, že budou už od pátku do 15. května probíhat přípravné práce. A i ty si již vyžádají dopravní omezení. „V rámci přípravných prací před samotným zahájením druhé etapy dojde k realizaci rozštěpu na straně Prahy 4. Ten je nezbytný k následnému vedení dopravy během hlavní rekonstrukce, kdy má řidičům umožnit sjezd z Barrandovského mostu do Modřan a Braníku,“ upřesňuje mluvčí TSK Barbora Lišková. Během těchto prací proběhne demolice části zdi, úprava terénu a položení provizorního vozovkového souvrství k zajištění převedení dopravy v období hlavní části druhé etapy rekonstrukce.

Jak práce ovlivní dopravu?
Jde o první významnější omezení pro dopravu před hlavní částí rekonstrukce mostu. Z takzvaného Barranďáku ve směru z centra na Jižní spojku bude uzavřen pravý jízdní pruh před a za rozštěpem, tedy u sjezdu k Modřanské ulici, v délce zhruba sto třiceti metrů. A dále levý jízdní pruh na předmětné sjízdné rampě do ulice Modřanská ve zhruba stejné délce. „Průjezd bude umožněn sníženým počtem jízdních pruhů. Omezení tak na mostě dočasně ztíží projíždějícím řidičům hlavně možnosti přeřazení mezi pruhy,“ dodává Lišková a zmiňuje, že „neomezující“ přípravné práce začaly již v březnu.

Jak náročná bude hlavní fáze oprav?
Podle všeho bude mnohem složitější než první část prací a přinese značná dopravní omezení. Tentokrát bude uzavřená celá barrandovská rampa, tedy ta ve směru z ulice K Barrandovu na Jižní spojku, zároveň budou přímo na mostě uzavřeny dva jízdní pruhy ve směru od Smíchova. Přesto by měly být zachované v každém směru tři pruhy provizorní. Půjde o dva průběžné a jeden připojovací. Dopravní omezení mají trvat 92 dní, tedy přibližně do půlky srpna. Je ale třeba myslet na to, že podobný termín avizovalo město i loni, rekonstrukce však ve finále v omezené míře pokračovala až do října. Pokuta dodavateli prací, který měl za zpoždění nést zodpovědnost, se řeší také v současnosti.

Červená značí pruhy, které budou v druhé etapě oprav uzavřené.

Kudy to objedeme?
Loni skeptici čekali dopravní apokalypsu, ta nakonec především díky disciplinovanosti řidičů nenastala. Bylo to i objízdnými trasami. Ta letošní povede hlavně po Pražském okruhu Lochkovským tunelem a po Strakonické ulici zpět na Barrandovský most a Jižní spojku. Tuto trasu mohou využít i řidiči bez dálniční známky. Během oprav totiž nebude v rámci objízdné trasy vyžadována.

Další možností pro řidiče je pokračovat z Barrandova směrem na Smíchov a otočit se na vratné rampě u Lihovaru do protisměru. Podobně to řidiči řešili i loni.

Pro cíle jako Modřany, Kamýk či Chodov bude možné pokračovat po okruhu na sjezd Písnice, který plánují v době rekonstrukce mostu otevřít, a poté do centra po Libušské ulici či jet dál po D0 na sjezd Vestec. Možností je také dojet až k dálnici D1 a odtud zamířit do centra po ulicích Brněnská a 5. května.

Změní se trasy MHD?
K zásadním úpravám autobusových linek nedojde. Plynulejší příjezd k Barrandovskému mostu bude pro linky 118, 170, 190, 196 a 197 řešen využitím nových i stávajících mírně prodloužených vyhrazených jízdních pruhů pro autobusy v ulicích K Barrandovu, Jeremenkově, Vrbově, Ke Krči a Modřanské.

Linka 125 bude i letos rozdělena. V pracovní dny od 6 do 20 hodin pojedou spoje linky odděleně v úsecích Smíchovské nádraží – Háje – Jižní Město (pod číslem X125) a Háje–Skalka (125).

S ohledem na uzavření rampy mezi ulicí K Barrandovu a samotným mostem bude upravena v tomto směru trasa linky 170. Ta využije při cestě z Barrandova do Braníka vratnou rampu umístěnou u Lihovaru.

V případě vážnějších mimořádností s vlivem na průjezdnost mostu bude v pracovní dny od 6 do 20 hodin zajištěno alternativní přímé tramvajové spojení Modřan, Braníka a Smíchova přes Palackého most. To splní tramvajová linka 21, jejíž spoje budou ve špičkách pracovních dnů kapacitně posíleny a provozovány v trase Sídliště Modřany – Nádraží Braník – Dvorce – Podolská vodárna – Palackého náměstí – Anděl – Smíchovské nádraží.

Čeká omezení cyklisty?
Kvůli opravě mostu byla loni částečně uzavřena také cyklostezka A1 na levé straně Vltavy. O tomto vedlejším efektu opravy Barrandovského mostu však mnohdy kolaři nevěděli či zákaz ignorovali. Letos je kvůli sanaci spodní části mostu na straně Prahy 4 již několik týdnů uzavřený vyhrazený jízdní pruh pro cyklisty v místě pod mostem, a to v délce asi sto metrů. Stejně tak je už od 11. dubna uzavřena cyklostezka A1 v místě podjezdu pod Barrandovským mostem. „Objízdné trasy jsou jednoduché. Ve směru Zbraslav–centrum a opačně je vedena po souběžné cyklostezce A111. Pro směr Braník–centrum a opačně vede po stezce na severní části mostu,“ radí Lišková. Zmiňovaná omezení pro cyklisty by měla trvat minimálně do poloviny května.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Rostlinné výrobky provází mnohé mýty. Přitom jsou zdravé a dá se z nich uvařit chutné jídlo

vydáno 27. května 2024  12:00

Když se řekne tofu, málokdo si v duchu řekne „mňam“. Spíš si představí náhražku masa bez chuti. Jenže ve skutečnosti jde spíš o mýty, které dnes už nemají...  celý článek

Skládat v touze vytvořit hit je cesta do pekel, říká hudebník Michal Prokop

vydáno 27. května 2024  5:00

Není čas ztrácet čas, jako by si řekl Michal Prokop, když si plánoval aktivity na letošní rok. Na jaře se pustil do nahrávání své desáté řadové desky a od...  celý článek

Do NHL přímou linkou z Chomutova. Zlatí Kämpf, Kaše a Rutta dobyli hokejový svět

vydáno 27. května 2024  15:42

Po letech strádání velká dávka hrdosti pro chomutovský hokej. Nejdřív vysněný návrat do první ligy, teď titul mistrů světa pro tři hrdiny, kteří z...  celý článek

Tančíme a celý svět s námi. Skupinový swing rozvlnil náměstí v Chebu

vydáno 27. května 2024  15:42

Více než tři desítky lidí se sešly na chebském náměstí Krále Jiřího, aby se připojily k celosvětové akci a hromadně si zatančily. Konal se tu Shim Sham...  celý článek