metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 14 °C

Pátek 1. března 2024. Svátek má Bedřich

Další 2 fotografie v galerii
A tento výhled znáte? | foto: Metro.cz

Vyhlídkový letohrádek je unikát, jakým se nemůže pyšnit žádná jiná vodárenská věž na světě

  5:33
Sedíme v posledním patře Novomlýnské vodárenské věže a Praha nám hoří před očima. Na čtyřech obrazovkách je kresba metropole a pod ní plápolá sirka, která je zároveň i časovou osou. Jak dřívko hoří, běží i čas. Rok 1541: Požár vzplál na Malé Straně a na Hradčanech. Rok 1689: Hoří Židovské Město. Rok 1881: V plamenech je Národní divadlo. Občas hoří na víc místech najednou a my nevíme, kam koukat dřív...

Expozice o pražských hasičích a požárech je ve věži od roku 2017. Oproti tradičním muzeím je tohle multimediální. Zapomeňte tedy na skleněné vitríny s exponáty, expozice je multižánrová. Na pustošivé požáry, které devastovaly metropoli, je možné podívat se prostřednictvím nových médií. Videomapping, animace, videoart a virtuální realita nabízejí komplexní zážitek z kombinace dobových vyobrazení ze sbírek Muzea hlavního města Prahy.

Předchůdce shořel
Umístění expozice Praha hoří je svým způsobem také symbolické. Hned pod věží totiž sídlí sbor dobrovolných hasičů. Barokní věž není navíc v místě původní. Nejstarší předchůdce vodárenské věže je v tomto koutě Petrské čtvrti doložen v éře kralování Vladislava Jagellonského. Šlo o dřevěnou stavbu, kterou opakovaně poškodil oheň.

Daleko od vody
Zajímavé je na věži ale například i to, že jde o jedinou historickou pražskou vodárenskou věž, která v současnosti nestojí přímo na vltavském břehu. V době jejího vzniku to zde totiž vypadalo úplně jinak. Stály tu pily, hamry, brusírny, prádelny a vodní mlýny, které přinášely obživu tisícům lidí. Během pražské asanace začátkem 20. století byl ale břeh Petrské čtvrti rozšířen směrem k říčnímu korytu a vyrovnán, říční ramena zasypána a mlýny i původní historická zástavba byly zbourány. V současnosti stojí vodárenská věž od vody 150 metrů.

Jak vodárna fungovala

  • Voda z řeky se nejdříve mechanicky čerpala do nádrže v horní části věže.
  • Z vrcholu voda klesala dřevěným potrubím šachtou do přízemí, odkud byla rozváděna do kašen a domů. Svému účelu věž sloužila do roku 1877.

Vyhlídka pro vyvolené
Budova je zajímavá takzvaným lusthauzem neboli letohrádkem. Ten měla už i její renesanční předchůdkyně. Konšelé Nového Města totiž následovali dobovou módu letohrádků stavěných na střechách šlechtických sídel a rozhodli se mít vlastní, právě na vrcholu vodárny.

Právě pro vyhlídkový sál, který byl přístupný ale jen pro vedení města, bývá památka považována za historicky první pražskou rozhlednu. Sál je v šestém patře ve výšce třiceti metrů a díky dvanácti oknům nabízí méně známý panoramatický výhled na Prahu. Pro veřejnost je Novomlýnská vodárenská věž přístupná od roku 2017. Předtím prošla generální opravou.

Do věže se slevou

  • Základní vstupné na Novomlýnskou vodárenskou věž je 150 korun. Držitele Lítačky stojí vstup jen 135 korun. Pokud do věže dorazíte první hodinu po otevření, tedy mezi desátou a jedenáctou dopoledne, ušetříte padesát procent z ceny.
  • Za návštěvu stojí i Svatomikulášská městská zvonice. V ní si od počátku 60. let do pádu komunistického režimu udělala pozorovatelnu StB.

Komentáře

Hlavní zprávy

Arrow zase řádí na Netflixu. Dvojka Kódu 8 je dražší, zato však utahanější, než jednička

Strážce streamu
vydáno 1. března 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Na streamovací platformu Netflix před pár dny dorazila očekávaná sci-fi jednohubka Kód 8: Část 2 (Code 8: Part II). Pokračování pět let starého...  celý článek

Neřiďte se kalendářem. Zima pro auta nekončí a v lyžařských střediscích se hodně bourá

vydáno 1. března 2024  6:01

Obleva vyhání lyžaře ze svahů českých hor rychlým tempem. Lidé se snaží urvat poslední radovánky na sněhu a ještě spěchají do hor.  celý článek

Podle studie více než čtvrtina novinářů zvažuje odchod z médií. Mohou za to i nízké platy

vydáno 29. února 2024  18:45

Žurnalistická profese (nejen) v Česku v současnosti čelí mnoha výzvám. Novinářský svět prošel v posledních letech velkými změnami.  celý článek

Čeká Pražany konec linky 190? Místním ji částečně vezme Dvorecký most

vydáno 29. února 2024  7:00,  aktualizováno  16:56

Cestující z Beránku na Smíchov budou mít na své trase bohužel o přestup víc. Modřanští nyní chystají petici.  celý článek