metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 23 °C

Neděle 28. dubna 2024. Svátek má Vlastislav

Vyhlídkový letohrádek je unikát, jakým se nemůže pyšnit žádná jiná vodárenská věž na světě

  5:33
Sedíme v posledním patře Novomlýnské vodárenské věže a Praha nám hoří před očima. Na čtyřech obrazovkách je kresba metropole a pod ní plápolá sirka, která je zároveň i časovou osou. Jak dřívko hoří, běží i čas. Rok 1541: Požár vzplál na Malé Straně a na Hradčanech. Rok 1689: Hoří Židovské Město. Rok 1881: V plamenech je Národní divadlo. Občas hoří na víc místech najednou a my nevíme, kam koukat dřív...

Další 2 fotografie v galerii
A tento výhled znáte? | foto: Metro.cz

Expozice o pražských hasičích a požárech je ve věži od roku 2017. Oproti tradičním muzeím je tohle multimediální. Zapomeňte tedy na skleněné vitríny s exponáty, expozice je multižánrová. Na pustošivé požáry, které devastovaly metropoli, je možné podívat se prostřednictvím nových médií. Videomapping, animace, videoart a virtuální realita nabízejí komplexní zážitek z kombinace dobových vyobrazení ze sbírek Muzea hlavního města Prahy.

Předchůdce shořel
Umístění expozice Praha hoří je svým způsobem také symbolické. Hned pod věží totiž sídlí sbor dobrovolných hasičů. Barokní věž není navíc v místě původní. Nejstarší předchůdce vodárenské věže je v tomto koutě Petrské čtvrti doložen v éře kralování Vladislava Jagellonského. Šlo o dřevěnou stavbu, kterou opakovaně poškodil oheň.

Daleko od vody
Zajímavé je na věži ale například i to, že jde o jedinou historickou pražskou vodárenskou věž, která v současnosti nestojí přímo na vltavském břehu. V době jejího vzniku to zde totiž vypadalo úplně jinak. Stály tu pily, hamry, brusírny, prádelny a vodní mlýny, které přinášely obživu tisícům lidí. Během pražské asanace začátkem 20. století byl ale břeh Petrské čtvrti rozšířen směrem k říčnímu korytu a vyrovnán, říční ramena zasypána a mlýny i původní historická zástavba byly zbourány. V současnosti stojí vodárenská věž od vody 150 metrů.

Jak vodárna fungovala

  • Voda z řeky se nejdříve mechanicky čerpala do nádrže v horní části věže.
  • Z vrcholu voda klesala dřevěným potrubím šachtou do přízemí, odkud byla rozváděna do kašen a domů. Svému účelu věž sloužila do roku 1877.

Vyhlídka pro vyvolené
Budova je zajímavá takzvaným lusthauzem neboli letohrádkem. Ten měla už i její renesanční předchůdkyně. Konšelé Nového Města totiž následovali dobovou módu letohrádků stavěných na střechách šlechtických sídel a rozhodli se mít vlastní, právě na vrcholu vodárny.

Právě pro vyhlídkový sál, který byl přístupný ale jen pro vedení města, bývá památka považována za historicky první pražskou rozhlednu. Sál je v šestém patře ve výšce třiceti metrů a díky dvanácti oknům nabízí méně známý panoramatický výhled na Prahu. Pro veřejnost je Novomlýnská vodárenská věž přístupná od roku 2017. Předtím prošla generální opravou.

Do věže se slevou

  • Základní vstupné na Novomlýnskou vodárenskou věž je 150 korun. Držitele Lítačky stojí vstup jen 135 korun. Pokud do věže dorazíte první hodinu po otevření, tedy mezi desátou a jedenáctou dopoledne, ušetříte padesát procent z ceny.
  • Za návštěvu stojí i Svatomikulášská městská zvonice. V ní si od počátku 60. let do pádu komunistického režimu udělala pozorovatelnu StB.
Autor: Marek Hýř Metro.cz

Hlavní zprávy

Pražské mrakodrapy. Víte, že ten úplně první na světě měl pouhopouhých deset pater?

vydáno 28. dubna 2024  11:48

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

Písni Nothing Else Matter trumpeta velmi sluší, říkají kluci z kapely Melanchollica

vydáno 28. dubna 2024  5:33

Tribute kapely oslavující svoje vzory jsou běžnou součástí hudební scény. V Česku se ale před rokem zrodil projekt, který se běžnému napodobování cizích...  celý článek

Když opravdu chcete, tak tomu dáte sto procent, říká běžkyně Marcela Joglová

vydáno 27. dubna 2024  6:48

Otevřela oči mnoha lidem. Přiznala se k bulimii. Sport jí pomohl přes mnohé starosti se „převalit“. To je Marcela Joglová, česká běžecká vytrvalkyně. Když...  celý článek

Opavský chrám získal část žeberní kosti Karla I., relikvii přivítá bohoslužba

vydáno 28. dubna 2024  17:02

Nejprve zkompletovat a připevnit ke zdi plochý sloup, jenž ji bude podpírat, a na ten pak umístit reliéfní plastiku posledního císaře rakousko-uherského a...  celý článek